Правилното здравословно хранене е един от факторите от първостепенно значение за физическото и психично здраве на човека. От всяка хапка, която внесем в устата си, зависи нашето здраве. Посочените най-важни правила ще ви помогнат да подобрите храносмилането, здравето си и да ограничите количеството на приетата храна:
1. Старайте се в дневния порцион 75% да бъдат суровите плодове, зеленчуци и ядки, а 25% да бъде термично обработената храна. Суровите растения са най-богати на витамини, минерални елементи, ензими и хормони. Освен това те улесняват 2 пъти храносмилането, защото в клетките им се съдържат ферментите лизосоми, които ги разрушават и улесняват смилането на храната, т. е. става самосмилане. Така се намалява жизнената енергия, изразходвана от организма за смилане на храната.
2. Хранете се само в спокойно психично състояние При напрегнато състояние и безпокойство се отделя адреналин, вследствие на което слюнката става оскъдна и гъста. Това затруднява предварителното храносмилане в устната кухина на въглехидратите.
Не яжте в ненормално емоционално състояние (афекти, гняв и при физическа преумора), защото се намаляват ферментите и стомашния сок, нужни за смилане на храната. Починете, полегнете половин час, успокойте се и тогава пристъпете към хранене.
3. Яжте само тогава, когато огладнеете. Истинското чувство за глад се появява, когато храната
е преминала през всички стадии на смилане и усвояване и се различава от извратеното патологично чувство „нещо да си похапнем“. Ако ядете, когато не сте гладни, значи предходната храна не е усвоена и става преяждане, пълнеене, претоварване на стомаха и затрудняване на храносмилането.
4. Избягвайте похапванията между основните хранения. Още в древността е писано: „Да не се яде нова храна, докато първата не се е смляла, тъй като може да се окажат несъвместими и да започнат кавга“.
5. Не пийте течности, газирани напитки и алкохол по време на хранене, тъй като те ще разредят стомашния сок, ще измият ферментите по-надолу, а храната ще се застои в стомаха, което ще забави и затрудни смилането й, ще предизвика ферментация, гниене и поява на токсини.
6. Пийте вода 1/2-1 час преди хранене и 2,5 часа (при въглехидратна храна) до 4 часа (след ядене на месо) след хранене. Нуждата от вода зависи от теглото (от 1,5-3 л дневно).
7. Дъвчете бавно храната, докато стане на кашица, което улеснява смилането й и засилва пересталтиката на червото. Ако храната не се раздроби добре, има опасност в дебелото черво да бъде атакувана от микроорганизми и да се образуват фекални камъни.
Щателното дъвчене е особено важно при приемане на храни, съдържащи скорбяла (хляб, боб, ориз, картофи), тъй като само при тях 1-ят стадий на храносмилането се извършва в устната кухина.
8. Бавното дъвчене спомага за отслабването. Бавното дъвчене води до вътрешно насищане при по-малък обем на приетата храна.
При бавно дъвчене голяма част от храната се асимилира от организма още по време на храненето и ние чувстваме вътрешно насищане при по-малък обем храна.
9. Наслаждавайте се бавно на всяка хапка!
При бавно дъвчене храната се задържа по-дълго време в устата и получаваме по-дълго време приятното вкусово усещане. Така при по-малък обем на приетата храна можем да удовлетворим и вкусовите си желания.
10. След хранене най-малко два часа трябва да бъдете в изправено положение (да не лягате), което улеснява преминаването на храната от стомаха в дванадесетопръстника и смилането й.
11. Хранете се след кратка почивка от физическата работа и напрегнатото ежедневие!
След работа почивайте 15-30 минути, като провеждате релаксация. Това е особено важно за хората, които се занимават с физически труд, за да могат органите да си от-починат преди приемането на храната, стомашният сок да се нормализира и да се улесни храносмилането.
12. Вечеряйте не по-късно от 17-18 часа! Вечерята трябва да бъде между 17 и 18 часа, за да може
до 22-23 часа храната да се усвои и да спим спокойно. След 17-18 часа функциите на стомаха и на всички органи затихват и намаляват. Ако приемем храна по-късно, голяма част от нея ще остане неразградена и неусвоена и ще се получи замърсяване на организма с шлаки, токсини, а част от нея ще се отложи като мазнини.
13. Не преяждайте! Ако преядете, част от храната се задържа в горната част на стомаха дълго, без да има контакт с лигавицата. Така тя се забавя много, смилането се затруднява и се получават ферментация и газове.
Освен това при преяждане има опасност (вследствие по-голямото налягане) храната да премине през пилора, без да е разградена и преработена и да ферментира в червото.
14. Не се хранете през нощта, ако се събудите от сън, защото по време на сън отделянето на стомашния сок е преустановено и храната няма да се смели.
Няколко съвета за правилно хранене
Публикувано на от Чудеса.НЕТ Молим, коментирайте!
Enjoyed this post? Share it!