Племето сури обитава земите на югозападна Етиопия. Какво се случва с жените в страната, включително и днес.
В този нестабилен регион тези странни от гледна точка на Запада и САЩ хора са си самодостатъчни. Те тачат насилието като част от културата си. Властта се завзема с агресивни ритуали, а силата бива демонстрирана буквално.
Отглеждат едър рогат добитък, който е символ на техния статус. За да се омъжи един мъж трябва да притежава поне 60 животни. Те се дават на семейството на булката в замяна на брака Сури използват млякото и кръвта на кравите, по време на сухия сезон пият кръвта им. Когато двама мъже от племето сури се срещнат те се питат кой колко глави добитък има и това е символ на силата и властта на мъжа. Животните се ползват с почит и богопочитание. Животните не се продават или убиват за месо, но има определени церемонии, при които се колят.
Селищата на племето сури наброяват между 40 и 2500 души. Решенията се взимат от съвет от мъже, но жените излагат становището си по време на предварителните дебати. Дискусиите се водят от старейшините и „комуро” – върховният глава.
Всяко домакинство се ръководи от жена. Жените имат свои собствени земи и се разпореждат приходите, както желаят. Парите, които изкарват от продажбата на бира и зърно могат да се използват за купуване кози, които след това търгуват за едър рогат добитък.
Разделението на мъжете в селото е следното: деца, млади мъже („тегай”), младши старейшини („рора”) и старейшини („бара”). Децата започват да помагат в отглеждането на добитъка щом станат на 8 години.” Тегай” не са женени и все още не са войни. Те са пастири и печелят правото да станат младши старейшини, когато участват в борбите с пръчки и грижите за добитъка. Церемонията по иницииране се осъществява на възраст между 20 и 30 години.
Ритуалът по преминаване към следващата степен е изключително жесток – кандидатите са обиждани публично от по-възрастните, изпълняват ролята на слуги и подложени са на глад и дори бити до кръв.
Насилието играе много голяма роля в живота на племето сури. Техните традиции повеляват властта да се инициира чрез насилие. Една от най-типичните прояви на насилие при племето сури, която има ритуално значение са борбите с пръчки. Това е част от тяхната култура и те не го приемат като акт на насилия. Борбите се наричат „донга” и носят огромен престиж за мъжете участващи в тях.
Опасността от смърт и сериозни наранявания е много голяма. Особено важни са борбите, когато се състоят като част от търсенето на булка. Разчита се на агресивността на ритуала и внасяне на страхопочитание. Погледнато отстрани това е много жесток ритуал, но всъщност той си има правила, бойците са много добре обучени и се тестват физическите и умствени способности на мъжете от племето. Мъжете обикновено не носят дрехи и са изцяло избръснати дори и по време на боя с пръчки.
Ритуалът представлява нещо като бичуване, на него се подлагат и жените, които имат сериозни белези след това.
Изключително любопитна традиция при племето сури, която също показва доколко агресията и насилието са вплетени в техните традиции и разбирания, е фактът, че жените от племето пробиват и разтеглят долната си устна още на млада възраст, за да се разкрасят и да бъдат привлекателни за бъдещия жених.
Разтеглянето е такова, че в устната да може да се вкара глинен диск. Никой не знае кога за първи път и защо е започнало разтеглянето на устните на жените сури. Една теория гласи, че по този начин са предпазвали жените от търговците на роби. Няма спор, че ритуалът е крайно болезнен и насилствен. Осъществява се още в млада възраст – долните резци се избиват и устната се изтегля дотолкова, че да събере глинен диск.
Освен разтеглянето на устните жените от племето сури са подложени на скарифация. Кожата се повдига с трън, нарязва се с бръснарско ножче, като се оставя капаче върху кожата, което оставя белег. Мъжете се белязват, когато убият враг от друго племе.
Смята се, че всички тези агресивни и насилствени ритуали целят да подготвят младите сури за това да се бият с враговете си – да виждат кръв и да бъдат безстрашни.
Всички ритуали на племето сури излъчват агресия, желание за надмощие, сила и власт.
Насилието в живота на сури няма смисъла, който влага Западът, а е по-скоро символ на престиж и авторитет и не е с отрицателно значение, а неизменна част от културното и антропологическо измерение на племето.