Заключенията на специалистите се основават на най-мащабните анализи от този вид до сега. Проведени са повече от 200 клинични опита с всички антидепресанти, залели пазара през последните двадесет години.
Антидепресантите са едни от най-разпространените лекарства, предписвани в Съединените Щати.
„Наличните резултати не показват никаква клинична разлика в ефективността на второто поколение антидепресанти“, заявява д-р Амир Казим. „Лекарството А действа по същия начин както лекарството Б и не може да се каже, че е по-добро от останалите медикаменти“.
Най-честите странични ефекти при различните антидепресанти наистина варират значително, както и цената им.
Някои от лекарствата причиняват гадене в по-голяма степен, докато други водят до увеличаване на телесното тегло. Преди да предпишат антидепресант лекарите трябва да обсъдят с пациентите си страничните ефекти, за да изберат това лекарство, което ще свърши по-дора работа. Освен това трябва да се съобразят и с бюджета на пациентите си, т.е. дали биха могли да си позволят да си купят скъпо лекарство.
Специалистите препоръчват още:
– Промяна или модифициране на лечението, ако до две седмици пациентът не е получил
подобрение.
– Редовно следене на състоянието на пациентите още през първата семица от започване на лечението с определен вид антидепресант. Само така и лекарят, и пациентът ще бъдат наясно със страничните ефекти и дали лекарството влияе добре върху състоянието на пациента.
– Наблюдението и лечението на пациентите, които изпадат в депресия за първи път, трябва да продължи от четири до девет месеца след като реагират на действието на лекарството. Пациенти с повече от един пристъп на депресия трябва да бъдат наблюдавани по-продължително време.
Един на всеки пети възрастен в САЩ в някакъв момент от живота си е преживявал депресия. Икономическата тежест на такива депресивни нарушения възлиза на 83 милиарда щатски долара.
С настъпващата и у нас икономиуеска криза, случаите на депресия вероятно ще се увеличат. Затова и лекарите, и пациентите трябва да знаят, че по-новите лекарства, не са по-добри от първото поколение антидепресанти. Пациентите често проявяват скептицизъм, когато лекарят им каже, че ще им изпише по-евтино лекарство. „Но не може да се каже със сигурност, че по-скъпото е по-добро“, твърди д-р Казим.