Слънчевата светлина и топлината носят радост, повишавайки настроението и укрепвайки имунитета. Но ако не сте защитени, небесното светило може да се превърне в страшно оръжие, което ускорява стареенето на кожата
Отпускът е два вида: кратък и катастрофално кратък. Затова много хора постигат максимален загар в минимални срокове, прекарвайки на плажа цял ден.
Подобен “ентусиазъм” нанася колосални вреди на здравето.
За да си представите на каква опасност се подлагате, знайте: ултравиолетът на 2% се състои от особено активни UVB-лъчи, благодарение на които в организма се синтезира витамин D.
С помощта на UVB-лъчите ние загаряме и – уви, изгаряме.
Останалите 98% принадлежат на по-малко активните, но най-коварни UVA-лъчи.
Без да предизвикват никакви усещания, те проникват дълбоко в кожата, намаляват еластичността й и провокират преждевременно стареене.
Природата е снабдила човешкия организъм с универсална система за защита, задействаща се под слънцето.
По команда на ДНК специалните кожни клетки меланоцити започват да образуват пигмент, който ние наричаме загар.
Кожата реагира на него с ускорено делене на клетките кератиноцити, които удебеляват роговия слой /ето защо след слънчеви бани кожата ни загрубява/. Възможностите на естествената защита обаче не са безгранични и когато се изчерпат, слънчевите лъчи безпрепятствено проникват в самото сърце на клетката.
При “нахлуването” в кожните клетки се образуват така наречените свободни радикали, разрушаващи клетъчните мембрани и липосоми.
Това води до проблеми с кожата, а понякога провокира развитие на по-сериозни заболявания. Негативните последствия от въздействието на ултравиолета върху кожата може да се установят на следващия ден, а може неочаквано да се появят и след десет години.
И КОСАТА СТРАДА ОТ СЛЪНЦЕТО
Здравата структура на косъма представлява равни люспици кутикули, лежащи върху цялата повърхност на косъма и напомнящи “покрива” на костенурка.
“Покривът” губи здравина под въздействието на ултравиолета. Той изсушава защитния мастен слой на косъма, в който се съдържат липиди, “слепващи” люспиците помежду им. Когато концентрацията на липидите намалее, люспиците кутикули “щръкват” и косъмът става порест и още по-податлив на агресивното въздействие на околната среда. Защитните меланоцити в кожата на главата са много по-малко, отколкото в кожата на тялото. Меланин се отделя в косъма, докато той е в луковицата. Именно затова тялото загаря, а косата изгаря.
Прониквайки в увредения косъм заедно с морската сол или хлора в басейна, ултравиолетът още повече травмира неговата структура, разрушавайки намиращите се в него оцветяващи пигменти – меланин и кератини. В резултат на това цветът на косата се променя. Брюнетите изгарят по-малко от светлокосите – те имат повече меланин.
За да съхраните здрава структурата на косата си, през лятото трябва да ползвате “слънчеви” серии с UV-филтри – шампоани, кондиционери, лосиони, балсами, масла, мусове, гелове, спрейове. Те спасяват от “ултравиолетовите фонтани” по една схема: създават върху косъма и кожата на главата проницаемо за кислорода тънко покритие
с UV-филтри.
ПЛАЖНИЯТ УСТАВ
Най-често получават слънчеви изгаряния малките деца и притежателите на червени коси, светли очи и млечнобяла луничава кожа, която без специална защита не бива да се излага под палещите лъчи повече от 5-10 минути.
Светлата кожа без лунички “се държи” два пъти по-дълго – 10-20 минути, а мургавата, нечувствителна към слънцето – 30-40 минути.
1. Печете се само под чадър или на дебела сянка от дървета! Продължителността на такива слънчеви бани може да бъде 2-3 пъти по-голяма, отколкото под преките лъчи. В този случай също ще получите своята порция ултравиолет, отразяван от водната повърхност.
2. За ситите и гладните няма място на плажа! Най-добре е да отидете там в междинно състояние, тоест 30-40 минути след хранене.
3. Съблюдавайте “мъртвия” час! Не стойте на плажа в пика на слънцестоенето – от 12 до 16 часа. Идеалното време за печене е от 9 до 11 часа и от 17 до 19 часа.
4. Или слънце, или сапун – кожата не понася прекаляване! Ако се измиете със сапун преди плаж, ще нарушите естествената киселинна среда на кожата и ще унищожите мастната смазка, увеличавайки опасността от изгаряне и алергична реакция на слънчевите лъчи – фотодерматит.
5. Един час преди да излезете под слънцето, нанесете на тялото си крем, гел, плажно мляко или спрей. На плажа повтаряйте процедурата през два часа, а ако често влизате във водата – след всяко къпане. Не заменяйте защитния крем с някакъв друг, например хидратантен, витаминизиран и особено съдържащ хормони. Под въздействието на слънчевите лъчи те бързо се развалят.
6. Преди слънчеви бани не ползвайте парфюмерийни средства – дезодорант, тоалетна вода, лосион, ароматизирани салфетки. Те повишават възприемчивостта на кожата към слънчевите лъчи, може да се появят раздразнения и пигментни петна.
7. Не забравяйте “чадър” за носа! Не всички кожни участъци са еднакво чувствителни към слънчевите лъчи, следователно те загарят по различен начин. Това зависи от дебелината на кожата и способността на клетките на епидермиса да образуват пигмент. На лицето най-бързо се поддават на въздействието на ултравиолета носът, челото, кулите, брадичката, клепачите. На тялото – гърдите, коремът, ръцете, прасците.
8. Не бива веднага след прибиране от плажа да миете лицето си със студена вода, да го почиствате с лосиони и други течности, съдържащи спирт!
Ползвайте тоалетно мляко, а после нанесете овлажняващ крем или си направете плодова маска.