Приготвят я от сушен пелин и с нея загряват биологичноактивни точки върху тялото. Методът, известен като моксатерапия, се ползва и при различни заболявания
Известно е, че традиционната китайска медицина въздейства върху биологичноактивните точки с натиск или игла. Съществува обаче и друг метод, при който тези точки се загряват. Нарича се моксатерапия, от името на билковата пура „мокса“, с която се прави процедурата. Моксата се свива като цигара, от тънка хартия, напоена с яйчен белтък и се пълни с изсушена и стрита билка. Най-често това е китайски пелин, подобен на нашия бял пелин. Има данни, че древните тибетски и китайски лечители са свивали пури и от еделвайс, който по високите плата, например в Монголия, расте изобилно. В Русия пък и до днес правят мокси от сушени тополови листа.
Целта на моксатерапията е енергизирането на определени точки. Топлината от тлеещата пура се разпространява върху обширен участък от кожата и дори да не се знае с абсолютна точност мястото на биологичноактивната точка, изместването с няколко милиметра не намалява лечебния ефект. Затова методът може да се прилага от всеки.
Стандартните китайски пелинови пури са дълги 20 см, с диаметър 2 см. Една стига за няколко сеанса. Ако решите сами да си свиете мокса, може да ползвате бял пелин от билкова аптека. Пурата трябва да е плътна, стегната и със залепени с белтък краища.
С нейна помощ китайците лекуват широк спектър от заболявания. Локалното затопляне има обезболяващ ефект и в зависимост от точките, на които се въздейства, повишава устойчивостта на стрес, тонизира, помага при хронична умора, нормализира обменните процеси, има профилактично и лечебно действие при възпаления на дихателните пътища. Твърди се и че е с мощен подмладяващ ефект.
Добре е преди загряването биологичноактивната точка да се намаже с ефирно масло от евкалипт или хвойна, и леко да се масажира. След това пурата се запалва и тлеещият край се приближава до точката на разстояние 1,5 – 2 см. Приятната топлина се разпространява по цялото тяло, но не бива да се допуска парене. Точката се загрява 2-3, максимум 5 мин. С пурата може да се описват и кръгове над нея.
Ето кои точки се загряват за профилактика на простудни заболявания. Първата е в центъра на кожната гънка, която се образува между основата на палеца и на показалеца на ръката. Нагряват се двете точки двете ръце. Втората е на 1 см под средата на всяка ключица, на една линия със зърното на гърдата. Също се нагряват двете симетрични точки. Третата е там, където шията се съединява с гръдния кош, а последната съвпада със седмия шиен прешлен. Профилактиката изисква от 3 до 5 сеанса (в тибетската медицина броят на сеансите винаги е нечетен), които се правят през ден.