Според данни от социологическо изследване и народната мълва, половината от жените лесно намират общ език със свекървите. И даже ги обичат като роднини. Но затова пък, на втората половина, майката на мъжа им трови живота.
Има пет вида възможни конфликта със свекървата. Тактиката у всички тези жени е различна, но причините за конфликта е една: надпревара за вниманието на сина и чувство за ревност.
Първи тип: диктатор
Тя е свикнала всички и винаги да командва. Тя не признава никакъв друг авторитет. И най-малко на света я вълнува мнението на снахата. Именно този тип свекърви на другия ден след сватбата безцеремонно влизат в дома ви и налагат своите порядки. Цяла беда е, ако се окажете с такава свекърва под един покрив. Като правило, такова съжителство не завършва добре. Защото диктаторката е способна да влезе в стаята на младите в който и да е момент, без да чука. Всяко обръщане към снахата започва с думите: „Колко пъти съм ти казвала, да…” По-нататък са подходящи каквито и да са думи.
Наши читателки разказват в писмата си страшни истории, до къде стигат свекървите в раздразнението си към младите, хубавички жени. На тях не им харесва как снахата говори, как изглежда, как се грижи за мъжа си, и кога се връща вкъщи.
Нейното главно оръжие
Безцеремонност и натрапчивост. Тя е майстор „да постави на място” и да плете интриги.
ВАШАТА СТРАТЕГИЯ
Да « предразположи втората майка» с подаръци и усмивки, става като при квачката. Тя се активизира, когато почувства че влиянието върху сина й намалява. И се успокоява, когато види, че я ценят, цитират нейните съвети и се позовават на нейните рецепти за сладко и салати. Но това е противопоказно в общуването с диктатора. Обратно, авторитарната свекърва е решила, че сте признали слабостта си. Тя ще започне да бие на чувства. С такт и желание, да ви се хареса във всичко. По-добре е да се даде отпор на диктатора в неин стил. Да се приложи „шокова терапия”. Тя отрано се е настроила, че сте младо, неопитно момиче. И изведнъж, равностоен противник.
Отначало ще започнете силно да ругаете. Даже има опасност, да започне трета световна. Но в повечето случаи младата жена има шанс да удържи надмощие над свекървата – диктатор. Нощната кукувица ще надкука дневната. Мъжът ви или веднага ще вземе вашата страна, или ще запази неутралитет. Наистина тайно би пожелал само едно – да избяга от двете.
Затова, оптималната тактика е, «да въведе граници».
Крачка № 1. Да се избавите от излишните негативни емоции. Емоциите са винаги предпоставка за скандал. Ако бъдете спокойна като танк, по същество ще ви бъде по-леко да говорите с майката на мъжа си.
Крачка № 2. Напишете основните си претенции на хартия и се аргументирайте, защо това не ви харесва. Например „тя може да дойде всеки момент без да звъни”.
Крачка № 3. Поговорете с мъжа си. Но не се опитвайте да го направите съюзник в борбата против майка му. В никакъв случай!!! Спокойно, кратко и аргументирано изложете претенциите си. Говорете за нея, наричайки мама, или по име-презиме. Изключете от лексикона словосъчетанието «твоята майка». Като че ли обвинявате самия него. Като правило с такава майка синът дълго се чувства свързан и често приема нейната вина за своя. И започва да се защитава. Затова вашата задача е да се постараете меко, но сигурно, да отрежете пъпната връв.
Използвайте логични доводи. Например: «Хайде да се разберем с мама да ни звъни, преди да дойде. Това и за нея, и за нас ще бъде удобно. У него също има желание да внесе поправки в така сложилите се неща. И още: констатирайте, че за всички – на вас , него и майката, би се искало да живеете спокойно, без войни.
Крачка № 4. Разговор със свекървата. Главното в него трябва да бъде вашата твърдост и спокойствие. Той трябва да бъде построен на принципа: «Ние те обичаме, уважаваме, ценим твоите съвети, но…» И ето тук вие ясно очертавате границите. «Приятно ще ни бъде, ако ни позвъниш преди да дойдеш и да се уточним». На нея трябва да й се обясни без излишни емоции, че понякога ви се иска да бъдете сами. И така по всички въпроси. Отначало тя ще се обиди и ще започне да скандалничи, или обратно – да плаче. Обяснете й, че такъв е живота: детето й е пораснало и вие трябва да имате своя територия. С времето свекървата ще се примири и даже ще започне да ви уважава.
Втори тип: квачка
Грижата й за вас носи точки. Тя всичко прави за вас, постоянно ви очаква да й отидете на гости, пече пирожки и иска да й отидете на обяд. Не бива да й оставяте детето: ще го наглези, ще го нахрани с вреден шоколад до насита и т.н. Тя по-добре от всички разбира от гладене на ризи и как да приготви „любимото ядене на синчето”.
Това е особена разновидност на свекървата – диктатор. Само че тук тактиката е по-хитра. Тя не се кара с вас направо пред очите на сина. Напротив, тя желае на всички доброто, прекомерно ласкава е, внимателна и готова да даде съвети по всякакъв повод. От нейните грижи понякога ви се завива свят, а тя като нищо се обижда. Да се борите с тази тактика е още по-сложно, защото тя изцяло е построена върху малки, но ефективни манипулации. За съжаление повечето от тях са насочени към това, да ви развали образа на булката пред очите на сина. Свекървата започва да сравнява себе си с вас с помощта на нагледни примери. Не е лесно да се изтърпи това.
Нейното главно оръжие
Прекомерна грижа и спекулация със своите добродетели.
Трети тип: капризно дете
Тя постоянно иска грижи и внимание, без сина си не може да отиде до магазина и в поликлиниката. Този тип свекърви избират тактика на емоционалния шантаж. Може да позвъни и да каже, че е на смъртно легло. И когато синът дотича да я спаси, става ясно, че „просто я боли главата”.
При отказ тя върти една и съща плоча: „След всичко, което направих за теб!” Като изброява какво е направила. Ако това не подейства, тя минава към обвинения: „ Същия си като баща си – егоист!”, „Като умра, ще съжаляваш!” Ако и това не действа, започва да бие на чувства.
Нейното главно оръжие
Нещастен вид и сълзи. И всичко, което е способно да предизвика у вас чувство за вина.
ВАШАТА СТРАТЕГИЯ
Емоционалния шантаж сработва само в случай, ако позволите това. И ако веднаж методите на шантажистката сработят, тя ще се връща постоянно към тях. Това също е един от похватите за контрол и начините да ви управлява.
Тук трябва да се използва прийома „да поставим всички точки над «i»”. Трябва да решите ситуацията, като математическа задачка.
Случва се: понякога й е нужна вашата помощ. Тя е самотна и й е скучно.
Може да й отделите известно време и да изпълните за нея това и това. Просто констатирайте фактите.
Решение: «О’кей, Наталия Петровна – казвате – дайте да се договорим. Ще идваме на гости веднаж в месеца, в еди какви си почивни дни. За вас ще вършим това и това. Ни повече, ни по-малко”.
Да, тя ще се обиди. Отначало. После ще се примири. Във вашите възможности е, да я убедите, че както преди я обичате, че тя е член на семейството, но не можете, по обективни причини, да й отделяте много внимание. Може да изброите причините и да я помолите да бъде по внимателна към вас и вашето време.
Четвърти тип: съюзница
Тази тактика е много коварна. Свекървата изведнъж ще стане ваша приятелка. И всичко ще бъде добре. Но като опре до вашето, даже и най-мако спречкване с мъжа, тя веднага се намесва. Тя ви уговаря да не се развеждате, и първа да тръгнете към помиряване. Или обратно, заклеймява сина си и всячески ви навива против него. Няма нищо по-лошо, когато някой се меси във вашите конфликти, било то най-добрата приятелка или свекървата.
Нейното главно оръжие
Позиция: «Ще ви помогна да избегнете грешките!»
ВАШАТА СТРАТЕГИЯ
Може би и не трябва да се борите с нея. Понякога вмешателството на доброжелателно настроената към вас свекърва, е изгодно. Но в обратния случай, когато чувствате, че заради нея с мъжа си губите душевния контакт и въобще нейното влияние не е ихи-михи, трябва да действате.
Обяснете й, че бихте искали сами да решите проблемите си и конфликтите. «Защо сте така мъдра? – казвате вие. – Защото имате голям жизнен опит. И в това число опит от преодоляване на собствените грешки. Ако ни мислите доброто, позволете ни сами да вземем греблото и да си направим изводи. А така ние може цял живот да проживеем с чужд акъл. По-добре е хората да се учат от своите грешки».
Може разбира се, просто да кажете: «Сами ще се оправим». Но това ще бъде грубовато. А този тип свекърви са най-адекватни. Така че, не трябва да й прилагате шокова терапия.
Пети тип: шпионка
Този тип свекърви действат твърдо. Тя може да ви следи и да докладва на сина си с кого сте се срещали , че що за мъж е стоял до нея на три крачки на спирката и с какъв симпатичен колега сте излезли от офиса да пушите. Плюс разсъждения, подозрения.
Също така свекървата – шпион може да устрои капани и подставки за «любимата» снаха. По тези изтънчени методи биха й отстъпили КГБ и ЦРУ, взети заедно!
Нейното главно оръжие
Всичко това предизвиква у вас ревност и недоверие един към друг.
ВАШАТА СТРАТЕГИЯ
Ако не ви е провървяло с този тип ваша близка роднина, значи вие веднага трябва да направите всичко, за да станете с мъжа си едно цяло. Напълно да си доверявате, да не се хващате на уловките на свекървата и да не реагирате на провокациите й. Налага ви се да действате на два фронта.
Но първо убедете мъжа си в своята любов, преданост и желание, да бъдете с него до края на дните си. На второ място влюбете в себе си свекървата. Възможно е тя да действа така защото се чувства неразбрана от вас, недооценена от сина , и съзнателно или не, се стреми да ви навреди. В този случай сте длъжни да се опитате да станете нейна приятелка. Да я въведете в семейството си, и нека тя да се почувства негов член. Възможно е това да й е липсвало.
Проведете друг разговор с мъжа си, когато разберете, че нейното основно желание е било да ви разведе. Смело кажете на мъжа си какви „подставки” ви е направила. Особено, ако имате доказателства. Когато вие спокойно и аргументирано изложите доводите си, мъжът ви също ще стане по-бдителен с майка си и с нейните наблюдения.
ГОЛЯМАТА ТАЙНА
КАК ДА СЕ ХАРЕСАМЕ НА СВЕКЪРВАТА
Психолозите наричат този метод «ехо» или «парафраза». Когато свекървата нещо съветва или казва мнението си, трябва на свой ред да повторите просто и без въпросителни емоции (това е важно, на въпроса искате да отговорите или да възразите) ключовата или последната фраза.
Пример «ехо»:
Свекървата: «През лятото на вилата посадихме нови фиданки вишни и касис».
Вие: «Охо, нови фиданки вишни и касис».
Пример за «парафраза»:
Свекървата: «В тази салата не трябва да се слага майонеза, ще развали вкуса».
Вие: «Значи, не трябва да се слага майонеза в тази салата».
Тайната на успеха е в това, че когато човек слуша думите си отстрани, той се чувства чут и разбран. Тогава няма защо да си създавате козове за това, кой те разбира.
АРТ-ТЕРАПИЯ: СНЕМАМЕ НЕГАТИВНИТЕ ЕМОЦИИ
Сложете свекървата «зад решетките»
Рисувате свекърва си в страшен, страшен образ и достатъчно наплашена, нарисувайте около чудовището клетка. С голям, преголям катинар.
Напишете своя хепи-енд.
Това е метод на писмотерапия. Помага не само да се свали напрежението, но даже да се „омагьосва” това, на което на всички се иска. Започнете да се описвате в трето лице, като че ли, пишете приказка. След това преминете към описание на сложни ситуации (трябва да пишете също в трето лице: «Тя пристигнала, тя казала…»). Подробно описвате травмираща ситуация, която ви измъчва. И логично преминете към завършек. Трябва сама да го измислите. Това трябва да бъде най-хубавия за вас вариант на развитие на събитията – хепи-енд.
Прийоми на бърза ръка
Нямате време да пишете писма и да рисувате. А да се успокоите тук и сега.
Поемете три пъти въздух. Задръжте последното вдишване и пребройте до десет.
Изпийте на малки глътки чаша вода.
Затворете очи, представете си картина от рекламата «Баунти» и си повторете няколко пъти: «Аз съм спокойна, спокойна».
Докарали са ви до точката на кипене? Вземете непотребна чиния и я счупете, разбира се това е предвидено само в краен случай, но удивително помага.
Опитайте да се разберете един друг!
Тежко е да бъдеш свекърва. Тя се намира в сложно положение – с повишено ниво на стрес. Плюс, прибавете възрастта. При жените около 50-те, започват мощни хормонални промени. Част от тях издържат този стрес, научили са се да превключват или просто имат други центрове на внимание. А за психиката на някои, женитбата на сина е сериозно допълнително изпитание.
Първо, на всяка майка се иска да участва в живота на своето дете, т.е. – сина. Но синовете не са склонни към откровение, като дъщерите. При това у самата снаха отдавна са се сложили отношения със собствената й майка и на нея тя държи повече
Свекървата е изключена от живота на своя син и неговото семейство. И чувства естествена досада и ревност.
Второ, поради недостатъчна информация у свекървата, както при всяка нормална майка, възниква чувство на тревога за чедото й. Грешка на свекървата е, че тя мисли: „ Ще бъда по-близо до семейството, ако проявя настойчивост, винаги ще бъда до тях, активно ще се проявявам, ще помагам и т.н.” Иска как да е по-добре, а се получава както винаги.
Универсален съвет съм снахата
Каквото и да се случи, бъдете дружелюбни и твърди в решенията си. Даже ако имате намерение да проведете „шокова терапия”, нека това да не се превръща в пазар. А просто да бъде сериозен разговор.
Универсален съвет към свекървата
Помнете, че снахата също така обича синът ви, както и вие. И не ви мисли злото – нито на вас, нито на него. На нея също й е тежко, попаднала е в ново семейство. И вие трябва, и сте длъжни да станете за нея мъдра поддръжка и опора, а не заплаха за брака й. Ако вашия син я е избрал, значи тя му носи щастие. Нали вие не искате детето ви да страда? Опитайте се да намерите в нея хубавото, заради което той я е обикнал. И си спомнете младостта.
svekarvite, koito se barkat v braka na mladite sled vreme sajaliavat no e kasno za proshka.