Една от най-широко използваните суровини за изработка на опаковки и други стоки е хартията. В случая „суровина” не е напълно точна дума, защото хартията понякога е самият краен продукт от дървесния материал, който е именно суровина за производството на „папируса“.
Наред с пластмасата, металите, стъклото и т.н., хартията също може да се рециклира, при което се спестяват множество ресурси в количества, които си заслужават усилието. Това усилие пък е значитено по-малко, отколкото преработката на дървото до превръщането му в хартия.
Ето някои основни ползи от рециклирането:
1. Дърветата, на които спестяваме отсичането, за всеки тон хартия са минимум 11. Това е една малка горичка в парка, в който се разхождате обикновено. Следващия път, когато ходите там, ще си представите какво е да я няма и на нейно място да има само изпопадали гнезда на птици, листа, дребни клони и стърготини от рязането им.
2. За производството на хартия се използват множество ресурси. Един от основните „материали”, похабявани при този процес, е водата. За същия този един тон хартия, които могат да бъдат събрани и рециклирани, при производствения процес се използват около 40 литра вода – чиста и питейна. В България сме щастливци да имаме достатъчно питейна вода, че да не се и замисляме какво ще стане, ако тя намалее. А това се очаква да стане.
3. Според проучванията един административен служител използва по 100кг хартия на година. Сметката е ясна – 10 човека всяка година могат да спестяват на света по 11 дървета. От милионите служители, ако само хиляди рециклират хартията си, значи стотици дървета всяка година.
4. Всички ресурси за производство на хартия са два пъти повече от онези, които са необходими за рециклирането й.
5. Друго изследване на биолози установи, че, ако трябва да компенсираме унищожаването на горите за последните 10 години, ще трябва да засадим 14 000 000 (14 милиона) дръвчета и да не ги отсичаме поне за идните 10 години.
Когато става въпрос за хартия, най-силната защита на дърветата и природата са … компютрите. Става въпрос за електронните книги, които спестяват на природата стотици хиляди дървета. Това означава, че дишаме в пъти по-чист въздух, отколкото ако не четяхме на компютрите си. Това определя бъдещето на книгоиздаването да тръгне в много „по-екологичен” вариант за радост на всички нас.
Електронната книга е безкрайно по-удобна от хартиената, защото се разпространява за части от секундата, може да се чете на какви ли не устройства – от настолен компютър, през лаптоп, нетбук, мобилен апарат и т.н. В лаптопа си, който тежи около 2кг и има размерите на един буквар можете да пренасяте 1 000 000 книги, докато 5-10 от тях на хартиен носител заемат една огромна раница и тежат порядъчно. Текстът може да се увеличава и намалява, да се сменя шрифтът, да се чете на части, да се вземат цитати, да се търсят светкавично места от книгата и безброй други ползи за читателя.