Жените много по-драматично от мъжете преживяват окапването на косите. Гледат с ужас всяко откъснато косъмче по време на бременност или при химиотерапия. Още по-отчаяни са, когато косите започват да оредяват без никаквa видима причина.
Досега се смяташе, че при жените, както и при мъжете, се дължи на един и същи хормон. Сега обаче, това се поставя под съмнение, когато говорим за жените. Факторите, свързани с женското оплешивяване, са различни, следователно е нужно и различно лечение. Най-важното е да се направи пълно изследване и да се постави точна диагноза.
Плешивостта може да се наследи и от мама, и от татко. При нормално състояние около 90 процента от космите са във фаза на растеж, другите – в покой. Този покой обаче продължава само 3 месеца, след което космите напускат темето ни. При бременност хормоните на растежа на плода стимулират косата, след раждане косата започва да окапва, но след 6 месеца всичко се връща в нормално състояние. Същото се отнася и за химиотерапията.
Но има и други фактори, които могат да разлюлеят равновесието – недостатъчни хормони на щитовидната жлеза, някакви радикални диети, остри инфекции с висока температура, автоимунни заболявания, някои лекарства – бета-блокери или противозачатъчни таблетки с високо съдържание на андрогени. Някои активни стресове (развод, смърт на дете) също могат да доведат до окапване косата.
Досега не е открито някой шампоан или боя за коса да водят до тази драма. Но затова пък постоянното пристягане на косата в “конска опашка” я изпочупва.
Успокояващо е все пак, че женското оплешивяване никога не прилича на мъжкото. Жените не го докарват до голо теме, при тях протича “дифузно изтъняване на косменото покритие”. Тоест косата окапва бавно и равномерно и се увеличава броят на космите с дължина само 2-3 см. И главно в областта на тила.
Предполага се, че и при жените окапването се дължи на андрогените, мъжките полови хормони. Мъжката форма на оплешивяване при жените наистина се дължи на тях (проблеми с яйчниците), но при повечето оплешивяващи жени няма никакъв излишък от андрогени.
Вече има и лечебни средства. Първоначално препаратът “финастерид” бе разработен за лечение на аденоми на простатната жлеза. Оказа се, че ежедневното му приемане наистина помага, но само при жените с мъжка форма на оплешивяване, не и при женска. Освен това, в никакъв случай не трябва да се пие при бременност. Друг лекарствен препарат, одобрен за използване, е “миноксидил” – помага и на двата пола, но при жените дозировките са по-малки. Трябва всекидневно да се втрива в кожата на главата, за да стимулира преминаването на космите във фаза на растеж. Освен това на жените също може да се присажда коса, нали?
„Психо“