Учени от университета в американския град Санкт Петербург – Флорида, започват генетична експертиза на мистериозното око от южните плажове.
Почти е сигурно, че то е принадлежало на гигантска риба-меч.
Почти – но не съвсем, заради което се предприема и въпросната експертиза.
Биолозите нямат обяснение на факта, че окото е било изхвърлено на оживен плаж, тъй като потенциалният му притежател обитава дълбоките води. Най-правдоподобната хипотеза е, че това е отпадък от човешка дейност: рибата е била уловена и разфасована, а част от излишните части са били изхвърлени.
Което е екопроблем и вероятно закононарушение и налага да се прави друг тип разследване. Все още не е отхвърлен окончателно и вариантът окото да е принадлежало на голям калмар – при анатомиране на подобно същество не е трудно да се отделят зрителните органи, но как все пак нещо подобно попада на брега, не спира да се чуди биологът Хизъл Брекън-Грисъм.
Мрежата отново коментира това, че дори гигантската риба-меч не би могла да има око с подобни размери. Биолозите отбелязват, че са описвани калмари, чиито очни ябълки имат диаметър 27 сантиметра.
По принцип очите на една риба са доста по-големи, отколкото си представяме, защото много малка част от тях е разположена върху видимата част на тялото.
Има и други предположения, за които учените предпочитат да мълчат.
Глобалното затопляне променя температурите на големите водни басейни и обитатели от тропическите ширини могат да бъдат открити на север от обичайните си хабитати. Хипотезата за окото, че принадлежи на риба-саблезъб е фантастична, тъй като този вид не достига гигантските размери на рибата-меч. Но знае ли човек какви тайни крият океанските дълбини?
И как някои видове мутират, заселвайки се в нови местообитания? Така че загадъчното око от Флорида ще остане засега все още сред неразбулените докрай мистерии.
Марта Савова