prosti tu tki
Д

Какви са детските мечти на малчуганите от махалата във Варна?

В мечтите си, повечето деца от циганските махали, се виждат като сводници

Мечтите на децата обикновено изразяват стремежа им да надминат успехите на родителите. Не правят изключение и ромите – малките деца от циганските квартали на Варна искат, когато пораснат, да надминат в бизнеса родителите си. Не е тайна, че като сводници те печелят добре. Няма как в такава среда децата да научат  или да мечтаят за нещо друго, разкрива Ирина Антонова от сдружение „Съучастие“, което работи съвместно с община Варна с циганското малцинство в морския град. Проектът „Превенция на трафика на хора, с фокус към ромското малцинство в България“ се финансира от международни организации, с подкрепата на посолството на Франция у нас, пише БЛИЦ

prosti tu tki
Какви са детските мечти на мургавите малчугани?

Сдружението работи на място сред циганските общности, съсредоточени основно във варненските квартали Максуда, Каменар и Владиславово. По думите на Антонова „Медиаторите са част от тази общност. Заедно с обучени доброволци те информират младите хора за рисковете от трафика на хора, неговите видове и начини за реакция при извеждане от страната“. За да се предотврати трафика на хора и  търговията с плът, от сдружението провеждат разговори с рисковите групи и им раздават списък с телефонни номера, на които могат да получат съвет и помощ. Вече има резултат от дейността по програмата: отведена насила в Германия млада жена е потърсила помощта им на обявените телефони, за да се завърне у нас. Младите момичета и жени от ромски произход, с които основно работят, продължават да упражняват „занаята“, въпреки че вече са наясно с опасностите, разказва Ирина Антонова пред БЛИЦ. Няма случай след намесата на сдружението, някоя прост*тутка да тръгне по „правия път“, но все пак много от тях започват да се грижат за семействата и децата си.

бyтoн зa cпoдeлянe

Боян Петракиев

Прочети още

life purpose

6 въпроса, които ще ви помогнат да намерите целта на живота си

Въпросът за целта на живота вълнува всеки от нас в един или друг момент Тези, …

Едино мнение

  1. Violeta Staleva Peykova

    samo vav Varna li ta te kudeto I the giveqt ne plahtat danuci I giveqt v nezakoni kuhti I kakvo ako sa bulgari hte gi unihtogat ama nali sa ROMI-golqmo lainonikoi ne I'm pravi nihto giveqt si spokoino horata.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *