Теорията за разделното хранене се основата на факта, че твърде сложните и разнообразни ястия се усвояват по-трудно. Затова то представлява всъщност една облекчена диета, насочена към намаляване на теглото благодарение на правилното и балансирано разпределение на хранителните продукти.
Основният принцип на разделното хранене е по време на един прием на храна да се изключва съчетаването на въглехидрати и белтъчини. За комбинирането на останалите хранителни вещества няма ограничения. Привържениците на този тип хранене смятат, че то е оптимален начин за привикване на организм а към по-малко обилна храна и за премахване на наднормените килограми без прекалено големи ограничения. Много диетолози обаче са против тази диета, тъй като поради липсата на разнообразно меню храненето трудно може да е пълноценно и балансирано. Според тях разделното хранене може да доведе до недостиг на хранителни вещества в организма (преди всичко на желязо и витамини) и да предизвика нарушения в обмяната на веществата.
Под разделно хранене се разбира не само режимът, предполагащ употребата само на един тип продукти, но и диетата, в която разделянето на храната може да става по различен начин.
Еднотипната храна може да се обедини в едноприемане на храна или да се разпредели по определени дни и седмици. Ефективността на разделното хранене зависи от неговата специфика. При правилно прилагане на изискванията може да се пост тигнат поне два положителни резултата: няма да се налага да смятате количество и калории, а в същото време, когато хапвате един продукт, той носи по-малко енергийност и отслабвате.
ЗЛАТНИ ПРАВИЛА
Не съчетавайте по време на едно и също хранене продукти, съдържащи въглехидрати, с такива, които съдържат белтъчини.
Включете в менюто си колкото се може повече плодове и зеленчуци. Употребявайте белтъчини, скорбяла и мазнини в ограничено количество. Избягвайте продуктите, които съдържат бяло брашно, захар и маргарин. . Спазвайте интервал от минимум 4 часа между приемите на храна от различен тип.