4e
Камбанарията в преден план, а самият храм на заден

Тайни и мистерии крие потопена БГ църква в язовир (СНИМКИ)

Винаги е приятно човек да научи нещо тайно и мистериозно. Точно за това ще стане дума малко по-долу

Имало едно време близо до Монтана две села – Живовци и Калиманица. През 1858 г. талантливият  майстор – строител Лило издигнал красива църква, която нарекли „Възнесение Христово“ на един от големите християнски празници, когато Иисус Христос напуснал Земята завинаги като се възнесъл на Небето.

Като всяка възрожденско селище и там духовно извисени и будни българи направили килийно училище, а през 1894 г. било  построено и открито модерното за онова време класно училище „В. Левски“.

В този район се заселил един странен мъж,  когото всички наричали дядо Любен. Той имал пророчески дарби и можел да предсказва бъдещето, писаха на сайта   .

Предсказал, че с. Живовци няма да съществува още дълги години. И наистина, оказало се, че 4 пъти река Огоста заливала селото при силни валежи, но последният пети път бил фатален, защото не природната стихия се намесила, а ръката на комунистите.

Самозвани лидери решили да строят язовир на мястото на двете китни села Живовци и Калиманица.

Единственото изображение - сатаната разпънат на кръст
Единственото изображение – сатаната разпънат на кръст

Принудили местните хора да съборят своите домове и да се заселят на друго място, близо до Монтана. Но там останала старата църква на майстор Лило и камбанарията. Тях ги потопили под водите на язовир Огоста.

Когато времето се задържи сухо и водата от язовира се изпари, камбанарията се показва над водата. Преди няколко години липсата на валежи извадиха на повърхността и самата църква. В миналото у нас православните храмове били строени с камбанариите отделно от сградата на самата църква.

На много по-късен етап майсторите започнали да строят църквите с камбанария на покрива.

Камбанарията в преден план, а самият храм на заден
Камбанарията в преден план, а самият храм на заден

Вътре в църквата, потопена в язовир Огоста, посетители видели запазени белите стени на храма. Вътре нямало никакви стенописи, но в продължение на 25 години останала непокътната една рисунка – разпънат дявол на кръст.

Все още не се е намерил човек, който може да обясни символ на какво е това изображение. Дано да не е  нещо лошо и злокобно!

Калинка Петрова

Прочети още

dobarsko

Църквата в село Добърско притежава уникална енергия

Църквата в село Добърско е уникално произведение на средновековното християнско изкуство Смята се, че църквата …

5 коментара

  1. Димитър Церовски

    Статията е изключително невярна. Аз съм от това село и съм написал История на селото.
    Тази публикация е една фантасмагория.

  2. Боряна

    Да, съгласна съм с Георги. Написаното в дописката е невярно. На стенописа е Исус Христос

  3. Георги

    Мисля, че написаното по отношение на оцелелия стенопис в храма е невярно, тъй като от представяната в статията снимка на изображението ясно личи надписът с кирилски букви, изписан според утвърдения в иконографията принцип Іс – хс, което означава в съкратена форма името на Спасителя – Исус Христос. Друго което прави впечатление е ореолът, изписан около лицевата част на изобразената фигура, което в случая е отново присъщо според иконописната традиция за светците и Бога.

  4. Драган

    „ръката на комунистите“ Като, че ли никъде по света не се строят язовири и никъде няма изселени хора.

    Между другото с голяма държавна помощ, изселените от двете села, построиха най-големите и хубави къщи в Михайловград.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *