Името им е легион! Арахнофоби и тонитрофоби, акрофоби и апопатодиафулатофоби (има и такива!). Зад тези научни термини се крие съвсем банално явление – панически страх от паяци и гръмотевици, от височина и запек…
В никакъв случай не се смей, ако съседката ти подскочи от стола и се разпищи при вида на безобидна хлебарка или симпатична сива мишчица! Фобията (от гръцки “страх”) е болест, при това най-разпространената на земното кълбо. Всеки пети човек се бои панически от нещо.
Не си мисли, че това заболяване с психически свойства е характерно само за нашия бурен век. Римският император Август, приемният син на Юлий Цезар, панически се боял от тъмнината. А чувствителният херцог д’Епернон – милият приятел на крал Хенри ІІІ, припадал при приближаване до… магаре! Фобия имал и Наполеон Бонапарт – не можел да понася котки! От днешните знаменитости известната френска актриса Мишел Морган например не може да бъде принудена да влезе в самолет, а бившият президент на Франция Валери Жискар д’Естен се чувства зле в големи, просторни помещения.
Някои (особено жени) се страхуват от нощните пеперуди, други (повечето мъже) бягат от всевъзможните паяци. Защо е това полово разделение, науката не знае. Може би защото това не са най-страшните фобии. Значително по-трудно се живее, когато страдаш от социофобия, с други думи – страх от тълпата. За такъв човек е истинска мъка да се вози в метро или автобус, тежко му е да ходи на работа, тъй като се нуждае от отделно помещение. Ако пред кабинета на лекаря се окажат повече от двама души, социофобът изпада едва ли не в истерия. – Социофобията е доста опасно заболяване – смята доктор Фани Рабас от Франция. – Страдащите от нея хора бързо стават жертва на сърдечно-съдови заболявания, на мигрени. Сред тях има немалко алкохолици, депресивни маниаци и склонни към самоубийство.
Френските медици са разработили три критерия за определяне страда ли човек от някаква фобия. Първо, обектът на наблюдението трябва да изпитва остър страх. Второ, трябва да осъзнава какво го плаши най-много и съзнателно да избягва тази заплаха.
И това е само върхът на айсберга! Доктор Джеймс Уркхарт от САЩ е определил и класифицирал повече от 6500 явления и предмети, способни да предизвикат у нас панически страх. Впрочем ние не избираме сами причините за фобиите си и специалистите твърдят, че страховете ни се пораждат в детството. Как? Защо? И този път науката не може да отговори. Някои лекари смятат, че причините трябва да се търсят в генетични отклонения. Известно е, че в някои семейства от поколение в поколение хората страдат от една и съща фобия. Но как се предава това? Също е тайна.
Друг въпрос е, че практически всички фобии, независимо от степента на тежест, се поддават на лечение. Психотерапевтите и психолозите са в състояние да се борят с тях. Особено ефективна е хипнозата. Интересен е и методът на рационалнопсихологическото въздействие – успешността при него е 70 процента. В течение на няколко сеанса психологът “извежда” болния към неговия страх, а после, изследвайки ситуацията, го освобождава от фобията.
АГОРАФОБИЯ – страх от големи пространства, особено с много хора.
АКРОФОБИЯ – страх от височина.
АМАКСОФОБИЯ – страх от автомобили.
АПОПАТОДИАФУЛАТОФОБИЯ – страх от запек.
АРАХНОФОБИЯ – страх от паяци.
Ахмофобия – страх от остри предмети.
АЕРОДРОМОФОБИЯ – страх да се лети със самолет.
БЕЛОНЕФОБИЯ – страх от игли и топлийки.
ЕЛУРОФОБИЯ – страх от котки.
ЕРЕУТОФОБИЯ – страх да не се изчервиш.
ИНСЕКТОФОБИЯ – страх от насекоми.
КЛАУСТРОФОБИЯ – страх от затворено пространство.
МИКСОФОБИЯ – страх от прах.
НИКТОФОБИЯ – страх от тъмнина.
СОЦИОФОБИЯ – страх от тълпа.
ТОНИТРОФОБИЯ – страх от гръмотевици.