Черешите са плод, които освен, че подобряват апетита, укрепват кръвоносните съдове, то те и способстват за премахване на токсините от организма. В древността названието им е било “птичи вишни”, защото хората са забелязали, че са любоми на птиците. И представителите на Изтока са оценили качествата на плода, защото той се усвоява много добре от организма.
Черешите са богати на провитамин А, В, С и Р, желязо, калий, натрий, магнезий, калций и фосфор. Биологично активните вещества които съдържат спомага да се нормализира съсирването на кръвта. Тъмночервените сортове съдържат много антоцианини и каротиноиди – флавоноиди, които укрепват стените на кръвоносните съдове. Затова черешите се смятат за добра профилактика на синините и намаляване на кръвното налягане при хипертония и при анемия, тъй като са богати на желязо. Полезни са при артрит, подагра, ревматизъм, защото съдържащата се в тях салицилова киселина притежава обезболяващо действие.
Притежават много целулоза, която помага при дисбактериоза на червата. Плодът подобрява перисталтиката и е ефективен при запек. Помагат при кашлица – за по-доброто отхрачване, трябва да са сварят на компот (без захар!), който да се пие, докато е горещ. Богати са още на фруктоза, която бавно се разгражда в кръвта и затова е особено “лека” за задстомашната жлеза, полезни много за хората със захарен диабет.
Черешите са препоръчват и за хората със сърдечни заболявания, тъй като попълват недостига от калий, необходим за нормалната работа на сърцето. Те активизират също работата на бъбреците и черния дроб, които започват по-ефективно да извеждат токсините. Черешите оказват положително влияние на кожата и помагат при различни кожни заболявания (екзема, псориазис).


Черешите са естествен аналгитик.
Маската от череши почиства и свива порите, премахва мъртвите клетки. За мазна кожа са особено подходящи киселите сортове. Сокът от череши също е полезен – при запек и нарушения в храносмилането, при такива проблеми трябва да се пие по половин чаша няколко пъти дневно. При атония на червата и колит пък е добре да се изпива по 1 с.л. 3 пъти дневно. Когато избирате череши, обръщайте внимание на дръжката: тя трябва да бъде зелена. Жълтите дръжки означават, че черешите вече са презрели.
Черешите съдържат около 12 мг витамин С на 100 г плод, за разлика от ягодите, които са по-богати на този витамин – около 60 мг, но я някои сортове достига до 80 и до 100 мг на 100 г ягоди. Черешите обаче съдържат повече бета каротин от ягодите.