Като правило хората са свикнали да свързват лятото с чувството за радост и веселие, но се срещат и такива, на които не им се отдава да видят слънчевата страна на живота. Това не означава, че са в депресия (или поне те си мислят, че не са в депресия), просто чувстват себе си малко подтиснати.
Много психиатри и терапевти смятат, че храненето не влияе на настроението им. Съществува мнение, че храната предизвиква изменения в моралното състояние на човека. Ако човек без причина изпитва тъга или тревога, това като правило означава, че се храни неправилно, като употребява основно бял хляб, бисквити, шоколад и сладки неща, пише The Daily Mail.
Влиянието на един или друг продукт върху организма зависи от неговия гликемичен индекс (ГИ), тоест от способността да се повиши или понижи съдържанието на захар в кръвта. Продуктите, които съдържат голямо количество въглехидрати, имат висок ГИ, което означава, че те моментално се преработват и влизат в кръвта. Това на свой ред спомага за отделянето на голямо количество инсулин, който понижава нивото на захар в кръвта.
Естествено, това не е единствената причина за промяната на настроението, но ако пазите здравословна диета с нисък ГИ това ще ви помогне да задържите постоянно ниско нивото на захар в кръвта, което се отразява положително на моралното състояние на човека.
Разбира се, не си струва напълно да се отказвате от сладките продукти: в яденето на шоколад няма нищо лошо, освен ако не го правите всеки ден. Само че ако бисквитите, сладките неща, сладоледът и пудингите заместват закуската обяда и вечерята, вие употребявате малко белтъци и фибри, няма как да избегнете спадовете на настроението (добавете в списъка кофеина и алкохола, тъй като те имат супресивно действие).
Какво е нужно за да си вдигнете настроението?
Плодовете и зеленчуците са най-добрата алтернатива на сладкишите по всяко време на годината. Въпреки, че много от тях имат ниско ниво на ГИ, дините и пъпешите, например, (бананите и ягодите имат среден ГИ, ябълките, крушите, прасковите и сливите – нисък), тяхната постоянна употреба, дори и в малки количества, ще има по-позитивно влияние на настроението ви, отколкото опаковка бисквити.
Освен това плодовете съдържат витамин С, който повишава нивото на имунитета и помага за усвояването на други елементи, които влияят на здравето, например желязото. Този елемент се отмива от организма на жената по време на менструацията, като един от характерните признаци е потиснатост и раздразненост.
Продуктите с ниско ниво на ГИ стимулират производството на хормоните ендорфини, които помагат за подобряване на настроението. Ендорфините се увеличават най-бързо при употреба на продукти, богати на животински белтъци, от типа на пуешко, пилешко, говеждо, яйца и сирене. Те съдържат две аминокиселини – триптофан и L-фенилаланин, които карат мозъка да произвежда ендорфини.
Витамин В също оказва влияние на настроението. Особено внимание трябва да се обърне на витамините B6 и B12. Най-добрите източници на B6 и B12 са пшеницата, морските продукти, яйцата, млечните продукти, зелените салати, бобовите растения и цитрусовите плодове. Освен това можете да увеличите употребата на омега-3 мастни киселини, които ви спасяват от депресия.
За получаване на мастни киселини трябва да се употребява морска риба (тон, сьомга, скумрия, сардина). За вегетарианците най-добрата алтернатива са гръцките орехи, конопеното или лененото масло. Трябва да пиете по-големи количества вода (поне 2, 5 литра на ден) защото депресията може да настъпи и вследствие на обезводняване.