Огромният подземен град е разположен на площ от 200 кв. км и е разположен под древната столица на тракийското племе даки – Сармизеджетуса в Западна Румъния
Археолози са открили огромен подземен град, който е разположен на площ от 200 кв. км се намира под древната столица на тракийското племе даки – Сармизеджетуса в Западна Румъния, съобщи Vesti.bg.
Румънските учени са локализирали местоположението на 75 големи помещения, които се свързват помежду си с тайни коридори и тунели, чрез използването на супермодерна техника. Според археолозите този древен град е бил изграден с отлична инфраструктура, която е предназначена за живеене и за отбрана при нападения.
Огромният подземен град датира от първи век от н.е. или дори от по-рано. По това време Сармизеджетуса е бил главен център в политическо, културно и религиозно отношение на независимата област Дакия. Там са били разположени резиденциите на дакийските царе, от които последния е цар Дечебал.
След като започнали дакийските войни, градът бил разрушен от римските войски. Цар Дечебал е претърпял поражението си там през 105 г. от н.е., след което се самоубил. Като доказателство римските легионери отсекли главата и ръката му и ги изпратили на император Траян.
На мястото на някогашната столица Сармизеджетуса, на територията на днешна Румъния се намира провинция Дакия. Там са се заселвали римските войници и жители на Римската империя.
При първата победа на император Траян над даките са загинали над 5000 римляни и няколко военноначалници, чиито гробове се пазят и до днес. В битките са загинали даки в пъти повече от римляните. На мястото на сраженията по време на управлението на Николае Чеушеску е изграден монумент и е отворен етнографски комплекс.
Учените от години работят по разкопките на древната столица. Открити са множество артефакти, златни украшения, за които се смята, че са били притежание на самия цар Дечебал или на най-висшите сановници.
Сармизеджетуса е включена в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1999 г. Градът е бил разположен на 1200 м надморска височина и е бил стратегически комплекс за отбрана. Учените се сблъскват с една от най-големите загадки относно древната столица на даките, а именно, че за нейното изчезване няма останали писмени документи и анали.
Археолозите в Румъния са надяват по време на изследването на огромния подземен град да се открият документи, в които да се разказва за историята на този толкова велик и героичен народ, който предпочел гибелта пред доброволното предаване в ръцете на врага, разказва ИТАР-ТАСС.
Калинка Петрова