Ясновидката Маг Джиляна, гадател

МАМО! СТРАХ МЕ Е ОТ ТЪМНОТО!

Почти всяко дете се бои от тъмнината. Дори на възрастните хора тя нерядко внушава опасения. Те обикновено се отнасят снизходително към собствените си слабости, но на децата трябва да се помогне.

 

Кой се крие в тъмното?

Сигурно най-точният отговор е: нашите собствени недостатъци. Но няма как това обяснение да се поднесе по разбираем начин на едно съвсем малко дете. Често родителите оставят лампата да свети в стаята на рожбата си и тогава тя се успокоява и заспива, а те влизат по-късно и я гасят. Да се спи на запалена лампа през нощта е вредно, защото това разстройва баланса между бодърстването и съня. Но още по-вреден е стресът от тъмнината.

 

Как да се сложи край на този проблем?

Страхът  не  може  да  се преодолее с атака в челото. Много по-разумно е да се прокраднеш към него откъм тила му и да превърнеш преодоляването му в занимателна игра.

 

Ето как това се случва в живота:

Тригодишният Боби полудявал от гасенето на лампата. Колкото и дълбоко да спял, той моментално се събуждал и започвал да крещи, щом това се случело. Майка му го увещавала, татко му се сърдел – но всичко оставало без резултат. Докато един ден на майката й хрумнала добрата идея да организира игра за момчето.

 

Щом слагала Боби да спи, тя лягала до него (естествено, при светната лампа), покривала главата си с одеялото и тихо шептяла: „Ние с теб сме мънички зверчета и си лежим в дупката. На улицата е тъмно, студено, вали дъжд, а ние сме на топло и уютно място. Никой няма да ни безпокои, защото ние няма да пуснем никого тук.” В началото Боби се страхувал да лежи на тъмно дори с мама и все гледал да остави малка дупчица, за да прониква през нея светлината. Но мама казвала, че когато е тъмно, е още по-интересно да се играе. Гласът й звучал спокойно и приспивно. Боби се отпускал. Минавало малко време и той заспивал блажено. След това, когато момчето посвикнало с играта, майката направила следващата стъпка: вместо полилея, тя включвала настолната лампа. А в играта се появил мотивът за страхливото зайче и смелото мече, което естествено се казвало Боби. Постепенно „зоната на светлината” се преместила в коридора. Момчето молело само вратата на стаята му да остава притворена. И вече напомняло на мама, че основното осветление трябва да се изключи – то пречело на мечето Боби да заспи. Така постепенно и страхът си отишъл.

 

ДРУГИ ВАРИАНТИ

• Може да се организира игра на криеница с куклите. И част от тях да останат в стаята, където не е запалена лампата. Разбира се, не бива да се иска от детето да влезе там още от първия път и не се огорчавайте, ако то не влезе в нея дори на десетия път.

 

• Понякога страхът от тъмнината се преодолява с развиване на любовта към черния цвят. Децата почти никога не го харесват. Те обичат ярките радостни цветове. А ако детето рисува всичко с черен цвят, това може да свидетелства за сериозно психично разстройство. Ето как една художничка, докато обучавала деца от предучилищна възраст да рисуват, ги подтиквала да се вгледат в окръжаващия ги свят и да пофантазират. Какво може да се нарисува с жълтата боичка? Ами с черната?

 

Черният цвят будел у децата асоциацията за нощ. А през нощта излизат чудовищата. Някои от децата дори отказвали да нарисуват нощта. Тогава учителката започнала да ги учи да виждат в черния цвят красота и благородство. През нощта има милиони искрящи звезди, с които са свързани прекрасни легенди. Постепенно децата престанали да се страхуват от нощта. Така учителката им помогнала да постигнат мир в собствените си души.

 

6 СЪВЕТА ЗА ПРОГОНВАНЕ НА СТРАХА

• Без да дочаквате у детето ви да се развият страхове, оставяйте в стаята му нощната лампа запалена.

 

• Не гасете светлината в коридора: понякога децата през нощта искат да отидат до тоалетната, но се страхуват да го направят, защото в коридора е тъмно.

 

• Детската стая не бива да се намира далече от стаята на родителите, а дете в предучилищна възраст, което се бои от тъмнината, не трябва непременно да спи в отделна стая. В повечето случаи тези деца отиват при родителите си посред нощ и настоятелните молби да си отидат могат само да породят у тях излишни страхове.

 

• Приберете от стаята предметите, чиито очертания в тъмното плашат децата.

 

• През деня играйте с тези предмети, които нощем будят страх у детето.

 

• Играйте в затънтените ъгълчета на дома си – под масата, в къщичка, направена от няколко кресла и табуретки, покрити с одеяло, в стая със спуснати щори и т.н. Приучавайте детето към тъмното постепенно.

За Чудеса.НЕТ

Георги Календеров е редактор в сайта Чудеса.Нет от 2006 година, когато е самото създаване на сайта.

Прочети още

Инфантилен, значение. инфантилно поведение?

Инфантилен, значение. Как да разпознаем инфантилно поведение?

Той е идеалния потребител

2 Мнения

  1. Аз когато тока изгасне ,веднага паля свещ,защото много се страхувам от тъмнината

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *