Роден е на самия ден Рождество Христово през 1923 година в село Поповица, Пловдивска област. Записва се да учи право в Софийския университет, но е изключен през 1946 година по политически причини. Дълги години търка наровете в политически затвори и лагери, но не си губи времето напразно. Пише поезия, проза, философски есета и изучава езици. Знае английски, френски, немски. Когато излиза от затвора, завършва богословския факултет в Духовната академия. След като завършва образованието си, започна работа като библиотекар в Пловдивската митрополия. През 1991 година започва да чете лекции по история на религиите в Пловдивския и Софийския университет. Негова е идеята за създаването на сдружението обществото “Път на Мъдростта”, което изучава водещите принципи в духовно-културната еволюция на човечеството.
Ваклуш Толев е автор на няколко книги, издава и списание “Нур”, както и алманаха “Посланията на Планетния Логос”.
Ваклуш Толев е автор на идеята да се изгради Дом-светилище на 13 безсмъртни български герои, които ще останат вечно в българската история. Негово е и предложението в “Хартата на човека” да се включи клауза за правата на душата и да се изчисти от религиите понятието “враг”.
– Ще ни кажете ли, г-н Толев, нещо повече за човешката душа, за тайните на човешкото битие?
– Битието на всеки от нас е в духовните вълни на мъдростта. Мога да говоря много за хронологията на човешкия дух през годините, но малко хора биха ме разбрали. Духовните вълни са само степени в усвояването на Бога, когото всеки от нас носи вътре в себе си. Първата духовна вълна е в божията идея за произхода на човека. Втората вълна е родила идеята за митологията. Третата вълна е вече вълната на цивилизацията. Онази цивилизация, която се ражда от въображението. А религията от своя страна ражда идеята за съвършенство на човешкия дух и ум.
– Има ли и друга вълна?
– Да, има, и тя е духовната вълна на любовта и чак след нея иде духовната вълна на мъдростта. Тя носи битието си от огъня и чрез нея човечеството ще дочака шестата вълна на истината. Последната вълна е тази на божествеността. Пред нея не можем да се кланяме, тя не може да се сложи в рамка. Ако го направим, няма да имаме нужда от духовна вълна.
– Вие не веднъж и два пъти сте казвали, че смъртта не съществува. Какво имате предвид?
– Плътта е свято нещо за всеки от нас. Но тя е толкова свята, колкото самите ние я направим. Различните религии промениха много в духовната вълна. Те ни дадоха своето и сега е трудно да кажем колко са хората на планетата, които имат своята божественост. Но всичко е в собствените ни ръце. Всеки сам трябва да реши кога и как ще се изкачи по стълбата на божествената вълна. Но истината трябва да освободи човека от идеята за безсмъртието и едва тогава той сам ще реши, че напразно се е страхувал от смъртта. Тя наистина не съществува.
– Но как ще живее народът ни занапред. Кой ще роди новите идеи за благоденствие?
– Ще се появят личности, които ще го сторят. Знаеш ли защо Христос унищожи Римската империя? Защото създаде идеологията на личността срещу идеологията на обществото. Винаги трябва нова идея, която да смени старата. Беше социалистическата революция, беше колективният бог и колективното изповедание, но тези идеи не донесоха никому щастие. Марксизмът и сталинизмът вече са отречена идеологическа форма. Или може би все още съществуват, но са прекроени из основи. Както се казва, на народа му трябват хляб и зрелища. Вярно е, засега има само зрелища. Необяснимо е защо тезата на Римската империя за хляб и зрелища продължава да е актуална и до днес.
– Защо, според вас, българинът повярва в демокрацията?
– Защото за няколко поколения българи демокрацията беше новата идея. Но демокрацията не е идея. Тя е свобода. Свобода, която развращава неграмотния и е крайно потребна на грамотния. Но тук проблемът е друг – в България няма чувство за свобода. Все още не се е родил мислител, който да ражда идеи, и друг, който да ги облича в кройка и форма.
– Къде, в случая, е знанието?
– Знанието никога не е определяло икономическата зависимост, но е очертавало пътищата за реална духовност и култура на хората. След Освобождението българинът, който е в почти латентно състояние, е имал нужда от духовност и нови пътища. И ако това се беше случило, народът ни щеше да има различна съдба. В продължение на няколко века изживяваме кризите, които Средновековието очерта с инквизицията, а след това и с революциите, от които въобще нямаше полза. Дойде евтиният модернизъм, който не е нищо друго освен едно ново наименование с оглозгани идеи. Човечеството винаги е намирало някой, който да ражда идеите. Които, между впрочем , крадат бъдеще, рушат настояще и забравят миналото. А още древните гърци са казали, че тълпата не може да създава напредък. Ако вие, например, искате да родите една нова идеология, чудесно. Заповядайте! Знаете ли колко лесно е това. Но опитайте се да намерите човек с добра идея и с торба творчески материал. Трудно е! Будният човек страда от липсата на будност. Задавали ли сте си някога въпроса защо Христос имаше 12 апостоли и 70 ученици, а Буда – 7 ученици? Защото свещена е личността, а не институцията. Погледнете Народното събрание! Колко народни представители работят там успешно? Не повече от 50 души. Какво правят останалите? Само получават социалните блага и не издигат авторитета на институцията, а я карат да мухлясва. Влязохме в третото хилядолетие и е време да влизаме в кожата на новата повеля на духа. Защото човечеството не може да върви напред заедно с доктрината на грехопадението, с мантруването на будисткото монашество, с олимпийските безсмъртници, с египетските посвещения… Ние не трябва да отричаме материята, а да я одухотворяваме. Предстои ни да прогледнем с нов орган – третото око, с нов символ – триъгълника със змията, с нов олтар и нова култура. В битието на човека има седем светилника. Седем духовни културни раси и седем духовни вълни го обожествяват. Различните вълни не си противоречат. В еволюцията няма противоречие, а развитие. А свободата е неограничението, което има само Бог… А ние само трябва да следваме неговия път.
МИСЛИ, ИЗКАЗАНИ ОТ ВАКЛУШ ТОЛЕВ
ДУХОВНАТА ВЪЛНА на Мъдростта, с нова дързост, с нова нравствена таблица, според която няма враг, има само събожник. Не бива да отричаме материята, а да я одухотворяваме. Гласът на съдбата-история се прави от волята на Цезаря, молитвата на Жреца и ръката на Съдбата. Културата на третото хилядолетие трябва да се извежда от историческата реалност, от националната даденост и законите на съвестта.
ВИЕ, МЕДИИТЕ, вливате в главата на обикновените хора най-баналното и най-отрицателното. Вие подтиквате човека към подражание. А още древните гърци са казали: трябва да намерите фермента, с който от обикновеното вино да направите преварка.
БЪЛГАРИЯ ЩЕ Я ИМА, защото Европа не може да се лиши от Балканите като сигурност. България е била, е и ще я има, но ръководещите ни трябва умело да си извоюват стабилитет, за да не се окажем в ролята на получили милостиня. А наистина да сме достойни за Европа.
ПО ДЪЛГИЯ ПЪТ НА МЪДРОСТТА
• Създаден е документален филм-портрет “Пътят на Мъдростта”, който е посветен на Ваклуш Толев. Много хора знаят, че човекът, който прилича на Христос, е автор на трилогията “История и теория на религиите”, на “Седемте лъча на Еволюцията” и на списание “Нур”. За едни харизматичният старец е предпочитан тълкувател на мистицизма, за други – доктринер, за трети Духовен учител и Мъдрец.