Ще разгледаме някои поверия за рядката четирилистна детелина и още по-рядката петлистна. На какво е символ детелината? Какви значения се крият в него?
Съдържание:
- Детелина за късмет
- Символът на четирилистната детелина
- Петлистна детелина
- Енергия на детелината
- Съновник
- Интересни факти и притчи
- Татуировки с детелина
- Детелини за подарък
- Детелина в саксия
- Полезни свойства
- Лечебната сила на цветовете
- Домашно приготвени лекове
- Рецепта за чай от червена детелина
- Сок от червена детелина
- Витаминозна настойка от червена детелина
- Тонизираща напитка от червена детелина и шипка
- Червена детелина при женски болести
- При менопауза
- За уголемяване на бюста:
- За отслабване:
- При възпаления, гнойни рани,
- При уртикария и кожни раздразнения
- Против акне:
- Напитка за удоволствие
- Противопоказания
- Червена детелина в готови форми
- Червена детелина в козметиката
- Детелините на Лили Иванова
- Други символи на късмет и щастие
Детелина за късмет
Детелината, известна още като трилистник, shamrock и като националния символ на Ирландия. Това доста обикновено растение вирее не само в страната на Гинес и леприконите, но и навред по средните ширини. В Ирландия то се свързва със свети Патрик. Той използвал цветето, за да демонстрира нагледно идеята на Светата троица: както трите листа израстват от едно стъбло, така и Бог е един в три лица.
Съцветията и листата на детелината отдавна се оползотворяват в медицината. Древните билкари не са знаели думите мед, хром, магнезий, желязо, калций, фосфор, витамини, но са използвали успешно тяхната сила. Цветовете и до днес лекуват малокръвие, простудни заболявания, кашлица, малария, ревматизъм, а също така се прилагат като антисептично, пикочогонно, отхрачващо средство.

Символ на късмета
Четирилистната детелина е един от най-известните символи на щастието. Винаги се е смятало, че ако намерите цвете с четири листа, то обезателно ви очаква изключителен късмет в живота. Скъпоценните листенца се изсушават и се съхраняват между страниците на любима книга или в тайния дневник. Други ги носят в себе си, вярвайки, че ще ги опазят от зли очи и магии, ще отклонят болестите и ще привлекат щастливи събития.
Символът на четирилистната детелина
От зората на времето човекът страстно желае щастие и успех, влагайки целия си живот в преследване на късмета. Този факт на свой ред породил неимоверно количество най-разнообразни суеверия. Четирилистната детелина става символ на късмета, щастието и на разнообразни благоприятни събития. Хора от всички части на земното кълбо вярват в чудодейната й сила, която показва пътя към богатството. Ако в портмонето се държи екземпляр с четири листенца, то те със сигурност ще донесат на притежателя си безкраен поток от несметни богатства или поне повечко пари.
Поверия за четирилистната детелина съществуват от хилядолетия. Има една древна легенда, че когато Адам и Ева напуснали рая, взели със себе си една четирилистна детелинка, за да им напомня за прекрасния живот, прекаран без несгоди и болки. И тъй като детелината идва от райските селения, ако тя бъде открита на Земята, това е знак за щастие и изобилие.


Магически свойства на детелината
Древните келти й приписвали магически свойства. Смятали я за знак на жизнената енергия и за символ на лятното слънцестоене: кръгът, който се разделя на четири части – слънчевият диск. Всяко листенце израства към една от посоките на света, а стъблото ги съединява в единно цяло.
При друидите четирилистната детелина се смятала за умален модел на мирозданието, сътворен от самата природа. Древните славяни пък вярвали, че растението обладава силата на любовта, помагайки да се съхрани младостта и привлекателността. Още тогава човекът започнал да изсушава листенцата и да ги носи у себе си, завити в парче плат, предпазени от чуждо око. Те се превръщали в своеобразен ангел-хранител, който предпазвал от лоши очи и уроки и превръщал притежателя им в щастливец. Момичетата, които попадали на четирилистна детелина, спирали да се тревожат за бъдещето си. Интересът от страна на най-добрите млади мъже към тях моментално нараствал в пъти. Ако пък двойка влюбени откриела съвместно четирилистна детелина, обезателно прекарвала целия си живот в разбирателство.
И днес хората продължават да вярват във вълшебните сили на растението. Формата на четирите листенца се мултиплицира върху всякакви сувенири, украшения, бижута, а даже има фирми, които отглеждат детелинки за продажба.
Петлистна детелина


Петлистна детелина
Никой не се съмнява в силата на четирилистната детелина, но пък какъв огромен късмет би било да се намери цвете с пет листа. Без съмнение това е знакова и изключително рядка находка. Съществува вярването, че този, който се натъкне на петлистна детелина, веднага трябва да я зареди с най-съкровеното си желание. И отново, разбира се, да я изсуши и да я скрие на тъмно, за да не избледнява на дневна светлина.
В древността петлистната детелина се смятала за дар от горските духове, които награждавали щастливеца със здраве, късмет и с благоволението на природните сили. Прибавен към лечебни настойки, този дар на природата ставал магическо средство срещу всякакви болести и имал способността да върне младостта и красотата. Затова хиляди хора са загубили маса време в опити да открият това чудодейно средство. Да откриеш четирилистна детелина е трудно, понякога невъзможно, но в пъти по-трудно е да бъде открито растение с пет листа. Казват, че на 10 хиляди растения се ражда едно с пет листа. Ето защо откриването на петлистна детелина не се сравнява с нищо по-малко от чудо.
Петлистната детелина е силен талисман. Ако я намери младо момиче, то със сигурност ще се омъжи в кратък срок и ще бъде щастливо до края на дните си. Ако пък късметът споходи омъжена жена, значи в дома и семейството й ще влезе късметът, който ще постави своя знак върху цялото домочадие. Петлистната детелина привлича парите, но и създава магическа хармония сред хората. Ако бъде открита от мъж, го чака голям успех и несметни богатства, така че нито един път няма да изпита недостиг на пари. Смята се, че детелината е талисман на силния, способен да привлече късмета не само в материален, но и в любовен план. Тя придава мъжка сила. Освен всичко, петте листа въздействат магически върху всеки, който се намира в близост до тях, дори и да не ги е забелязал. Те пазят от зли помисли и всякакви негативи. Съхранени в дома, гарантират, че той ще остане чист от лоши сили.Талисманът пази дома от външно зло, но също и от вътрешни раздори, спорове и кавги, замествайки ги с безметежна радост и хармония.


Детелината предава положителна енергия
Мощната положителна енергия на талисмана с петлистна детелина дава сили на човека смело да върви напред в живота, без да се опасява от пречки и препятствия.
И още: смята се, че петлистна детелина може да бъде намерена само от човек, на който като цяло не му върви в живота, при това не поради решение на съдбата. Да му се дари рядкото цвете е един вид компенсация, изпратена от самата съдба за незаслужените лишения и проблеми.
Съществуват множество съвършено невероятни истории за чудесата на петлистната детелина, но за да се привлече изключителният късмет, човекът трябва да вярва силно. Скептиците не получават нищо, освен може би едно голямо разочарование, ако са се надявали тайно. Вероятно оттам идват и слуховете, че петлистната детелина не носи късмет, а точно обратното – че е предупреждение за предстоящи проблеми, болести и неприятности.
Енергия на детелината
Аурата на детелината е топла, тя се счита за растение на Меркурий. Типа на въздействието й е реактивиращо.


Аурата на детелината е топла
Кореспондира със зодия Близнаци. Стихията й е въздуха, а характера: общителен, весел.
Езотерично значение: възстановява нарушеното равновесие, чисти сърдечната и половата чакри, регулира процеса на получаване, обработване, пренасяне и натрупване на информация, изчиства паразитите по тънките тела и интегрални същности във физическото тяло, възстановява нормалния потенциал на жизненоважните енергии, възстановява повредените места в тънките тела, закрива енергийните дупки, намалява напрежението, парира последствията от свръх натоварвания, възстановява ориентацията в пространството.
Съновник
Детелина е едно от деветте растения, които се използват в нощта на лятното слънцестоене за предизвикване на пророчески сънища. Съществува ритуал, който изисква да се наберат девет билки и да се сложат под възглавницата с пожеланието сънят да донесе търсените отговори или насоки по текущия житейски проблем. Вярва се, че комбинацията от растения прави образите живи и ясни, а сънищата като цяло – пророчески.
Когато се появява в обикновен сън, детелината е знак за нещо изключително. Ако тя е само една, се приема за знак от ангелите за скорошно щастие и успех в любовта. Ако детелините са цяла поляна, означава, че ще имаш толкова много пари, както и цветчетата са неизброими.


Детелината изпълнява желания
Колкото повече са листенцата на детелината, толкова по-голямо е щастието, което те очаква. Ако насън някой ти подава детелина, значи късметът ще дойде отвън, с помощта на друг човек, или пък предстои ново начало. Ако береш детелини, значи е дошло времето да събираш плодовете на труда си. Ако се разхождаш по ливада, изпъстрена с детелини, ще ти се изпълни заветното желание. За момчета и момичета: неочаквано богатство. Ако детелините са изсъхнали – горко съжаление. Ако видите само едно цветче – процъфтяване.
Начини за магическо използване
Двулистна детелина: ако намерите растение с две листа, скоро ще привлечете в живота си любим.
Трите листа се носят като силен амулет за чар, както и в ритуали за съхранение на младостта и красотата. В контакт с тялото действат като щит срещу злото. Ето една стара рецепта за младост: За да съхраните красотата и свежестта си, съберете роса в един от майските дни рано сутринта, преди да се покаже слънцето. Поставете в нея три стъбълца детелина. Нека постоят в росата през целия ден, докато залезе слънцето. На следващото утро, преди изгрева, намажете лицето си с тази роса. Повтаряйте процедурата всяка сутрин, докато свърши водата. През това време съдът с росата трябва да бъде покрит с чист плат и да се пази на такова място, че да не бъде докосван от друг човек.
Четирилистната детелина се носи до тялото, за да се избегнат душевни разстройства. Тя предпазва от полудяване, укрепва духовните сили, дава възможност да се усети присъствието на духове и води притежателя си към злато и пари. Ако двама души заедно изядат четирилистна детелина, между тях ще възникне взаимна любов. Седем пшеничени зърна, положени върху четирите листа, отварят възможност да се видят безплътните феи. Ако преди да излезете от къщи сложите четирилистна детелина в обувката си, ще ви се появи възможност да срещнете нова любов.
Разпространени са амулети, които предпазват от повиквателна в армията. Съществува и специален ритуал. Той изисква една сутрин да се съберат четирилистни детелини, които да се отнесат на някое възвишение. При изгрева на слънцето започва късането на листенцата и хвърлянето им последователно на север, на изток, на юг и накрая – на запад. В същото време се призовават четирите стихии за собствена защита и за предотвратяване на военната служба.


Амулетите с детелина предпазват
Същият ритуал се използва и при други цели. След като приключи ритуалът, се къса още едно листенце, което се запазва като своеобразна връзка между приносителя и четирите основни елемента на природата. Винаги трябва по някакъв начин да се обезщети земята затова, че е дарила едно от своите деца за човешко благо.
Петлистната детелина притежава силата да привлича пари и с такава цел тя се носи винаги близо до тялото.
Бялата детелина противодейства на черни магии и уроки, когато бъде разпръсната из дома или пък се носи под дрехите.
Ако сте претърпели любовно разочарование, загънете детелина в парче син плат и я сложете върху сърцето. Така тя ще ви подкрепи да понесете ситуацията или да се справите с нея по някакъв, възможно най-благоприятен начин.
Детелината пречиства и премахва магии, ликвидира склонността към провал, самота, безпаричие. За да се избавите от неприятни заклинания, е необходимо да изпълните следния очистващ ритуал по новолуние: рано сутринта, преди изгрева на слънцето, трябва да излезете на поляна, изпъстрена с множество детелини, да се съблечете и да се изкъпете в росата. Внимателно и последователно се измиват лицето и всички части на тялото. Трябва да легнете на тревата и да се оваляте добре в росата. Превъртанията са строго определени – първо три пъти надясно, а след това 4 пъти наляво.
След това оставате на поляната, за да изсъхнете на въздух, като не се подсушавате с кърпа. След Облечете и обезателно се приберете вкъщи, преди да се покаже първият слънчев лъч. Това се прави три утра поред. В същата седмица не бива да се взима нищо от хората, никакви чужди вещи, заеми, дори и най-дребни неща като химикал или лъжица.
Забраната важи дори за членовете на семейството. Не се ядат месо и млечни продукти, яйца. През цялата седмица се приема в по-голямо количество само чиста вода. Общуването с хора се свежда до минимум. Дори е препоръчително да се вземе отпуск и да се отиде на усамотено място. След това, по време на растящата луна, трябва да се набере рано сутринта детелина, да се отнесе вкъщи и да се разположи на различни места из всички помещения – по пода, по шкафовете, на столовете и полиците, както и на всички места, които ви посочи вашата интуиция. След 10 дни разхвърляната из дома детелина се събира обратно и се изнася извън къщата. Тя се оставя да я отнесе вятърът. Това се прави по залез слънце.
Магическите свойства на детелината са най-силни в лунна нощ, в дните на равноденствие и слънцестоене, а най-много на Еньовден. Предците ни са вярвали, че растението е приносител на мощната сила на любовта и младостта. В стремежа си да ги постигнат, те носели детелини, увити в чист плат, а след това – в нова носна кърпа.
Спиртна настойка от детелина, втрита в очите, лекува спуснатата от феите слепота. След вдигането на вълшебната завеса, човекът можел да надникне в астралния свят. Вярвало се, че растението лекува рани, получени в бой със змей и скорпиони.


Детелината произхожда от Рая
Интересни факти и притчи
- Според легендите, четирилистната детелина е изнесена от Райската градина. Но ботаниците разбиват очарованието на тази приказка, като доказват, че родината на растението е Южна и Централна Америка.
- Едно поверие казва, че там, където расте детелина, не смее да стъпи змей.
- На празника на свети Патрик ирландците късат едно по едно листенцата на четирилистна детелина, защото само на този ден тя носи двойно по-голям късмет.
- В Германия след Нова година се подаряват саксии или кошнички с цветя от типа на детелината, по възможност с четири, а не обикновените три листа.
- Египетските богове Озирис и Изида са носили изображения на детелина върху короните си.
- Индусите означават с детелината четирите посоки на света. Будистите символизират единението на душите и телата.
- В Китай детелината е символ на лятото.
- Практиката да се садят детелини върху могилите на покойниците поражда убеждението, че те са символ на прощаване, загубена любов и покаяние.
- Трилистната детелина в християнството символизира Светата Троица. Творци от всички епохи я използват като орнамент в бродерии, ювелирни изделия, в архитектурата и живописта.
- В някои народни традиции всяко листенце е с различно значение: едното дава слава, второто – богатство, третото е за любов, а четвъртото – за здраве.
- В превод от латински trifolium означава трилистник. На руски се нарича „клевер“, а на английски clover. Интересно, че на английски изразът live in the clover означава „живея в охолство“. За вида детелина, станал символ на Ирландия, има специална дума – shamrock.
Татуировки с детелина


Татуировките с детелина са много популярни
Някога хората са вярвали, че детелината привлича щастие, ако се допира до тялото. Днес символът се принася директно върху кожата, благодарение на майсторството на татуистите. Така щастливият знак остава завинаги със своя приносител и няма начин да се изгуби.
В едно малко цвете може да се въплътят най-важните и свещени компоненти на човешкия живот, както и цялата палитра от надежди, разбирания за хубав живот и щастие. Религиозните и езотериците избират татуировка на трилистна детелина като символ на божествената триада, на тройствения строеж на мирозданието и на човешката същност, която се състои от дух, вечна душа и тленно тяло. Други изображения придават специално значение на отделните листенца: едно за вяра, едно за надежда и трето за любов. Избралите четирилистна детелина, поставят и едно за късмет. Но тъй като в природата детелина с четири листа се среща рядко, днес тя е на първо място символ на изключителност, извънреден късмет, на нещо, за което дори не смееш да мечтаеш, за събитие, което надхвърля и най-смелите надежди на човека.
Детелини за подарък
Детелината краси множество сувенири и предмети, подходящи за подарък. Те са много хитър избор, защото са заредени със силно послание, без да са скъпи. Най-известни са гривните с детелина, тъй като са съвременен начин да се изпълни древното поверие, че цветето на късмета трябва да е винаги с нас. Стар обичай е да се комбинира детелина с подкова – един от първите символи на късмета, който се поставя на входната врата. Ако подковата сочи нагоре, тя „вкарва“ в дома мир и благополучие. Ако сочи надолу, пази мира и благополучието да не избягат от къщата. Ако се сложи на прозорец – вкарва парите навътре, ако е в кола – пази от катастрофи на пътя.


Детелина в рамка
Най-яките подаръци са с истински детелини – открити в природата и вградени в прозрачни сувенири, примерно ключодържател. Истински детелинки се поставят и в рамка, за да се закачат на някоя от стените на дома и да му носят положителна енергия. Подобни подаръци лесно се откриват в интернет и по-трудно, но все пак възможно – в магазините за сувенири.
Детелина в саксия
Любителите на живите цветя хиляда пъти предпочитат да отглеждат детелинки в саксия, отколкото да ги умъртвяват и хербаризират. Цветарски магазини и сайтове предлагат отраснали растения и луковици за желаещите да ги отгледат сами. Вече не са крайна рядкост и се откриват с малко ровене из интернет. Обикновено се продават комплекти – миниатюрна саксийка, почвена смес и луковици.
Оксалис депей: винаги на късмет
Има повече от 150 вида детелини, някои от които дори няма да разпознаете, че са такива. Обаче има един вид, който на 100% носи щастие, защото винаги е с четири листа. Разбира се, при Оксалис депей четирилистието не е нещо необичайно, което малко помрачава чара му. Все пак той е много известен, защото позволява на хората да отглеждат в дома си живо растение, които се асоциира с късмет и щастие. По принцип Оксалисът не е претенциозен и е подходящ дори за хора, скарани с цветарството. Обича полусянката, тъй като на слънце листата губят характерния си декоративен цвят.
Има хора, които не признават оксалиса за детелина и изтъкват, че двете растения нямат нищо общо. Същите смятат, че обикновеното четирилистие просто няма как да носи щастие, защото четирите листа са неговото обикновено състояние.
Луковици за четирилистна детелина
Ако видите, че се продават луковици за четирилистна детелина, най-вероятно ще откриете, че всъщност се има предвид растението Oxalis deppei. Луковиците са холандски, с малък размер, и поставени в почва, бързо израстват. Цветовете са в нежно розово.
Семена
Търговците на сортови семена продават семена за бяла и за червена детелина. Те всъщност се разглеждат като фуражни култури. Бялата детелина е с пълзящи вкореняващи се издънки, непретенциозна към климатичните условия. Коси се, след което бързо израства отново, което я прави много рентабилна. Тя е агресивна и задушава всички плевели. Корените й съдържат азотни съединения и обогатяват почвата. Подходяща е за защита от ерозия. Използва се за ливади, паркове и площи за спорт. Червената детелина също има голямо стопанско значение в районите с по-студен и влажен климат. Използва се за изкуствени пасища за едри преживни животни. Тя обаче предизвиква подуване, затова се влага в смески, като делът й не трябва да надхвърля 15%.
Бялата детелина се цени от градинарите за озеленяване и декорация. Морава с бели цветове и богата зеленина изглежда изключително привлекателно.


Има над 150 вида детелини
Растението trifolium
Ботаниците са описали повече от 150 вида детелини. Те растат в умерения, субтропичния и тропичния пояс. Срещат се по полята, нивите и ливадите и край горските масиви. Като цяло цъфтят през май и юни в различни цветове. Летните поляни се украсяват в розово и бяло.
Полезни свойства
Трилистникът има лекарствени свойства. Някои видове – плевелната, червената и бялата, се ценят от народните лечители като обезболяващо, противовъзпалително, пикочогонно средство. Те са народно средство при диария, колит, дизентерия. Успешно се използват при диабет и респираторни заболявания. С детелина се правят компреси за ревматизъм и подагра. Заради витамините и другите си съставки, растението е признато отдавна сред най-ценните ливадни растения. Богато е на белтъчини, нишесте, каротин, фолиева киселина, витамини С, Р. В Русия пресен сок от детелина се ползва за затваряне на рани.
В Чехия се добавя за ароматизиране на вани. В съвремието се прилага за уравновесяване на обмяната на веществата. Намалява холестерина в кръвта.
Лечебната сила на цветовете
Съцветието е истинска съкровищница на витамини. Съдържа аскорбинова киселина, В витамини, изофлавоноиди, кумарини, етерично масло и куп други ценни за организма на човека вещества. Още в древен Китай е използвано в настойки за прочистване на лимфата, кръвта и потока на жлъчката. В наши дни се взема за профилактика и за лечение на най-разнообразни заболявания. Сухи цветове, добавени към ежедневния чай, повишават общия тонус на организма. Листата на растението действат противовъзпалително. В свежо състояние те се добавят към салати. На съвременните компютърни маниаци помагат срещу напрежение в очите и дразнене. Цветовете се използва като компреси за очите.


Съцветията имат лечебна сила
Отварата от съцветията на детелина се използва при камъни в бъбреците, хронична кашлица, бронхиална астма, анемия. Външно се използва при изгаряния, измръзвания, абцеси, за промиване на язви и гнойни рани. Бялата детелина се използва за затваряне на рани, за обезболяване и за тонизиране. Настойките са профилактично средство е срещу заболявания на устната лигавица, възпаления на гърлото, белодробна туберкулоза. Отварата от бяла детелина действа при отравяне, за намаляване на ревматични болки и подагра.
Настойка от листа: при хронична кашлица, гастрит, кожни болести, колит, холецистит, диатеза. С нея се промиват рани, язви, правят се превръзки на възпалени места и циреи.
Настойка от пъпки: при атеросклероза с нормално артериално налягане, което се съпътства с шум в ушите, болка в главата.
Домашно приготвени лекове
Много хора се опитват да приготвят сами лекарствени средства от детелина. В подобна практика няма нищо лошо, но е необходимо се познават някои основни изисквания. За събирането на растителна маса се използват лозарски или овощарски ножици. Стъблата се срязват, а след това се отделят съцветията и листата. Повредените и потъмнели части задължително се отделят, а само здравият и свеж материал се надробява на малки части. Получената маса се поставя върху ленена тъкан на сенчесто място с добро проветрение. Частиците се разстилат достатъчно свободно, за да вземат въздух. Растителната маса се преобръща ежедневно. След като изсъхне, тя се съхранява в платнена торбичка от естествена тъкан.


Чай от червена детелина пречиства кръвта
Рецепта за чай от червена детелина
Много стара ирландска рецепта казва, че 2-3 лъжички сушен цвят от червена детелина са достатъчни за приготвянето на чаша чай. Те се пускат в завряла вода, следва запарка по традиционния начин. Пие се по около 200-250 мл на ден. Използва се при сърдечни проблеми, за пречистване на кръвта и срещу обикновени простуди през зимата.
Сок от червена детелина
Използва се като кръвоспиращо и отхрачващо средство. Външно помага при изгаряния, ускорява зарастването на рани, намалява отоците, лекува ушни и очни болести, в това число с алергичен произход. Смята се за идеално средство при гнойни процеси в нокътното легло. Способен да потуши ревматични болки, а при постоянно втриване в кожата на главата отсрочва появата на бели коси.
Сокът от детелина е достатъчно силно средство, за да не се позволява използването му при бременност. Към него с внимание трябва да се отнасят хора, страдащи от сърце и рак.
За приготвянето му се ползва само надземната част на детелината – стъблата, листата и цветовете. Завехналите и повредени стръкове се отстраняват. Предварително надробената растителна маса се превръща в сок чрез сокоизтисквачка. При липса на такъв уред, е допустимо да се приготви и в блендер, като получената каша се размива с вода. Достатъчно е приемането на една чаша сок на ден, но той се дели на три и се пие с основните хранения. За да се смекчи острият вкус на трева и да се усили целебната сила на напитката, се препоръчва подслаждането с мед. Що се касае до външната му употреба, то при нея сокът се използва без ограничение във вид на компреси или просто като средство за втриване в чист вид.
С цел да се да се задържат максимално полезните свойства на детелината, сокът е важно да се изпие най-много до трийсет минути, след като е бил приготвен. Той не се съхранява, защото ползата рязко намалява. Общо взето свеж сок от червена детелина може да се прави четири месеца в годината – от май до август. Все пак има начин да се опазят полезните свойства в разстояние на три денонощия. За това е необходим стерилен съд с винтова капачка, в който може да се налее предварително сгорещен, без да е достигнал точката на кипене, сок и веднага да се затвори.
Витаминозна настойка от червена детелина


Детелината тонизира
Прекрасно профилактично средство против авитаминоза. Дава се на хора, които са загубили сили заради болест или анемични, както и при стрес и трайна умора. Рецепта: 3 супени лъжички се слагат в двулитров термос, заливат се с гореща вода, слагат се малко мед и лимон (30-50 мл). Приема се при ставане и преди лягане по 50 мл за деца и трикратно на ден по 100 мл при възрастни.
Тонизираща напитка от червена детелина и шипка
С вилица намачкайте на каша 100 гр шипка и сложете в термос, добавете две супени лъжици червена детелина. Залейте с чаша кипнала вода, затворете капака и нека остане така в продължение на 8 часа. Пийте по 100 мл след храна сутрин и вечер.
Цветовете и листата на червената детелина се ползват като източник на фосфор, желязо, магнезий, мед, хром, калций и витамини от група В. Помага за пречистване на токсините, нормализира работата на бъбреците, помага при проблеми на пикочната система. Използва се в състава на различни комбинирани билкови продукти за повишаване и заздравяване на имунитета, профилактика на атеросклероза, за регулиране на обмена на веществата и намаляване на холестерина, при стенокардия.
Настойка за стенокардия: една чаша свежа червена детелина се залива с 490 гр медицински спирт и се залага на затъмнено място за към две седмици. Задължително е стъкленият съд, примерно бутилка, да се разклаща отвреме навреме. Вземайте по една пълна супена лъжица в разстояние на два месеца – преди храна, трикратно всеки ден.
Настойка за болезненост и шум в ушите, основно при атеросклероза. Внимание!!! Прилага се единствено при нормално кръвно налягане. 100 гр от растението се пускат в точно един литър качествена водка и се държат в разстояние на 10 денонощия. Течността се разклаща отвреме навреме. Готовото лекарство се приема по 20 мл преди сън. График за лечение: 15 дни прием, следван от пауза от 10 дни, 15 дни прием, 2 месеца почивка. Само след като е осигурен дълъг период на прекъсване, е позволено курсът е позволено да се повтори.
Червена детелина при женски болести
При отклонения в менструацията, когато е нередовна и/или болезнена: две големи супени лъжици наситнена червена детелина (цветове) се напояват с вряла вода (250 мл) и се оставят 6-8 часа. Пийват се по 100 мл, като се започва около 2-3 дни преди да е настъпила менструацията.
При инфекция на яйчниците и маточните тръби: приготвя се отвара на водна баня. Трябват ни едва-две лъжици корени от детелина. Заливат се с към 400 мл доведена до кипене вода. Следва варене на съвсем слаб огън, около трийсетина минути. Когато е готова, отварата се прецежда през чиста цедка или марличка и прехвърля в стъклен съд. Глътват се по четири чаени лъжички неколкократно през деня.
При менопауза
Червената детелина е основна съставка в много лечебни продукти, разработени за употреба от жени в менопауза. Причината е, че съдържа фитоестрогени и много калций. В една чаша сварена детелина се съдържат рекордните 375 мг калций, които са добре дошли за жените под риск от остеопороза. Рецепта за чай от червена детелина и още подробности за приложението й при менопауза: тук
Рубиновата детелина – рядка разновидност, има още по-силно естрогеноподобно действие. Тя се използва за заместител на естествено синтезираните хормони.
При трудно забременяване: смята се, че комбинация на основата на червена детелина помага за зачеване на дете, когато двойката среща трудности. Обикновено се комбинира с листа от малина. Рецепта: 2 супени лъжици смес от детелина и малина се сваряват. Количеството течност е около литър, продължителност на варене: десетина минути. Готовата течност престоява към 4 часа, следва прецеждане и прехвърляне в съд за съхранение. Приема се в неограничено количество, буквално вместо вода.
За уголемяване на бюста:
съдържанието на фитоестрогени влияе на общия хормонален баланс и чрез този процес се отразява и на размера на гърдите при жените. Заради виcoĸaта ĸoнцeнтpaция нa изoфлaвoни се използва ефективно при бременни и кърмачки.
За отслабване:
с диуретичното си действие растението извежда излишните течности, снема отоците, подпомага за изхвърляне на всички излишни натрупвания. Детелината действа добре в комбинация с магданоз, бъз, корен от репей и хвойна.
При възпаления, гнойни рани,
кожни язви и циреи: приготвя се мазило. Взимат се цветове от червена детелина (100 г) и се пускат в подгрято на водна баня растително масло или зехтин (200 гр), държат се 1-1.5 седмици. Получената смес се поставя върху болните участъци от кожата.
При уртикария и кожни раздразнения
помагат вани с детелина. Рецепта: сложете в платнена торбичка две шепи трева и я закрепете под струята гореща вода. Напълнете ваната, като гледате температурата да не минава 37-39 градуса, и полежете в нея 20 минути. Процедурата не само успокоява кожата, но и повишава настроението. Червената детелина, освен всичко останало, се явява и антидепресант.
Против акне:
подкрепя пречистващата сила на репея, като двете може да бъдат комбинирани и с трицветна теменуга.


Детелината се бере през лятото
Напитка за удоволствие
Тя се приготвя през лятото, докато детелината цъфти в полето. Напитката се приготвя от 200 гр свежи цветове, залети с литър вода. На бавен огън се сварява за двайсетина минути. Прецежда се, допълва се с топла и дори гореща вода докато стигне първоначалния обем от 1 литър, слага се и мед за вкус и се охлажда, примерно в хладилник. Този прекрасен свеж и разхлаждащ елексир се пие направо вместо вода или сок. Интересна напитка става, когато се добави към чай. Буквално изстрелва самочувствието в небесата, подобрява съня, повишава общия тонус.
Противопоказания
Въпреки лечебните свойства, има и противопоказания при приемането на различните препарати на основата на детелина. Те не се употребяват при следните диагнози: естрогенозависими видове рак, сърдечни заболявания, тромбофлебит. Противопоказан е при жените през бременността и кърменето. Като цяло червената детелина помага при ниско количество на естроген, но е противопоказана при високо. Затова не се пие при болести и изменения, свързани с излишък на хормона, като миoма нa мaтĸaтa, eндoмeтpиoзa и други.
Червена детелина в готови форми
Вече са измислени и по-прости начини за бързо използване на лечебната сила на детелината. Червена детелина се продава на капсули и таблетки като хранителна добавка. Някои капсули се рекламират като средство за постигане на хормонален баланс при жените, с добър ефект върху симптомите на менопаузата. Подкрепя еластичността и здравия вид на косата, кожата по цялото тяло, ноктите. Създадени са още и таблетки. Взема се още под формата на капки, тинктура и чай. Тинктурата е насочена специално към ендокринната система, пикочно-половата и нервната система.


Етерично масло от червена детелина
Етерично масло от червена детелина: съдържа аскорбинова киселина, каротин, коензим Q10, който ускорява енергийния обмен в тъканите и помага на болния да съкрати рехабилитационния период и по-бързо да се изправи на крака. За интензивна терапия и следоперативно възстановяване се използва следната отвара: заливат се 2 супени лъжици червена детелина с чаша кипяща вода, прецежда се през чиста марля и се взема по 100 мл сутрешно време, на обед и преди сън.
Червена детелина в козметиката
Би било странно, ако червената детелина, която от векове се прилага за младост и красота, днес не се използва в съвременната козметика. Разработени са много продукти с неин екстракт. Едноименна козметична линия предлага тоалетно мляко, рекламирано като регенериращо зрялата кожа. Продуктът не само подкрепя естественото възстановяване, но и предпазва от външни влияния. Комплексът е разработен за потребителки на над 30-годишна възраст. На пазара има още витализиращ флуид, възстановяващата маска, която изглажда несъвършенствата, околоочен гел срещу дребните бръчици, както и традиционните дневни и нощни кремове.
Детелините на Лили Иванова
През последните десетилетия българите по-често свързват думата „детелина“ не толкова със стари магически рецепти и лечебни отвари, колкото с прочутата песен на Лили Иванова, станала емблематична не само за нея, но и за цяла епоха от българската естрада. С прости, но много въздействащи думи текстът е еманация на всички вярвания, суеверия и поверия, свързани с четирилистната детелина, от дълбините на историята, та до днес. Обаче четирите листенца като че ли не донесоха само късмет на изпълнителката си, една от най-противоречивите личности, прицел на какви ли не коментари и вицове. Самата песен „Детелини“ трудно ще откриете в ютуб. Същото важи и за доста други хитове на Лили Иванова заради защита на авторските права. Това ядосва нейни фенове, които бойкотират както песните на Лили, така и нейните концерти. Например в ютуб е разпространено видео, в което недоволни фенове заявяват, че няма да слушат песните на Лили, нито ще ходят на концерти, докато не спре триенето, блокирането и заглушаването на любителски видеа, включително такива, в които почитателите й пеят и свирят най-известните й песни.
Други символи на късмет и щастие


Детелината удвоява силата на подковата
- Подкова. Носи късмет, ако е изработена от метал, за предпочитане мед или злото. Закача се на вратата, за да привлича щастие и богатство. Но за да носи късмет, има едно изискване – да не е купена. Трябва да е намерена на пътя – едно доста трудно изискване за днешно време. Мексиканската подкова се украсява с панделки и монети, с ликовете на светии и никой не бива да я докосва.
- Тринога жаба. С монетка в устата, обичайно поставена върху монета със символите Ин и Ян. Монетата в устата олицетворява златото. Един от ефективните талисмани за богатство. Активизира паричните потоци. Слага се в дома, ориентирана в посока югоизток.
Жабата също е талисман за богатство
- Модел на платноход. Някога се е асоциирал с пренасянето на безценни товари, които носели несметни богатства на търговците. Затова този талисман означавал придобиване на богатство. Вярвало се е, че работи, когато носът му е обърнат навътре към дома, а не към прозорците. Ефективността му се увеличавала, ако моделът бивал „натоварен“ с парченце злато.
- Златна рибка. При китайците е емблема на съпружеското щастие. За останалия свят тя има магическото умение да изпълнява желания, най-много до три на брой.
- Калинка. Да видиш калинка, се има за щастлив случай. У много народи тя донася на крилцата си късмет и радост, а при нас показва къде ще се ожени младото момиче.
- Коминочистач. Много древен символ на късмета в Германия, Австрия, Дания, Норвегия, Полша и други страни. Там хората си подаряват предмети с изображение на облечено в черно човече. Защо носи късмет? Защото е символ на огъня и жизнеподдържащата топлина – огънят грее и носи топлина, щастие, радост.
И все пак никой от тези символи не може да замени символ №1: четирилистната детелина.
Няма красива поляна у нас, на която да липсва това красиво цвете, а не са малко и градините, където декоративната детелина създава усещането за хармония и уют.
Знаете ли, че освен като символ на късмета и щастието, прекрасното цвете притежава и лечебни свойства? А митовете и легендите, които се разказват за детелината са безброй…
Има ли някой, който да не вярва в магическите й свойства? Едва ли. Дори и без да искате, попаднете ли на поляна, осеяна с детелини, някак без да искате започвате да търсите от онези, с четири листа.
Забравете з малко магията, добре е да знаете, че това цвете притежава и лечебни свойства. Още Авицена е използвал сок от свежа детелина като средство за бързо заздравяване на рани, а отвара от растението – при бъбречни болежки. Народните лечители в средноазиатските страни със същата отвара лекували простуда и дори малария.
Сеа лекуващата детелина е реабилитирана, тъй като съвременната фитотерапията признава противовъзпалителните свойства на детелината, както и оздравителната сила на меда от нейните цветове. Не е било далеч времето, когато по нашите земи жените са ползвали отварата от детелина като подмладяващо средство.
Девойките преди два века събирали преди изгрев роса от детелина, изливали я в малък съд, поставяли вътре три свежи стръкчета и ги оставяли да престоят до залез. Вечерта си миели лицето с водата, сигурни, че ще заличи бръчките им.
Има поверие, че детелината носи в себе си великата сила на любовта, щастието, красотата и младостта. Хората я изсушавали и я носели винаги със себе си, увита в чиста кърпа, като талисман против беди, лоши очи, магии, заклинания. Мощен талисман за сполука е и възелът във форма на детелина. Трите листа на детелината символизират единството на Светата Троица.
Разбира се, според вещите в магията, най-голяма сила растението придобива в нощта на лятното слънце-стоене. То е и едно от деветте, които се слагат в Еньовския огън. И докато трилистната и четирилистната детелина са предвестници на сполука, то петлистната вещае нещастие. Затова, ако я намерите, не я късайте, а просто я оставете да си расте.
Аз пък имам стотици четирилистни, десетки петлистни, доста шестлистни и няколко седемлистни, което не ме прави вярваща в накаква тяхна магия, а просто ги намирам за много интересни и красиви и затова си ги събирам.
Това е много хубаво! 🙂
Това е прекрасно Народът е знаел много тайни които са се предавали от уста на уста!
И така до днес, за да се учим от тях. : )