„Светът се гради на силата на числата.“ – Питагор
Въпреки че нумeрологията получи популярност съвсем наскоро, всъщност това е една от най-древните науки на Земята. Числата притежават собствен език, който са разбирали и който са използвали някои от първобитните племена, като са общували помежду си на езика на числата. В древните азбуки (например в древноеврейската и староруската) всяка буква е имала своето числово значение.
Без да навлиза в дълбините на кабалистичната космология и нейните езотерични доктрини, съвременната нумерология предпочита опростения числов и азбучен код, основан на теориите на Питагор (VI в. пр. н. е.) древногръцки философ, религиозен и политически деец, основател на питагоризма, учение, базиращо се на представата за числото като основа на всичко съществуващо. Питагор има значителен принос за развитието на математиката, астрономията и акустиката.
Както е известно, Питагор и неговите ученици и последователи са въвели понятията за цифра и число и са изобретили десетичната система на броене.
Двадесет века след това знаменитият Корнелиус Агрипа в труда си „Окултна философия“, излязъл през 1533 г., е назовал тези числа и техните значения.
1 число-цел, скритият смисъл на което се проявява в агресивност и засилени амбиции на всичко, чието название започва с „А“, първата буква от азбуката.
2 число-антитеза, символизиращо двойствеността и неразделността на крайностите (светлина и мрак, сладко и горчиво, умен и глупак). То отговаря за равновесието и контраста, като смесва в равни пропорции позитивните (положителните) и негативните (отрицателните) качества.
3 число-триъгълник, в който са заключени тясно свързаните едно с друго минало, настояще и бъдеще. Лекотата и неустойчивостта на тази фигура символизира таланта, веселия нрав и приспособимостта към всякакви условия.
4 число-квадрат, знак за устойчивост, здравина и надеждност. Четворката стои в основата на мирозданието: четирите страни на света, четирите годишни времена и четирите първични елемента: Огън, Земя, Въздух и Вода.
5 число-риск, символ на съдбата, която се намира в нашите ръце, на всяка от които има по пет пръста. В петицата няма стабилност, което от една страна може да доведе до неувереност, а от друга да се превърне в щастие. Само чрез пътешествие и опит се открива истинската същност на това число.
6 число-съвършенство. Да си спомним за шестото чувство, за шестокрилия Серафим. Шестицата се разлага на четното число 2 и нечетното 3, като по този начин обединява елементите и символиката на всяко от тях.
7 число-тайна, олицетворяващо пътя на изследване на неизвестното и непознатото. Това са седемте управляващи планети, седемте дни от седмицата, седемте ноти от гамата, седемте чудеса на света. Седмицата обединява целостността на единицата (1) и идеалността на шестицата (6), като образува собствена симетрия, която я прави магическо число.
8 число-успех, символизиращо по-конкретно материалното благополучие. То означава надеждност, стигаща до съвършенство, тъй като е представено от двоен квадрат. Разделено наполовина, то има две равни части (4 и 4). Ако го разделим още веднъж, частите също ще бъдат равни (2, 2, 2, 2), като показват четворно равновесие.
9 число-победа, най-голямото от всички елементарни числа. То обединява чертите на цялата група: като трикратно повторение на числото 3 девятката превръща неустойчивостта в стремеж.
Разработени са различни системи за съкращаване на сложните числа до елементарни. Най-простият и популярен метод е събиране на всички цифри от това число, а ако сумата е 10 или повече, цифрите се събират още веднъж. Този процес се повтаря, докато се получи елементарно число от 1 до 9.
Да вземем като пример 125.
Представяме го чрез съставящите го цифри: 1+2+5=8. Така 8 е вибриращото число на 125. Или например апокалиптичното „число на Звера“ 666. Събираме 6+6+6=18, а след това 1+8=9. Логичен извод, тъй като отчита всеобщото влияние, представено от числото 9.
Един по-сложен пример числото 684371. Събираме: 6+8+4+3+7+1=29; след това 2+9=11, следва 1+1=2. Така получаваме, че 2 е вибриращият символ на това число.