Орфей
Всичко живо се прекланяло пред песните на Орфей

Дали пък Орфей не бил поразен от Божи гръм?

Господ убива Орфей, защото разпространява тайното знание чрез мистериите на хората

За пръв път името Орфей е споменато в 7-и век пр. Хр. във фрагмент на южноиталийския поет Ибик. Името на певеца е придружено от определението „прочутият” , което показва, че така е записана една многовековна устна традиция. Пръв в древността най-описателно за Орфей разказва Гилдор. Орфей бил син на Еагър, по род тракиец, и надминавал по много по образование и знания тези, които се именуват в историята. Той достигнал до такава слава, че се смятало, че с пеенето си омайвал зверовете и дърветата.
След като се отдал изцяло на наука и усвоил божиите сказания, заминал за Египет, и там, като усвоил още много неща, станал най-великият сред елините в областта на божествените работи, мистериите, поемите и песните. Някои изследователи твърдят, че Орфей и Моисей били съученици в Египет в изучаването на теологията.

Орфей
Всичко живо се прекланяло пред песните на Орфей

Участвал и в похода на аргонавтите. От любов към жена си се осмелил по един невероятен начин да слезе в царството на сенките. Със сладкото си пеене очаровал Персефона и я склонил да изведе от Хадес умрялата си жена. При слизането си в Подземното царство Орфей оставя нашенска следа. Някои твърдят, че той потънал в отвъдното в пещерата Дяволското гърло край Триград.
Орфей е превъзхождал с композицията на песните си своите предшественици. Той придобил голямо влияние сред хората, които вярвали, че е придобил божиите мистерии, лекарствата за болести и омилостивяването на божия гняв. Разказват, че жените на тракийците решили да го убият, понеже бил придумал мъжете им да го съпровождат в скитанията му. Други обаче твърдят, че Орфей умрял, ударен от божи гръм заради думите, с които учил в мистериите хората. Те по-рано не знаели тези думи.
Великият Есхил нарича Орфей „Тракиеца Орфей”. Съществуват десетки изображения на Орфей, които подкрепят тезата за тракийския му произход. Рисуват го в тракийско облекло на керамични съдове, датирани от 4-5 в. пр. Хр.
През 5-и век пр. Хр. всепризнатият гений на древна Елада Еврипид възкликва: „О, ако имах красноречието на Орфей, та да увличам с песен, скалите да ме следват и да омагьосвам със словата си, когото искам”. „Дори дърветата следвали Орфей, когато пеел” – пише друг древен автор. Есхил твърди, че Орфей покорявал всичко живо с песните си. В Истанбулския исторически музей има уникално изображение на Орфей – свирещ сред кентаври и панове. Мозайката е създадена в Йерусалим в 5-и век след Хр.

Прочети още

d-r stef

Д-р Стефан Гайд:Богоизбраният ни и богопосветен народ е призван да разкрие тайната на Сътворението и да промени хода на историята за бъдещите поколения

Това ще стане чрез трансформацията на Бога-Слово и общотракийската богарска Реч В края на изминалата …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *