Обожествяването на животни е характерно за египетската митология
Едни от най-почитаните животни – въплъщения на божества, са бикът (Апис, Мневис, Бухис), кравата (Хатор, Изида), овенът (Амон, Хнум), крокодилът (Себек), котката (Бастет), лъвът (Тефнут, Хатор), чакалът (Анубис), соколът (Хор), ибисът (Тот).
В по-късен период боговете били изобразявани като хора с глава на съответното животно.
Като змия били показвани както добри, така и зли божества. Най-могъщият от всички врагове на слънцето – Ра, била огромната змия Апофис, олицетворяваща мрака и злото. В същото време в образа на змия били почитани богинята на плодородието Рененутет, богинята-пазителка на гробниците Меритсегер, както и Изида и Нефтис – защитници на Озирис.
Свещеният ибис
В очите на древните египтяни ибисът олицетворява Тот – бог на писмеността и знанието. Човешката фигура с глава на птица присъства в храмовете в сцените с коронациите на царете, защото Тот е този, който определя и описва световните събития.
Той е откривателят на писмеността и словото, отговаря също за отмерването на времето и контролира календара. Тот е патрон на писарите и пазач на всички ритуали и тайни знания. Заедно с Маат, богинята на истината и справедливостта, той охранява световния ред.
Асоциацията на птицата с календара и изкуството на писането е обяснима, ако се вгледаме в поведението и и нейните навици.
Ибисът се появява и изчезва заедно с годишните приливи на Нил – най-важното събитие за Египет. Времето е измервано с прииждането на скъпоценните води веднъж годишно и тъкмо тогава се появявало огромно количество птици. Връзката с писането пък вероятно идва от уникалния начин, по който ибисът движи човката си из плитката вода в търсене на храна и от маниера, с който кълве насекоми от дърветата. Самата му човка прилича на едновремешно средство за писане.
Има и други странни неща, заради които ибисът е почитан.
Той например гнезди заедно с хиляди свои събратя, но всяка сутрин отлита до собствените си ловни полета, които могат да бъдат отдалечени на 30 и повече километра, и се завръща в късния следобед. Уникален е и начинът, по който се подрежда ятото – под формата на буква V, всяка птица малко назад и леко встрани от предната. Така единствено водачът изпитва цялото съпротивление на въздуха. Останалите птици го сменят поред на равни интервали от време. Същата тактика използват днес велосипедистите, но интелигентните ибиси са я открили още преди няколко хилядолетия. Наистина, пазачи на знанието.
Хор – богът сокол
Гръцкото име на египетския бог Хор е Хорус и означава „Този, който е горе“ или „Този, който е далече“. Божеството има глава на сокол и носи двойната корона на Египет и ореол от слънчевия диск. Смятан е за първия фараон. Всеки следващ фараон на Египет е негово въплъщение и именно тази божествена същност дава законното основание за владичеството.
Интересна е историята за враждата между Хор и Сет, смятан за убиец на баща му Озирис. През III век пр. Хр. злият бог Сет става върховно божество на фараоните, като измества Хор. По-късно Хор възвръща мястото си на върховно фараонско божество. Битката между двамата продължава 80 години. В края й Хор убива Сет, като отрязва единия крак и тестисите му. Той пък му изважда лявото око (оттогава го наричат Бога с едно око).
Хор успява да си възвърне окото благодарение на бога Тот, пазача на тайното знание. Това око, наречено „уджат“, представлява победата на доброто над злото и се носи като амулет. Хор печели битката и става владетел на Горен и Долен Египет. Според някои легенди Сет бива кастриран и убит, според други – кастриран, а малко преди да бъде убит, Ра го отвежда със себе си и той става гласът на гръмотевиците.
Победата на Хор над Сет била чествана в много храмове по време на различни празници и особено тържествено – на зимния празник в Едфу. Внушителният храм в Едфу е втори по големина в Египет, след този в Карнак. Днес всички туристи задължително докосват статуята на Хор, която стои пред главния вход, за да получат част от силата, добротата и великодушието на древното божество.
Египетски богове: имена, описания и изображения на основните египетски богове и богини