“Всички китайци имат еднакви лица“, – смятаме ние. „Ама тия европейци толкова да си приличат!“, – възкликват на свой ред жителите на Поднебесната. Такава способност да не се различават хората, които принадлежат на друга раса е характерна за болшинството от нас и тя е напълно очевидна. Природата на този феномен предизвиква у изследователите неподправен интерес: с какво да си обясним факта, че не можем да различим на улицата даже добре познат ни китаец или кореец, а можем да вземем за нашия приятел напълно непознат човек?
Болшинството психолози и социолози и до този момент са убедени това явление е обусловено прекалено малкия опит от общуването с представители на други раси: в съвременното общество, където сегрегацията е норма, ние просто не сме привикнали и не сме се научили да разпознаваме характерните особености на външността на същите тези монголоиди или негроиди. Но експериментите, направени от американски учени начело с Майкъл Бернщайн от университета в Маями показали, че причината за този феномен е съвсем различна.
Отговорът на поставеният по-горе въпрос бе получен в резултат на серия прости опити. На студенти-доброволци било предложено да разгледат и разпознаят на екрана на монитора фотографии на съвсем непознати хора като при това учените предупреждавали доброволците, че половината снимки са на бели студенти от същия вуз, но учещи в други факултети, а останалата част – пак бели студенти, но от университета Маршал (такова противопоставяне се обяснява с това, че футболните отбори на тези учебни заведения са отдавнашни и непримирими конкуренти). В действителност нито една от снимките не била на представители на указаните вузове и доброволците никога не били срещали изобразените на тях хора.
Въпреки това участниците в експеримента твърдели, че хората, които те предполагали, че учат в същия университет, са им по-познати, отколкото останалите физиономии. Като се основават на резултатите от експеримента, психолозите стигнали до извода, че неспособността да разпознават представителите на други раси се обяснява с това, че човек неосъзнато предпочита да дели хората на „свои“ и „чужди“, при това той разпознава много по-добре „своите“. По мнение на изследователите такова деление се прави не само на расова почва, но и на база принадлежността на дадения индивид към друга социална група, местоживеене, общи увлечение и т. н. Психолозите обещават да разкажат по-подробно за резултатите от научната си работа на страниците на списанието Psychological Science.