Авторът на „Болестта като път“ д-р Рюдигер Далке пише спешно книга с рецепта за спасение от коронавируса.
Съдържание:
Не трябва да възлагаме големи надежди на ваксини и лекарства като Тамифлу, което поначало беше неефективно, заявява докторът във видео. Той говори от о. Кипър, където го е заварила пандемията. Изтъкнатият психолог по спешност пише книга със своя рецепта срещу заразяване.
Най-големият проблем днес не е коронавирусът, а тревожността, предизвикана от властите. Много по-тежки са страничните ефекти от социалната изолация и страховете. Ковид-19 е опасен колкото и обикновен грип, казва докторът и припомня, че преди 2 години Германия е дала 25000 жертви на сезонния грип.
Какво да правим?
Внушават ни, че не можем да направим нищо. Напротив, и личната рецепта на психолога ще излезе в нова книга. Тя е написана само за 8 дни и ще се преведе и на български. Заглавието е „Защита от инфекции“ и учи
как да се укрепи имунитетът с природни средства
Първата препоръка е
периодично гладуване
Думата фастинг у нас се наложи от Атанас Узунов и неговата специална диета. Фастингът увеличава силата на имунната система.
Втората мярка е минаване на
растителна храна
Далке привежда за пример Дания, която през 1917 г. приема растително хранене, за да предотврати масов глад по време на обсада. Благодарение на това страната е пощадена от испанския грип, който тогава убива 25 млн. души. И сега безмесното хранене ще ни отърве, твърди изтъкнатият автор.


Далки и преди е писал за храната като лекарство
Комбинацията от гладуване и растителна храна ще противодейства на усещането за тежест в гърдите, което мори хората от рисковите групи.
Живата храна подава естествени електрони, които се свързват със свободните радикали в тялото. Така няма да се нуждаем от скъпите антиоксиданти, а в същото време ще бъдем здрави и ще стареем по-бавно.
Тези прости мерки + захранване с кислород посредством
тичане
със сигурност ще ни спасят от ковид-19.
Напредналите могат да включат някакъв вид медитация – майндфулнес, дзен или мантра. Медитирането успокоява и ни спасява от паниката.
В изявлението си д-р Далке казва още да се яде
куркума
Тази информация съвпада с тезата на специалиста по обществено здраве Олег Торсунов. Той препоръчва дъвчене на джинджифил (сроден на куркумата) като непреодолима преграда срещу вируса – всяка хапка за 3 до 4 часа.
Болниците са най-лошото място, на което може да отидете. Точно там е най-вероятно да се заразите, продължава Далке. Плашат ни, че 2/3 от населението ще бъде заразено. Това не е нищо ново – всяка година се случва с грипа. Моят съвет е да
премахване на тревожността
Страхът не е безобиден, избавете се от него. Болестта заставя човек да бъде честен пред себе си и му показва неговата основна жизнена задача, от която се е отклонил. Това е тезата на психолога, която той афишира в знаковите си произведения „Болестта като път“ и „Болестта като език на душата“.
Всички болести имат дълбок смисъл: те предават ценни послания към психиката. Това важи и за главоболието, и за сърдечните пристъпи, и за стомашните неразположения, и за инфекциозните заболявания.
Ако осъзнаем картината на собствената си болест, можем да намерим нов, пряк път към себе си.
Откриването на връзката между симптомите на болестта и причините на психическо ниво не е авторска идея на д-р Далке. Но той я развива, разглеждайки болестта като предупреждение, че сме се отклонили от съдбата си.
Познанието минава през мъки
Народните приказки не са измислица. Те ни дават модела за усъвършенстване на душата. Да си припомним – винаги героят е принуден да напусне своя дом, дали заради зла мащеха или за да изпълни задача. Той минава през изпитания и накрая намира щастието. Ето, такъв е пътят към духовното съвършенство. Минава през противоположния полюс.
Същото се случва и при болестите – чрез противоположностите отработваме свои вътрешни проблеми. Например:
- Хората, страдащи от запек и тези с хронична диария „отработват“ с помощта на червата си темата за задържането и освобождаването.
- Хората с високо и с ниско кръвно отработват проблеми с жизнената енергия.
- Алкохолиците и трезвениците си приличат – те избягват да видят своите проблеми. Алкохолиците ги удавят в забрава, а трезвениците се увличат по своята правота и безгрешност и търсят вината само в другите
Всяка крайна позиция е подозрителна.
А как е с грипа?
Простудата/ грипът се коренят в ситуация, която се е случила 2 дни преди простудяването/ заразяването. Поразени са носа и гърлото – органите за контакт с външния свят. Това показва, че болният е претоварен. Той не иска повече да слуша и да вижда. Той иска да се оттегли и да си почине. И започва да кашля, да киха и му потичат секрети от носа.
Околният свят признава симптомите на простуда/ грип и веднага пуска болния да се прибере къщи. Това е желаното отстъпление. Комуникацията е прекъсната за известно време.
Болестта като шанс
Болестта ни помага да решим свои трудности, свои проблеми. И същевременно ни сигнализира за тези проблеми, ако те са на неосъзнато ниво. Всички болни страдат от нещо, което не са допускали в съзнанието си.
Например грипавият не признава, че иска да се оттегли от света. Но ако светът настоява той да продължи да изпълнява своите задължения, сам пациентът започва да тръби наоколо: Внимавай, стой настрани, имам хрема, боли ме гърло, ще те заразя!
По-добре ще го видим при парализата. Тя показва на болния, че е замръзнал на духовно-психическо ниво. И му помага да отслаби съзнателния контрол и да си отдъхне.
Разбирането на проблема и неговото преосмисляне дава надеждата за избавление.
Полезна ли ви беше тази статия? Споделете мнение в коментарите и се абонирайте за нашата страница във ФБ, за да видите още по-хубави материали.
Ето цялото изказване на д-р д-р Рюдигер Далке: