Макар че от холера днес умират много малко хора, тя все още е едно от най-опасните заболявания на света, пише сайтът sanovnik.bg
По данни на СЗО всяка година се регистрират между 3 и 5 млн. заразени, от които загиват 100–120 хил.
Още от древността зловещата холера всява ужас, отнемайки хиляди човешки животи. В Европа тя за пръв път се появява през XIX в., когато покосява милиони.
Австралийски и канадски учени идентифицират щам на бактерия на холерата, който е отговорен за пандемията, установявайки секвенцията на генома на патогенния микроорганизъм.

Макар че от холера днес умират много малко хора, тя все още е едно от най-опасните заболявания на света
Те се сдобиват с генетичен материал от червата на жертва на болестта, съхранявани от 1858 г. в Музея за медицинска история във Филаделфия, само няколко години след холерната епидемия там.
Бактерията, която причинява заболяването, е т.нар. холерен вибрион, който се развива във водна среда и чрез него се потвърждава единият от двата причинителя на пет от общо седемте големи епидемии през XIX в. в Европа – класическа холерна бактерия.
Известно е, че всички епидемии на холера възникват в района на Бенгалския залив. Дълго време произходът на бактерията, причиняваща болестта, не е открит, тъй като до момента няма образец, който да бъде изследван от учените. Откриването ѝ се затруднява още повече и заради факта, че тя се крие в червата на заразените и не може да се открие в костите или зъбите, заради което няма останки от ДНК.
Учените използват проба от чревна тъкан на мъж, покосен от холера през 1849 г. Установява се, че този класически щам на бактерията и вторият (El Tor) съжителстват при хора векове наред, преди избухването на епидемиите през XIX в.
Все още се търси причината за тази внезапна промяна. И досега епидемиолозите са озадачени от произхода на вибриона. Има редица случаи, когато източник на заразяване с холера става дори горски извор, години наред използван от хората.