Както ситият не вярва на гладния, така и хипертоникът не вярва на хипотоника, защото е чувал, че от това не се умира и че то не е болест, а физиологично състояние. На хипотониците не вярват дори роднините им. А те почти два часа след ставане от сън не могат да дойдат на себе си. След това цял ден се оплакват от главоболие и слабост. И едва когато страдащият, ставайки от леглото, припадне, тогава приемат сериозно оплакванията му. Първичната хипотония е вродена, вторичната е болестен симптом Как да се борим с хипотонията, за да може човек да живее нормално с нея?
Преди да отговорим на този въпрос, е важно да определим каква точно е хипотонията – първична или вторична. До 50-годишна възраст за ниско кръвно налягане се смятат показатели в рамките на 95-100 – горна граница и 55-60 – долна. След тази възраст за ниско кръвно налягане се приемат показателите, получени, като към възрастта се прибави числото 50. И в двата слу чая външните симптоми си приличат. Но причините за възникване на заболяването са различни при двата вида.
Първичната хипотония обикновено има вроден характер, а вторичната е симптом на някаква болест, и то сериозна. Особено ако ниското кръвно налягане се е получило вече в зряла възраст. Това е повод за внимателен преглед, за да може навреме да се “хване” основното заболяване. При това става дума за заболявания, които на пръв поглед не са свързани с кръвоносната система. Например ниското кръвно налягане, разреденият пулс, студените влажни длани – това са все симптоми, характерни за язва на стомаха и на дванадесетопръстника.
Може да е симптом на надбъбречна недостатъчност aко сте развили хипотония, а заедно с това се променя пигментацията на кожата, която сякаш се покрива със загар без причина, ако потъмнеят дори гънките на ръцете, ако потъмнеят и венците ви – трябва незабавно да потърсите специалист.
Защото това е признак на една много сериозна болест – т.нар. надбъбречна недостатъчност. И най-напред трябва да се лекува тя. Подобни симптоми се появяват и при увреждане на хипофизата, както и израждането є в тумор. Понякога присъщите на хипотонията слабост и болки се съчетават със силна бледност, болезненост на езика, дори подгъване на краката. След това може да се променят вкусът и обонянието. Страдащият започва да харесва миризмата на бензин, ацетон, иска му се да яде тебешир, глина, сурово месо, до ри да смуче ледена висулка. Всички тези на пръв поглед безобидни признаци означават, че организмът губи желязо.
И това се случва най-вече поради скрито вътрешно кървене – или от стомашночревен, или от гинекологичен характер. С една дума – не губете време, а открийте причината за кръвозагубата и се борете точно с нея.