Гастроентеролозите наричат ерозията на стомаха „поздрави от язвата“. Сама по себе си ерозията не е страшна. Тя почти не нарушава процеса на храносмилането. Но ако не й обръщате внимание, с времето тя може да се превърне в язва на стомаха или на дванадесетопръстника. А това вече е изключително сериозно.
Болезненото усещане в стомаха или в червата съвсем не е единственият симптом на ерозията. Това е само „първият тревожен звънец“. След болката започват киселините, гаденето и повръщането, разстройството.
БОЛКАТА Е ТЯСНО СВЪРЗАНА С ПРИЕМАНЕТО НА ХРАНАТА При ерозия на стомаха тя започва от 30 до 60 минути след хранене. При ерозия на дванадесетопръстника – след два или три часа.
За всичко е виновен стомашният сок. Достатъчно е човек да понервничи или да се превъзбуди, и стомахът започва да протестира. Това значи, че сокът започва да се произвежда с двойна сила. Естествено, от това страда лигавицата на стомашно-чревния тракт. По този начин по стените на стомаха се образува ерозия – микроязва, която постоянно е разяждана от стомашния сок.
ЕТО НЯКОЛКО ПРАВИЛА, КОИТО МОГАТ ДОБРЕ ДА ЗАЩИТЯТ СТОМАХА ОТ ЕРОЗИЯ
Избягвайте острите емоционални избухвания, не се дразнете от глупости, а ако случайно изпаднете в нервна криза, просто хапнете нещо (ябълка, бонбон) или изпийте половин чаша топла вода; спазвайте специален режим на хранене;откажете се от газираните напитки – кола, спрайт, фанта и др. Не пушете, преди да сте хапнали нещо;яжте по-малко продукти, които могат да травмират лигавицата на стомаха: чипсове, сухари, много студени и много горещи ястия.
Ако ерозията е открита навреме, може да се излекува с антиациди и с няколко леки диети. Само в отделни случаи, за едно с антиацидите и с диети те, могат да се предпишат и антибиотици. Но това се преценява от лекаря.