Плащеницата се намира в катедралата на Йоан Кръстител. Съхранява се под бронирано стъкло в специална кутия. Според легендата именно с тази плащеница Йосиф завива тялото на Исус Христос. Съвременната й история започва през 1353 година, когато по неизяснени все още пътища става собственост на живеещия в имение до Париж Жофруа дьо Шарни. Според неговите твърдения тя стига до него чрез рицарите тамплиери. През 1578 година лененото платно е преместено в Торино. А през 80-те години на миналия век е подарена на Ватикана.
И до днес за учените представлява загадка как е направено самото изображение. Върху 4-метровото платно се вижда ясно изображението на човек, по-точно на два симетрични образа, разположени глава до глава. Единият образ е на лежащ мъж със събрани ръце на корема, а другият е на същия мъж, но в гръб. Виждат се кървави следи от удари с камшик и от трънен венец върху главата, както и рани по тялото. Също така личат кървави отпечатъци по китките и стъпалата /най-вероятно от гвоздеи/.
Всички детайли от изображението съответстват на евангелските свидетелства за мъченическата смърт на Христос. Плащеницата била старателно изследвана с инфрачервени лъчи, мощни микроскопи, анализиран бил цветен прашец намерен в тъканта, но досега не може да бъде обяснено как и с помощта на какво е направено изображението. Вече е сигурно, че не е рисувано с боя и не е резултат от радиационно облъчване. Има и други факти потвърждаващи, че плащеницата датира от древността и не би могла да бъде направена на ръка. Но все още никой не е успял да разбули истината около създаването на една от най-големите светини на християнството.
Десислава Добрева