Една стара максима, валидна и днес, и завинаги, гласи: „Не е важно какво количество изяждаме, същественото е колко и какво усвояваме разграждаме.“ За да се лучат тези процеси на разграждане и асимилация, са необходими ензими.
КАКВО СА ЕНЗИМИТЕ?
Ензимите са протеини, които действат като катализатори на почти всички жизненоважни биохимични процеси в организма. Те метаболизират, смилат и асимилират всички вещества, които влизат в тялото ни без тях сьдьржащите се в храната въглехидрати, мазнини, белтъчини остават несмлени и преминават през червата, без да бъдат асимилирани, разградени и усвоени.
ТРЯБВА ЛИ НИ МИКРОСКОП?
Не, определено не ни трябва. Не е необходимо да провеждаме и търсене. Знае се, че ензимите се делят на три основни групи -хранителни, метаболитни и храносмилателни. Със самото си раждане човек получава своя „ензимен влог“ и освен това те се секретират в нашия организъм – в устата от слюнчените жлези, в стомаха и чревния тракт от различните клетки, а най-важните от тях произвежда панкреасът.
НО, ензимите се намират и в храната, която консумираме. Те съществуват обаче само в „живата храна“, т.е. в пресните и сурови плодове, зеленчуци, покълналите семена и синьо-зелените водорасли. В храни и хранителни продукти, подложени на топлинна обработка, пастьоризиране, замразяване, консервиране или стерилизиране ензими просто не съществуват – те са унищожени.
ИМАМЕ ЛИ ГИ ДОСТАТЪЧНО?
Въпрос от първостепенна важност, съпътстван от „ако“. Всяка клетка в тялото ни съдържа около 100 000 ензима и те са достатъчни – ако органите и жлезите в тялото, които ги произвеждат, са здрави и действат ефективно, тогава няма никакъв проблем – ензимите са налице и като качество, и като количество; ако приемаме в ежедневното си хранене достатъчно количество пресни плодове и зеленчуци, т.е. поне 5 порции дневно; но ако обичайното ни меню се състои предимно от термично обработена храна, ензимният баланс се нарушава и сме принудени „да теглим“ от личните си запаси, а те (особено с напредване на възрастта) съвсем не са неизчерпаеми!
ПРЕДУПРЕДИТЕЛНИ СИГНАЛИ
Нарушеното и затруднено храносмилане, болките в стомаха, подуването на корема, тежестта след хранене, образуването на газове и други подобни неблагополучия, са все симптоми и сигнали, подсказващи за евентуален ензимен недостиг.
При доказан ензимен дефицит диетолозите и специалистите са категорични, че не само са „на ход“, а са задължителни ензимните добавки. Но какви, в какво количество и с каква продължителност – решават лекарите.
Съществуващото в последните години увлечение за допълнителен прием на ензимни добавки от здрави хора в повечето случаи е неоправдано. Няма сериозни доказателства, че постоянният допълнителен прием на ензимни добавки помага да се съхранят собствените ни храносмилателни ензими и „повдига нивото на имунната система и жизнената енергия на тялото“.