Химикът Менделеев е баща на обичаната световноизвестна руска водка
Водка натюр, водка в коктейли, водка в бутилка у дома или на купон.
Водка в Русия „до дна“ – до дъно, на екс.
Обаче колко от нас са си завали въпроса как се е появила водката. Някои читатели вероятно смятат, че тя е много старо питие като БГ ракия и корените на нейната поява се губят някъде назад във времето.
Да, обаче не е така.
Руската водка е дело или по-точно откритие на големия химик Дмитрий Менделеев.
В училище в 7 и в 8 клас всички сме учили Менделеевата таблица, в която различните химични елементи са описани.
Дмитрий Менделеев бил доста интересен човек. Той съвсем не е бил примерен и прилежен ученик, напротив – голям разбойник и побойник.
Менделеев бил толкова непослушен и безхаберен към ученето, че се наложило да повтори два път първи клас.
През следващите години едва връзвал тройката по химия, но ето че в крайна сметка се получава една мистична трансформация и палавият непослушен Дмитрий Менделеев се превръща в един от най-големите химици в човешката история.
Как ли е станало това? Сигурно има Божия намеса.
Но има още нещо много интересно в делата на Дмитрий Менделеев.
Той открива руската водка. Въпреки, че самият учен не пиел водка (той пиел чай сутрин и вино вечер), написал дисертация на тема, която разглежда съединението на водата и на спирта.
Между учените в онези години се породил много сериозен спор – защо при смесване на 1 литър вода и 1 литър спирт, новият обем намалява, вместо да се увеличава.
Отговорът, който Менделеев дал бил точен и ясен – получава се ново съединение, наречено хидрат на спирта, разбрахме от БЛИЦ.
Ако използваният спирт е от 46 градуса, тогава обемът на течността ще намалява до най-крайна степен. Когато спиртът е от 40 градуса, тогава загубата ще бъде минимална.
След като Менделеев оповестил официално тези резултати, производителите започнали да се интересуват и така на пазара се появила руската водка в съотношение 60 процента вода и 40 процента етилов спирт.
сподели бутон