Обичате ли да похапвате сладко – а какви са високите стойност на кръвната захар и кога говорим за диабет?
Шоколадът и сладоледът обикновено са добър приятел в момента на емоционална нестабилност или тъга. Но ежедневната им консумация ги превръща във враг на тялото и здравето. Те разбалансират нивата на кръвната захар, карайки я да повиши своите стойности. Пробвайте да ги измерите утре на сутринта на гладно и вижте, какви ще са те. Или отиде на изследване за вземане на проба от пръста.
Какво представлява диабетът? Има ли начин да понижа стойностите на кръвната захар без медикаменти? Кое ще помогне? Как да се храня?
Съдържание:
Множество научни изследвания показват, че все повече и повече деца се раждат с повишени стойности на кръвната захар. Тази статистика следва да ни накара да се замислим повече за своята диета. Данни на Българското дружество по ендокринология сочат, че близо половин милион наши сънародници живеят със захарен диабет. Това са близо 10% от хората между 20 и 79-годишна възраст. И това са само официалните статистики. Всички знаем, че когато бройката включи и неофициалните, цифрите ще станат много по притеснителни. Хиляди се обръщат към билките и добрите традиции на народната медицина, за да действат превантивно на заболяването. Пазарът е наситен с био-продукти. Един от най-популярните са капсулите с екстракт от гимнема силвестре Diaprin. Лукративната им цена и натурален състав ги превърнаха в предпочитано изделие.
Какво е диабетът? Разликата между Тип 1 и Тип 2!
Диабетът е заболяване, което възниква, когато нивата на глюкозата в кръвта, наричана още кръвна захар, е твърде висока. И е главният фактор за това да имаме „енергия“ за тялото и мозъка. Набавяме си я основно от храната, която ядем. Тя кара тялото да произвежда инсулин, генериран в панкреаса.
Той помага на глюкозата да попадне в клетките и да се превърне във своеобразно „гориво“. Понякога, тялото не произвежда достатъчно или никакъв инсулин. Може да възникне и грешка при разпределянето му. Така, глюкозата продължава да е в кръвта и не може да достигне до клетките, причинявайки сериозни здравословни проблеми. За съжаление, медицината все още не е намерила подходящо лечение за диабета. Но можете успешно да го контролирате.
Основните разлики между диабет тип 1 и тип 2 са:
- Диабет Тип 1. При него, тялото не произвежда инсулин. Имунната система атакува и унищожава здравите клетки в панкреаса. Обикновено се диагностицира при деца и младежи.
- Диабет Тип 2. Ако го имате, то това означава, че организмът ви произвежда недостатъчно инсулин или не може да го разпределя правилно. Можете да го развиете във всяка една възраст. Най-често засяга, обаче, индивиди на или над 45 години.
Как да нормализираме кръвната захар? Превенция на диабет!
Най-често срещаният тип диабет е тип 2. Това прави превентативните мерки много важни. Особено, ако спадате към високо рискова категория, като хора с наднормено тегло или имате фамилна анамнеза (история) на заболяването. Това важи и за страдащите от преддиабет, известен още, като нарушени нива на глюкозата на гладно.
Профилактиката на диабета не е никак трудна. Включва здравословно и балансирано хранене, повишаването на физическата активност и смъкване на излишните килограми. Никога не е късно да започнете. Започнете с няколко лесни промени в начина на живот сега, за да избегнете сериозните усложнения. Сред тях попадат трайното увреждане на нервите, бъбреците и сърцето. Можете да подходите рационално и да заложите на някой от многото био-продукти за по-добър баланс на глюкозата в кръвта, като капсулите Диаприн.
Експертите ни съветват да започнем със следните превантивни мерки, за да избегнем появата на диабет тип 2:
- Консумирайте повече фибри. Можете спокойно да си набавите от пълнозърнестите изделия и свежите плодове и зеленчуци. Това ще подобри баланса на кръвната захар в тялото, ще успокои сърдечно-съдовата дейност и ще насити организма с енергия.
- Не се „хвърляйте“ на нисковъглехидратните диети. Хранителните режими с нисък гликемичен индекс може и да работят за изгарянето на излишните калории. Но само в началото. Тяхната ефективност при предотвратяване на диабет и дългосрочните им ефекти не са научно потвърдени. Заложете на разнообразието и контрола на количеството в чинията.
- Раздвижете се. Изследванията показват, че анаеробните физически упражнения, като плуване, джогинг и йога, подобряват кръвообращението и сърдечната дейност.
Плод или вафла? Здравето ви е в ръцете ви!
Нищо не вреди и помага на тялото ни, както нашите собствени лайфстайл избори. Макар и понякога да е трудно да стигнеш до правилния избор или извод, направете го в името на доброто си здраве. Вашите близки имат нужда да вземете решение!
Много правилно е всичко, което пише в статията, но освен лекарството, за което пишете в статията правилната диета е особено важна. Всеки, който има съмнения, че е предразположен към диабет трябва да се подложи на диета и да забрави за неконтролируемото ядене на сладко. Предлагам ви едно примерно меню за хранене https://dietyc.com/menu-i-dieta-pri-diabet , . Сами ще се убедите, че белансираното хранене, ще ви даде нов живот. По-здрави. А освен това е и вкусно. Пожелавам здраве на всички!