Най-добрият тест за хазартна зависимост.
Има ли спасение и излекувани от хазартна зависимост?

Тест за хазартна зависимост. Как спрях хазарта? Има ли спасение?

Най-добрият тест за хазартна зависимост. История как спрях хазарта. Има ли спасение и излекувани от хазартна зависимост? Психотерапевти, хапчета, форум, лечение

Сред пагубните зависимости на съвременния човек отделно внимание заслужава пристрастието към хазартните игри и залаганията. Наричат я игромания и лудомания, защото стои между психическите отклонения и маниакалните състояния. Относително скоро влиза като официална диагноза в международния класификатор на болестите. Присъства в списъка от около 40 години, а игроманията е присъща на човека в течение на много векове, от самата поява на хазартните игри в древността.

komar-03
Хазартният играч се моли на свои богове и на късмета си

Сравняват хазартната зависимост с наркоманията – като нейна невропсихологическа разновидност. Това е поведенческо разстройство, което се развива в четири степени (таблица).

Как се развива пристрастяването към хазарт и залагания
Степени и етапи С какво се характеризират
Първа степен – ударно печелене Стартов стадий, когато човек усеща за първи път вкуса на лесно добитите пари. Дори и малки печалби могат да провокират прилепване. С времето страстното желание се задълбочава, късметът се изпробва отново и отново. На този етап играчът държи връзка с реалността и оценява материалното си положение. Той отделя време, енергия, но има волевото решение да се откаже, ако поиска
Втора степен – срив и загуба С нарастване на отделеното за залагания време и заложените суми пари започват да растат загубите. Стремейки се да си върне загубите, хазартният играч залага все повече, което води до все по-големи загуби. На този етап той изпуска контрола, започва да иска заеми и да продава ценни вещи, за да си осигури суми за игра. Вече е изцяло завладян от играта, но все още може да се справи и да спре самостоятелно, без лечение
Трета степен – безразсъдство Зависимостта минава в стадий, при който се руши социалният и семеен живот на комарджията. Залаганията му пречат за всичко, той губи работа, приятели, семейство. Но на първо място винаги остават залаганията. При липса на пари е готов на престъпни действия. На този етап е нужна психотерапия и евентуално медикаментозна помощ
Четвърта степен – безнадеждност Крайна степен в развитието на разстройството, своеобразна задънена улица без изход. Социалната дезадаптация е трудно обратима, вече нищо не носи радост на играча, освен играта. Тук се включват други пагубни пристрастявания като тези към спирта и дрогата, възникват съпътстващи патологии като депресия и др.

Кога се става комарджия?

Кога точно любовта към хазарта преминава в хазартна зависимост? Това лесно може да се оцени по размера на нещата, които игроманът жертва заради залаганията. Но за по-точно и сигурно оценяване използваме тестове.

Тест за хазартна зависимост

За проверка на хазартна зависимост са разработени психологически тестове. Тук ще дадем експресен тест с 9 въпроса, които са достатъчни, за да се ориентираме в ситуацията. Тестът е разработен за използване в обществени изследвания за разпространението на хазарта.

Как да направя теста: Отговаряйте на въпросите бързо и без да се замисляте, обаче дръжте в полезрението си само последните 12 месеца от вашия живот. Не се връщайте назад в миналото или в детството, тези етапи са без значение относно вашата евентуална зависимост.

Най-добре е да помолите близък да ви задава въпросите, а вие да се концентрирате върху състоянието си и да му дадете израз.

Резултатът от дадения тест позволяват да се установи наличието или отсъствието на склонност към зависимост към хазарт, лотария, игрални автомати, надбягвания и др.

И така, чуйте въпроса и отговорете, каквото ви дойде в ума. Отговаряйте поред, без да пропускате въпроси. След това веднага вижте резултата.

Всички въпроси имат 4 възможни отговора: никога, често, почти винаги, винаги.

  1. въпрос: Залагали ли сте парични суми, които не бихте могли да си позволите?
  2. въпрос: Повишавате ли залога, защото играта с малки суми не ви носи удоволствие?
  3. въпрос: След загуба поставяте ли си за цел да си върнете загубата на следващата игра (посещение)?
  4. въпрос: Взимали ли сте заеми и продавали ли сте имущество, за да си осигурите средства за залагане на хазартни игри, за игра на игрални автомати или за друга форма на изпробване на късмета?;
  5. въпрос: Замисляли ли сте се, че хазартната практика е източник на неприятности, лоши отношения и проблеми във вашето ежедневие и в живота като цяло?
  6. въпрос: Изпитвали ли сте стрес и силна тревожност, причина за които са хазартните игри и вашите залози?;
  7. въпрос: Получавали ли сте порицание и критични реплики заради вашето увлечение по залаганията?;
  8. въпрос: Колко често вие и вашето семейство изпитвате финансови затруднения, част от проблема на които са вашите разходи по хазартните игри?;
  9. въпрос: Колко често се обвинявате за загубата на пари?

Вашият резултат: за всеки отговор „никога“ начислете 0 точки, за всеки отговор „често“ – 1 точка. Отговорът „почти винаги“ носи 2 точки, а този „винаги“ се таксува с по 3 точки.

Минималният възможен резултат е 0 точки, максималния – 27 точки. Ако съберете повече от 7 точки вие категорично сте пристрастен и имате нужда от консултиране и евентуално лечение. Тежките случаи са над 12 точки, а в последна фаза – събралите над 18 точки.

Никаква хазартна склонност показва резултат от 0 точки. В междинния диапазон между 0 и 7 точки се разполагат хазартните личности, които сега стартират в играта или вече са достигнали до прага на опасността от пристрастяване. Този диапазон се покрива само в разстояние на 6-7 точки.

komar-02
Зависимостта към хазарт и интернет са различни пристрастявания, но в днешно време има тенденция да се слеят в едно

История: Как спрях хазарта

Здравейте, ще се нарека Петър, защото се срамувам от зависимостта, в която изпаднах и от вредите, които нанесох на близките си. В началото не се догаждах, че страстта ми да печеля ще ме вкара в такива бели.

Започнах да залагам малки суми, за да печеля и да се чувствам успешен и печеливш като личност. По онова време имах някои проблеми и не ми вървеше в работата, та имах нужда от нещо подкрепящо.

Явно имам хазартна природа, но не съм се страхувал да загубя. Затова губех и се успокоявах, че утре ще избия. Така минаха няколко месеца. Не забелязвах, че заплатата ми се топи нацяло в залата. Там имах приятели, бяхме като семейство, много приятно и окуражаващо обкръжение.

Как спрях ли? Първият шамар си го забих сам, когато изхарчих всичките си пари в деня на заплата. Предстоеше ми цял месец без нито стотинка. Започнах да прося по приятели, но никой не даде Изпаднах в ужас. Не, защото съм изхарчил заплатата. А защото нямах с какво да играя цял месец – усещах го като цял живот.

Не изтърпях месеца. Продадох колата и осигурих пари за игра. Следващия път продадох абитуриентския златен пръстен от леля. За около година не ми останаха ценности. Жена ми ме заплаши с напускане. Не се трогнах и тя си тръгна с детето. Останах в празен апартамент – без храна, без ток.

Аз не се излекувах сам. Мотивираха ме двама приятели. Хванаха ме и закараха на село за не знам колко дни. Не ми дадоха да изляза, докато не се закълна, че ще се лекувам. От вилата – право на психотерапевт. Започнах лечение. На два пъти се връщах към залаганията и се спирах с шантаж и заплахи от страна на жена ми. Поне сработи.

Сега съм чист, не съм залагал от 1 година. Горе-долу възстанових основните неща от необходимост за едно жилище. Ако не залагам още 3 месеца, жена ми ще се прибере с дъщерята. Така сме се разбрали. Заобикалям игралните зали през съседните улици, никога не пресичам пред входа им, за да не се бъзикам с волята си. Това е, човек – стандартна история с малко нестандартен край. Искам да кажа – има начини, просто опитай!

Има ли спасение от хазарта? Излекувани

Игроманията е болест, нехимическа, поведенческа зависимост, свързана със залагане на пари. Развива се към игри като рулетка, лотария, покер, игрални автомати и други игри на пари. По време на такива развлечения човек рискува материални ценности заради евентуалния шанс да спечели.

Печалбата зависи от случайността. Играчите изчисляват, извеждат зависимости, но успехът им е резултат от късмет.

В напреднал етап хазартната зависимост се съчетава с други разстройства като тревожно или депресивно.

Първоначално на хазартните играчи се е гледало от морални позиции. Възприемани са като пропаднали, лениви, мързеливи и разпуснати хора. В средата на 20 век в разбирането се добавят психологически и психоаналитични трактовки, а в края на 20 век – и невробиологични.

Към момента вече са изведени точни физиологични механизми на развиването на зависимост. Доказан е болестният характер на измененията в поведението. Това състояние се отнася към психическите и поведенчески разстройства.

Хазартната зависимост е лечима и има достатъчно излекувани. Трудността е да се убеди игроманът да предприеме лечение. Въпреки че няма химическа зависимост, избавянето по самостоятелен път е доста трудно. Важен фактор е наличието на семейна поддръжка и обективно мнение на специалист отстрани. Най-ефективно е сътрудничеството с психотерапевт.

Лечение на хазартна зависимост

Основният метод на хазартна зависимост е психотерапията. Тя има най-високо ниво на ефикасност и е доказана с изследвания.

komar-01
По света зависимите от хазарта се събират в подкрепящи групи по модела на обществата на зависимите към химически вещества

Най-перспективната техника е мотивационно интервю – като основен и част от комбинирани методи. Тя позволява на пациента сам да открие своите изменения. С помощта на обратна връзка, в коментар с психолога, хазартният играч анализира проблемното си игрово поведение. Самите пациенти обикновено недооценяват измененията си и ги сравняват с обикновеното отношение на хората към хазартните игри. При мотивационното интервю тя осъзнават проблема и променят поведението си. Изследванията доказват, че техниката намалява честотата на залаганията и тежестта на разстройството. Подобрявате се семейните отношения и качеството на живота.

Когнитивно-поведенческата терапия (КПТ) е с висока ефективност при поведенческите зависимости. Тя преустойва мисленето и помага на пациента да разбере поведението си. Отслабва ирационалните убеждения и „магическото“ мислене, свързано със зависимостта (например вярата, че има специален алгоритъм, който винаги води до печалба). За разлика от мотивационното интервю, тук се стимулират позитивни изменения не само чрез мотивацията, но и чрез мисленето, емоционалното реагиране и разбиране на автоматичните мисли.

Психотерапевти. Как да изберем?

Игроманията е прогресираща зависимост на 21 век. С времето се появяват все повече специалисти с опит върху лечението на пристрастени към залаганията. Компетентна помощ и ефективно лечение могат да проведат психиатър, психотерапевт или психолог.

Поради липсата на медикаментозно лечение пациентите рядко ползват психиатри и това е оправдано. Най-опитни в мотивационното интервюиране и КПТ са психотерапевтите с допълнителни квалификации в сферата на психологията. Те не изписват лекарства, но имат достатъчно пациенти за групови терапии.

Как да изберем?

Препоръчваме да търсите психотерапевт с опит в лечението на хазартни зависимости. Обикновено такива специалисти отбелязват специфичната насоченост на работата си в своята визитка. Днес мнозина експерти поддържат интернет страници, където пациентите се ориентират в техните способности и квалификации.

Добър начин е да потърсим мнения и отзиви за работата на психотерапевта, като разгледаме обществените и пациентските форуми. За жалост българските пациенти не са особено активни в споделянето, поради което немалко добри специалисти остават неспоменати, въпреки че са отлични в работата си.

Най-сигурният начин е да се доверим на своите усещания. Ако при посещенията си усещаме облекчение и наблюдаваме положителен резултат, ако се получава добра комуникация между пациент и терапевт, значи избраният специалист е точният за нас и ще ни помогне.

Хапчета против хазарт, хомеопатия

КТП е успешна практика за лечение и все пак някои игромани се обръщат за клинична помощ – медикаментозно лечение. Използват се лекарства за:

  • сродни нарушения (зависимости) като Налтрексон;
  • разстройства от обсесивно-компулсивния спектър като Пароксетин и Флувоксамин;
  • афективни разстройства от биполярен тип като нормотимици, стабилизатори на настроението.

Лекуването на хазартна зависимост с хомеопатия е предизвикателство за специалистите – хомеопати. Няма ясно определени препарати за този проблем. Хомеопатът избира според съпътстващите симптоми.

Аурум металикум е водещо хомеопатично средство при поведенчески нарушения и пристрастяване с емоционални изменения. Игнатия амара и Сепия се дават на играчи, които мислят само за играта и залаганията, откъсват се от отговорностите и работата си, напълно спират да общуват с хората, които не играят и не се вълнуват от хазарт. Алгентум нутрикум се добавя, ако са налице физически симптоми на зависимостта като световъртеж, тремор и фобии. Успокоителни хомеопатични средства като Валериана се избират за успокояване на пациента в периода на отказване. Анакардиум ориентале и Герсемиум са показани при колебания в психиката и за морална поддръжка. Ако пациентът е раздразнителен, се предпочита Хамомила.

Други хомеопатични лекарства са помощни в лечението, например Опиум, Страмониум и Рус Токсикодендрон за подкрепа на мисленето и когнитивната сфера, Кафе, Арника и Кратегус за насищането на мозъка с кислород. Може да се изпишат средства срещу апатия, депресивност и друга психологическа симптоматика.

Лекарственото лечение при пристрастяване към игри не се провежда самостоятелно. Препаратите се изписват от съответните специалисти, които взимат предвид цялостната картина при дадения пациент.

Терапия и помощ

В лечението на зависимости ключов момент е осигуряването на поддържка и приятелско рамо за трудните моменти. Затова е практика да се създават пациентски групи, в които хората споделят опит и се подкрепят.

Сравнително лесно се попада в общество на анонимни алкохолици и наркозависими, но не е такава ситуацията с анонимните комарджии. Преди десетина години започват опити за създаване на подкрепящо звено за тази зависимост, но засега инициативата не е разгърната достатъчно. За комарджиите у нас остава да открият подходящ терапевт и да започнат лечение по негово указание.

Психологът Еленко Ангелов и зависимостите

За нова зависимост номофобия алармира психологът Еленко Ангелов. Той е специалист по лечението на всякакви зависимости, включително и хазартна.

Еленко Ангелов
Еленко Ангелов разяснява новата фобия

„Всяко едно нещо можем да го разделим на любов и на страх. След като има номофобия, трябва да има и номофилия. Хората, които се радват да нямат телефони около тях особено на театър, на кино, също не са малко” – твърди за номофобията Еленко Ангелов в интервю за Би Ти Ви.

„Точният термин наистина е зависимост. Най-големите ни страхове около номофобията са свързани с това, да ни падне батерията, да си забравим или загубим мобилния си телефон и т. н. Има и страх от разбиване на пароли. Съществува и друг вид страх – на известните личности и звездите, тъй като всеки вече е папарак, въоръжен с мобилния се телефон. Само преди години изразът „снимах го с телефона” беше абсурден. Сега всеки развива страх да не го снимат в неудобна ситуация или с неудобен човек” – разяснява Еленко Ангелов.

„Интересно е, че съвременните хора започват да се пристрастяват към страха, хазарта и стреса. И всъщност тази номофобия е поредната дрога, с която си взимаме дозата. Всяко наше чувство отговаря на химията в тялото ни. Сега дори имаме страх да изгубим обхвата на мобилния си оператор. Наскоро с компания бяхме на нос Емине и там нямаше обхват. Веднага сред приятелите се появи стресовият въпрос: „Ами сега какво ще правим?”.

„Познавам хора, които изпитват приятни чувства, затова че са мобилни, че притежават смарт телефони чрез които се информират. Телефоните помагат за връзка с клиенти, пациенти. Захранваме егото си, като гледаме колко лайка има постингът ни във Фейсбук. Аз специално всички новини ги получавам от тази социална мрежа през мобилния си телефон” – разказва Еленко Ангелов в сутрешния блок на Би Ти Ви.

„Сред моите пациенти има и много богати хора без мобилни телефони. Те си имат хора, нещо като секретари, които им предават, ако има нещо важно” – разказва психологът. Това е един от начините тази зависимост да се лекува. Самият психолог помага на много пациенти да се спасят от проблема си, включително и такива, които са зависими от хазарт.

Вижте и ТОВА:

Еленко Ангелов: След смъртта просто се събуждаме

Първоначално публикувано на:12.12.2021 @ 15:37

За Станимир Тенев

Аз съм Станимир Тенев. Завършил съм икономика и журналистика. Журналист съм от 1994 г. Работил съм в електронни, печатни и интернет медии. В сайтовете на Марс Медия Груп работя от септември, 2008 г. “Нито ден без ред” е работният ми девиз.

Прочети още

Какво трябва да знаем за Никола Стоянчев, nikola-stoyanchev-01

Никола Стоянчев: Духовното лечение е пътят към познанието

Разказ за уменията и познанието на лечителя Никола Стоянчев Когато едно оздравяване няма научно обяснение, …

3 Мнения

  1. За пловдивчани препоръчвам психотерапевтите от център Хармония, много ми помогнаха и съм им благодарна. Една позната ходи в София в кабинет 6, също е доволна и спря да играе, но даде парички.

  2. Ралица

    Знам истории на излекувани от хазарта, само че после пак започват някъде към 2-3 месеца като минат, и се връщат в казиното. Затова съм си определила сума за седмица за игра и никога не я нарушавам, за да не стане като тях.

  3. По теста изкарах 6 точки, значи съм за лечение или? Хванал съм как работят някои автомати и винаги печеля, ама на някои не из хващам цаката…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *