Повече от пет трупа паднаха в жестока иманярска битка преди 6 години. Разпределение на територии и богатства стана причина да бъдат избити представителите на елита на търговците с антики и скъпоценности, изровени от земята. Най-известният от тях е 76-годишният Желязко Демирев – Императора. Той е застрелян в тила на 8 март 2000 г. Екзекуцията, която потресе България, става в тополовградското село Мрамор. Килърът е някой си Лари, който се изживява като колекционер и иманяр.
Върховният Касационен съд постановява убиецът на Императора Георги Георгиев – Ларито да излежи присъда от 12 години лишаване от свобода и да заплати сумата от 32 000 лева на наследниците на иманяра. На това дело Ларито не се явява. Там той е представляван от свои пълномощници. Един от защитниците му е… уважаваният бивш главен прокурор на Република България – адвокат Иван Татарчев.
Не е известно срещу каква сума и защо г-н Иван Татарчев се е наел да защитава убиеца.
Желязко Императора е от най-митичните хора в държавата.
Археолози и днес продължават да говорят, че Императора бил истинският откривател на гробницата край Старосел, но заради академични мераци първооткривателството му било преписано другиму.
Знае се, че първоначално бай Желязко е осъден през 1971 г. за търговия с валута като впоследствие натрупва „стаж“ в Централния софийски затвор (колеж) от 7 години. Императора е следствен 11 години и през 1983 г. е забъркан в най-голямата иманярска афера на тоталитарната ни татковина.
Малко преди да бъде убит, той очаква да си получи обратно открития лично от него уникален юбилеен медальон на император Юлиан Апостат. Известно е, че на аукцион в „Сотби“ този уникат е бил оценен на стойност над половин милион долара.
Желязко Демирев сам открива и носи впоследствие повече от едно десетилетие на дясната си ръка личния златен пръстен печат на диктатора Каракала.
Най-големият му син Йордан не можа да прежали родителя си. Наследниците му така и не успяват да поделят огромното имане, защото в деня на убийството, по „нареждане отгоре“ цялата лична колекция от уникални златни и сребърни накити, реликви, римски, македонски и тракийски монети, както и финикийски знаци от цял свят, са иззети.
Имането е конфискувано „в интерес на следствието“. Спецполицаи и столични суперченгета не допускат повече от 48 часа след убийството никой от членовете на семейството да припари в къщата им в село Мрамор. И до днес чедата на иманяра са убедени, че екзекуторът Лари е извършил „мократа си поръчка“ срещу солидна сума в зелено или срещу огромна сметка в Швейцарска банка.
По следите на изчезналото съкровище
Античното злато от уникалната колекция на Императора, включващо тракийски украшения от 1400 г. пр. н. ера, златни фибули за коса, гривни и накити, както и повече от 46 златни монети с изключителна стойност, са прибрани неправомерно. За тях сега отговаря държавата.
Според следователите е спорен въпросът дали монетите от най-голямата колекция на Императора са придобити законно. Известно е обаче и друго – според действащото ни законодателство следствено дело срещу мъртвец по никакъв начин не може да бъде възбудено! Затова наследниците на Императора с право предявяват претенцията да им се върне прословутата колекция.
Странното е, че основният аргумент на лицата, иззели преди 2 години последната колекция на Демирев, е
„за да не продължат екзекуциите заради имането в рода Желязкови“.
Ето какво се случи и със самия убиец. 36-годишният Георги Георгиев от Нова Загора бе предаден на съд за убийството. Георгиев, известен с прякора Ларито, бе обвинен за убийство, кражба на 2000 дойче-марки, златни гривни, синджир, часовник със златен корпус и други вещи на обща стойност 3535 лв. Третото обвинение е, че притежавал без разрешение газов малокалибрен пистолет ИЖ със сменена цев, пригоден за боен.
Георги Георгиев-Ларито е известен сводник в Нова Загора. През 1985 г. е бил арестуван за кражба. Името му се свързва с борчески групировки.
Под предлог че ще закупува старинна монета той се свързал с Императора. Отишъл до с. Мрамор с автомобил „Лада Самара“, на който променил регистрацията. Влязъл в дома на Демирев и го застрелял с газов пистолет „ИЖ“, преправен на 6,35-милиметров. След това задигнал голямо количество антични гривни, обеци, пръстени и ги заровил в края на селото.
След залавянето Г. М. Г. направил самопризнания и показал на полицаите къде е заровил ценните антики.
Императора закопал имането си в земята
Лудите страсти винаги са изгаряли местните иманяри. От години насам уникалната тракийска гробница край с. Свирачи, Ивайловградско денонощно е атакувана от мераклии за жълт метал и други ценни уникати. Петър Паричката и неговите авери от Плевенско обикалят по тези места от доста време. Тук са дошли със специална цел – да намерят златото на Желязко Демирев Императора. Още след смъртта му групата на Паричката рови из района, но все още не е попаднала на имането, макар че си били купили специален златотърсач. Стигнало се до там, че Паричката пътувал до Мюнхен, където живеел най-верния Императоров авер. С него нашенецът търгувал, продавал му излишните си антики и монети. Този човек се казвал Нино, грък по произход, женен за оправна италианка. Иначе гърците били малко захлуепени, но този се опирал на якото рамо на италианката и въртял яки далавери с наши българи. В резултат на тази си дейност гъркът придобил суперлуксозна вила за 600000 евро и с нея все се фукал пред бай Желязко Императора. В списъците на Нино фигурирали около 150 имена на българи, като постоянни негови доставчици на ценни монети и вещи.
Преди да го гръмнат Императорът имал луд скандал с Нино.
Даже по едно време следите за убийството на бай Желязко водели именно към този Нино. И ако не бил хванат истинския убиец, гъркът е щял яко да загази. Кавгата между двамата станала заради един изключително рядък ауреус.
Продавачите поискали от Императора 16000 марки. И той обещал да им ги брои веднага щом донесат монетата, защото в САЩ тя можела да се продаде за 30000 долара най-малко. Нино надушил сделката между двамата българи и с хитрина измъкнал монетата от българина за 14000 марки. Какъвто и да е бил Императорът, все пак той е давал луди пари за ценни монети, които не трябвало да излизат извън България. И когато такива като Нино го прецакат не можел да се побере в кожата си.
В Монтана в понеделник е потайният пазар за антики. Иманярите от България се срещат явно, но ценностите се търгуват на четири очи. Всеки понеделник в Клуба на културните дейци в Монтана се събират иманяри и колекционери на антики от цялата страна. Броят им стига стотина души, някои подреждат върху масите старинни монети, пръстени, гривни, малки бронзови съдове. Повечето сноват между импровизираните сергии и питат единствено за цената, но на отработен и строго съблюдаван жаргон. Личи, че са познавачи, един поглед към дялан някога камък зелен мрамор е достатъчен за офертата. 100 евро, отсича притежателят му, 50 – последва отговор. Нещо жълтичко, пита друг. Може, казват му. Жълтичко, значи златно. Ценният предмет обаче не е на масата. Как и откъде го вадят, не става ясно, но търговецът след малко защипва дебела пачка с банкноти.
Желязко Императора също идвал
Приживе на всяка сбирка в Монтана идвал Желязко Демирев-Императора. И сега да ме питаш, не зная как му е името, така си го знаехме – Императора, разказват мъжете. Той не предлагал стока, само купувал. Като доказателство за срещите си с легендарния иманяр те вадят календарчета, на които са изобразени златни монети от колекцията му. Подарил им ги лично. Голям календар по случайност Императора подарил на чистачката в Историческия музей в града. И на него били показани част от златните му монети.