Възрастовите нарушения на съня са едно много разпространено нарушение и причините за това може да са много – стрес, болести, лоша екологична среда. Но за основна причина се смята недостигът на мелатонин. Това е хормонът, който се образува в мозъка под въздействието на тъмнината.
Когато този хормон постъпва в кръвта, човек започва да клони към заспиване и след известно време заспива. На светлината мелатонинът (хормонът на съня) се разрушава.
Ако организмът изработва достатъчно количество мелатонин, човек си спи през цялата нощ, а сутринта става бодър, в добро настроение и през деня се чувства добре. Ако обаче “сънният хормон” не достига, започват проблеми със съня.
Има ли начин да се възстанови нормалното ниво на този хормон?
Има начин. Трябва да се възстанови функцията на епифизата. Тази жлеза помага не само да се победи безсънието, но и да се продължи младостта. Човек през целия си живот остава активен и бодър.
А правилата са много прости: спете през тъмните часове на денонощието, а през деня бодърствайте. Установено е, че най-много мелатонин се изработва при тези хора, които си лягат не по-късно от 22 часа и стават още на разсъмване. Ако човек постоянно си ляга след полунощ, а става на обяд на другия ден, нивото на “хормона на съня” започва катастрофално да спада. Трудно е човек да промени навиците си, но ако е загрижен за здравето си, ще се опита да го направи. Половин час преди да си легнете, угасете основното осветление, оставете само една нощна лампа. Това ще стимулира синтеза на мелатонин. Изработването на мелатонин се активизира от тъмносин и виолетов цвят. Сложете на прозорците си завеси от плътна тъкан и ги дръпвайте 1-2 часа преди да наближи време за сън.
Спалното бельо може да бъде бяло, но одеялата трябва да бъдат с по-тъмни цветове. Сложете под възглавницата си лавандула или шишарки от хмел, а на ъгълчето на одеялото капнете няколко капки етерично масло. Полезно е преди сън да полежите 15-20 минути в топла вана с хвойнов екстракт.
15-20 минути преди лягане си пуснете тиха спокойна музика, покрийте нощната лампа със синя или виолетова тъкан и няколко минути поседете спокойно при такова осветление.
За възстановяване на съня ще ви помогнат продуктите, съдържащи мелатонин – оризова или овесена каша, картофи, запечени с кората, домати. Само помнете, че вечерята трябва да бъде лека и яжте поне 2 часа преди сън.
Сънотворно въздействие оказват бананите, а производството на мелатонин се повишава от магнезия, който се съдържа в магданоза, копъра, орехите. Яжте продукти със съдържание на витамини от групата В – соя, моркови, леща. А от месото и сладкишите е най-добре вечер да се откажете. Те потискат функцията на епифизната жлеза. Жлезата страда и от кафе, какао, силен чай, особено зелен. Ако пушите, гледайте да е един час преди сън.