От красивия храст се прави най-популярното питие на планетата
Някъде там, дълбоко в дебрите на вековете се крие месторождението на чая. Китай, Индия и Япония също толкова отдавна се опитват да докажат, че кръщелното на чая е издадено именно в тяхната страна. Като аргумент използват легендите, свързани с чудодейната напитка, които народите им си предават като щафета поколение след поколение. Най-много ни допадна обаче притчата за будисткия монах Бодхидхарма дошъл в итай, за да разпространява учението. По-голямата част от времето си той прекарвал в молитви и бдения. Веднъж поради изтощение и умора очите му се затворили и той се унесъл в сън. За да не разгневи божеството, той отрязал клепачите на двете си очи и ги хвърлил на земята. От тях израснал прекрасен храст с невиждани ароматни бели цветове и зелени листа, които приличали на клепачи. Бодхидхарма ги изял и почувствал прилив на енергия и настроение.
Днес чаят е най-разпространената напитка на планетата. Повече от 2 млрд. души редовно сядат с благоуханната чаша в ръка. За много народи чаят е станал продукт от първа необходимост, ценят го заедно с хляба и не биха го заменили за нищо друго.
Но световната слава на чая не се дължи само на вкусовите му съвършенства, а и на изключителната му здравословност. Едва ли друго природно творение може да се състезава по лечебни свойства с храста, израснал от клепачите на Бодхидхарма.
1. Чаят действа на сърцето както на повърхностно ниво (кофеинът стимулира сърдечната дейност), така и на по-дълбоко (съдържащият се в растението в голямо количество калий е жизнено необходим за нормалното функциониране на сърдечните мускули). Още в древен арабски медицински трактат се казва: „Успокоява сърцебиенето, действа добре при заболявания на сърцето“.
2. Укрепва стените на кръвоносните съдове и капилярите, правейки ги по-еластични. Това е особено важно за по-възрастните хора.
3 Значително снижава степента на разрушаване на мозъчната тъкан при инсулт.
4. Доказано е, че зеленият чай не само възпрепятства отлагането на мазнините върху стените на кръвоносните съдове, но и разрушава вече натрупаните мастни вещества. Затова има и мощно антисклеротично действие.
5. Нормализира артериалното налягане, премахвайки някои от симптомите като главоболие, например. Японски медици доказали, че при болни с хипертония I и II степен зеленият чай понижава кръвното налягане с 10-20%.
6. Помага при нарушения в мозъчното кръвообращение, мигрена.
7. Чай с минимално количество хранителни продукти замества пълноценното хранене даже при екстремни натоварвания. Това е възможно благодарение на съдържащото се в чая голямо количество белтъчини, витамини и микроелементи. Според американски учени в чаша зелен чай няма никакви калории, но и след продължителна чаена диета (5-8 дена) не се появява чувство на глад.
8. Чаят е чудесно потогонно средство, а както е известно, това е много полезно за добра терморегулация и за извеждането на токсините от организма. Доказано е, че зеленият по-добре от всички други напитки утолява жаждата и защитава от силните горещини. Още древните китайци знаели, че през лятото чаят охлажда, а през зимата загрява.
9. Китайски и японски учени провели изследване и доказали, че редовното пиене на чай оказва профилактично действие срещу кариес и укрепва емайла на зъбите. Естествено, ако се пие без захар.
10 По данни на Световната здравна организация всеки десети жител на планетата има реален шанс да се разболее от камъни в бъбреците, пикочния мехур или жлъчката. За да не се стига до операция, специалистите препоръчват зелен чай. Една чаша на ден намалява риска с 10%, а пет чаши – с 60%.
11. Танините в чая имат противовъзпалително, кръвоспиращо и антибактериално действие, затова чудодейната напитка се използва за бързо заздравяване на рани, при възпаление на очите, при всякакви изгаряния.
12. Противораковото профилактично действие на чая в момента се изследва в повече от 20 страни, като се разчита главно на способността му да пречиства кръвта. Освен това чаят укрепва имунитета, което значително намалява риска от появата на злокачествени тумори.
Не е възможно да се изброят всички здравословни причини, за да пием чай. И не само да пием – лечебното и ароматно растение се използва и като мазило, и като компрес, и за промиване, и за каквото друго се сетите. А и учените всекидневно търсят и намират нови доказателства за чудодейната сила на чая. Нашата препоръка е: по-често посягайте към чашата с фантастичния аромат и чудото само ще стане.
На чая е посветена цяла церемония
Китайската чаена церемония се нарича гун-фу ча. Гун-фу означава високо майсторство или високо изкуство, а ча -чай. Церемонията изисква особена атмосфера и вътрешна настройка. Предметите наоколо трябва да радват окото, а нежна музика да гали слуха. Всичко е длъжно да създава хармония, защото в приготвянето на чая участват всичките пет стихии. Личността, която води церемонията, има огромно значение за правилното протичане на гун-фу ча. Нейната роля е незабележима и в същото време определяща. Чаят създава атмосфера, майсторът на церемонията я съхранява.
Използват се цял набор съдове и приспособления: чайници, съдове за вода, черпачета, метлички за чай, купички. Най-добри са порцелановите съдове, защото това е дишащ материал, който попива аромата на чая. Неговото количество е 2 чаени лъжички на 250-200 мл вода.
Церемонията започва със запознаване с чая. Той се сипва в чаша, за да се освободят ароматите. Докато гостите ги вдишват, майсторът загрява съдовете, като ги изплаква с гореща вода. След това в чайника се сипва сухият продукт и догоре се залива с вода. Само първата запарка може да престои 1-2 минути, следващите веднага се разливат. упичките се пълнят до една трета от обема, за да бъде краят хладен и да може да се държат в ръка. Чаят се пие на малки глътки.
Церемонията включва още посрещането и изпращането на гостите, което си е цял ритуал.
В България все още се предпочита кафето
Ставате сутрин с полуотворени очи, искате нещо тонизиращо и посягате към кафето… А защо не към чая? Той също съдържа кофеин, но действието му върху организма е по-меко, отколкото на чистия кофеин в кафето, и няма неговата токсичност. Чаят повишава работоспособността, засилва умствената и физическата активност, възбужда централната нервна система.
Не можете да си представите какво е разнообразието от здравословната напитка, предлагано на пазара. Чаят в пакетче е много по-удобен за употреба, но понякога в торбичките освен сух екстракт от листа се слагат също прах и стърготини от чаени клонки, които нямат същата вкусова и качествена стойност. Ето защо на всички, които искат да пият истински чай, горещо препоръчваме да си вземат от насипния, който понякога излиза и по-евтино. 100 грама стигат за около 50 чаши. Цените варират в зависимост от типа чай, който харесвате, но най-често 100 грама излизат около 6 лв. В Централните софийски хали най-скъпият чай струва 190 лв. за килограм и се казва Tieguanyin, буквално означава „Желязната богиня на милосърдието“. Според легендата китайската богиня Куан Ин е покровителка и целителка на децата. Тя може да неутрализира всяко насилие, насочено към човека. Чаят с нейното име -Tieguanyin, също има прекрасни качества – ароматът му е повече от изкусителен, защото е комбинация от плодове и черен чай.
Все пак най-предпочитаният вид е не черният, а зеленият, защото има изключително полезно действие върху организма. „Черният чай се използва главно като заместител на кафето“ – сподели пред „Живот и Здраве“ Венелин Великов, който продава вече осем години кафе и чай в Централните хали. Той отбеляза, че не е случайна тенденцията у нас да се пие повече кафе, отколкото чай. На първо място -кафето е по-евтиният продукт. Второ – българинът води забързан живот и няма време да запари чаша чай, нито пък да я изпие бавно, с наслада. Магията на чая се крие не само в начина на приготвяне, но и в усещането, което всяка глътка носи.
Освен за небцето обаче чаят носи радост и за окото. Сортът „Дужун сиентао“ се прави от листа Инджен, като се добавят свежи цветя. От тях се оформя топка или елипса и когато се залее с топла вода, пред погледа изниква цъфнало цвете върху кошничка от листа. Безбройните аромати, билки и есенции непременно ще удовлетворят и най-капризните потребители. Някой глезят вкусовите си възприятия и като слагат резен лимон (плодът подчертава вкуса на чая), в Англия пият топлата напитка с мляко, а трети прибавят мед, сметана или захар. Вече се продава и специална захар на клечка за кафе и чай.
Според Венелин Великов обаче най-хубавият чай е чистият. Той предложи и някои интересни приложения на чая в ежедневието. С по-голямо количество от продукта можем да си направим възглавница, която да въздейства със силата на аромата на чая върху сетивата ни и през нощта. Ако имате проблем с неприятната миризма на краката, потопете за няколко минути ходилата си в отвара от чай и топла вода. За уморени очи пък се препоръчва да намокрите памучен тампон с черен чай и да го поставите върху окото.
Каквото и приложение на чая да пробвате, растението ще ви възнагради с благотворното си въздействие. Е, какво чакате? Направете си една чаша топъл ароматен чай и я изпийте в приятна компания. Древното питие ще се превърне в амброзия за тялото и душата.
„Дарджилинг“ е най-скъпият сорт чай в света
Вкусът и ароматът на напитката зависят от това доколко са узрели листата на чая, през кое време на годината се берат и къде се отглеждат. За приготвянето на елитните сортове се използват само връхчетата и двете най-близки листчета. По-долните – от трето до осмо – са подходящи за получаването на нискосортовите видове. Други части от растението не се използват. От 100 кг свежи листа се получават около 24 кг готов, сух продукт. Като се сменят технологиите на производство, от листата на един и същи чаен храст могат да се приготвят 500 различни сорта чай.
■ Черен чай
Той е четири вида: листен, гранулиран, прахообразен и пресован. Сухите листенца могат да имат различна форма, но задължителен е тъмнокафявият, почти черен цвят. За висококачествения черен чай е характерен леко брилянтният оттенък. Чаят се запарва в много гореща вода (90-100 градуса) и престоява до 7 минути. С най-високо качество е черният чай, отглеждан в два района на Индия – „Дарджилинг“ и „Асам“. Първият е най-скъпият и елитен сорт в света. Той се продава със специална маркировка, на която е обозначено мястото на отглеждане, кога е набран, възрастта на храстите и др. За съжаление голяма част от предлагания на пазара „Дарджилинг“ е смес. Запарката от този чай е по-светла. Сред черните сортове той е най-ароматен. „Асам“ е по-силен от „Дарджилинг“, но не е толкова ароматен. Нилгири е южноиндийски чай. Той често се предлага като елитен сорт, но неговите вкусови качества са посредствени и близки до добрия цейлонски чай. „Лапсанг Сушонг“ се приготвя по особен начин. В печките, където се сушат чаените листа, се изгарят борови иглички. Димът опушва листата, придавайки им специфичен аромат.
■ Зелен чай
Смятан до неотдавна за източна екзотика, зеленият чай печели все повече почитатели. Той се прави от същите листа, както и черният, но с друга технология,
която определя и различната му биологична ценност и вкус. Най-разпространеният вид е „Сенча“. Той има прекрасен аромат, цвят и свеж вкус. Той се бере само през май. „Матча“ е чай с високо качество, смлян на пудра. Предназначен е за чайни церемонии. „Жасмин“ е предназначен за употреба след прием на китайска и мазна храна. Има още много видове зелен чай, но основната задача при производството им е да се съхранят лечебните природни биологично активни вещества на свежите листа.
■ Червен чай – „Оолонг“
Той заема междинно място между неферментиралия зелен чай и напълно ферментиралия черен. Най-качественият „Оолонг“ има силно изразен богат цветен аромат и прекрасен вкус на праскова.
■ Бял чай
„Пай Му Тан“ се прави от първите флеши, събирани през ранна пролет още преди да са се разтворили.
„Шу Ми“ се произвежда в ограничени количества в китайска провинция и е изключително скъп.
Белият чай не преминава нито през механично преработване, нито през ферментация. Само се суши, така че запазва по-голямата част от химическите вещества и витамините на свежия. Произвежда се само от пъпката и от най-горните листенца. Като напитка белият чай е практически безцветен и се смята за питие за ценители.
■ Жълт чай
Това всъщност е оолонг, отличаващ се с различна степен на ферментация. Ароматът на жълтия чай е близък до черния, а вкусът му се преплита между белия и зеления чай.
Жълтият чай е от най-висококачествените. Той се получава от най-младите листа и и пъпки на растението и преминава сложна преработка на частична ферментация. По-рядко се употребява в Европа.