Черните мечки са неподозирано интелигентни същества, категорични са изследователи и биолози
Мечките могат да броят. Това е чуден факт, тъй като до този момент хората не са предполагали колко интелигентни същества са мечките, разкри ръководителката на последното изследване върху психиката и интелекта на този животински вид пред ВВС, цитиран от Vesti.bg.
Експериментът бил уникален – три черни мечки са преминали успешно тест на тъчскрийн компютър. Те трябвало да избират между различни поредици по големина от точки, като при всеки правилен отговор животните получавали награда.
Дженифър Вонк, ръководител на изследването и експерт по психология към Университета в Оукланд заяви, че хората дори и не предполагат колко интелигентни същества са мечките. Те притежават доста голям мозък съобразно с размерите на тяхното тяло. Сред хищниците те са с най-големия познат на учените мозък.
Вонк допълни още, че преди да се проведе този опит, трите черни мечки са били тренирани, за да се запознаят с начина, по който действа оборудването. Резултатите от този тъчскрийн анализ, който е направен на трите мечета, е първият подобен в историята досега.
Експериментът представлявал представяне по две поредици от точки пред очите на мечките. След това е било необходимо да избират съответно по-големия, или по-малкия брой знаци. Тогава се получили шокиращите резултати – и трите мечки получили наградите си за верен отговор – едната за по-голям брой търсени точки, а другите две – за по-малък.
За да се избегне фактът, че мечките могат да използват количественото запаметяване, учените решили да променят разположението на точките и зоните, в които са показвани те. Така те допълнили задачата, като направили различна концентрация на знаците на дадената зона. Например, ако се търси по-голям брой, но точките са разположени на по-малка зона и по-нагъсто, то мечката, за да отговори, трябва да извърши действие като броене, за да даде верния отговор.
Мечките показали завидни резултати. Те се справили значително по-добре, когато броят на точките отговарял на големината на зоните, но те отговаряли правилно дори и в затруднения вариант.
Това е шокиращо и сензационно откритие, тъй като мечките са несоциални животни, които рядко живеят по групи. А при подобен начин на живот е изключително трудно да се справят с преценката си относно количеството.
Калинка Петрова
сподели бутон