Повечето хора използват цветовете на бъза, защото не познават многообразните лечебни свойства на листата и на плодовете му. Зелените плодове са отровни, но узрелите се използват за храна и багрило.
Ако натъркате ужиленото от оса с листо от бъз, няма да се подуе и да сърби болезнено.
Известният немски лечител пастор Кнайп е съветвал пред всяка къща да се засажда бъзово дърво. А според Петър Димков това е най-силната билка у нас. Известно е, че с плодовете на бъза се хранят прелетните птици преди тежкия път на юг. Невестулката, която е ухапана от змия, също се възстановява с плодовете на бъза. Ето какво пише Амасиаци (арменец, придворен лекар на султана) за бъза: „Ако листата му се сварят и изядат или се изпие отварата, тя ще се разтвори черната жлъчка. Ако коренът му се изпие с вино, ще помогне при вода в корема и при ухапване от диво животно. Ако се свари и жените се натопят в тази отвара, ще се размекне туморът на матката. Ако се намаже с него косата, ще я направи черна. А ако зелените му листа се смесят с ечемичено брашно и се направи компрес на горещ тумор (гнойно възпаление), това също ще помогне. Помага и ако се смеси с козя мас и се намажат подагрозните възли. А сокът помага при счупвания, натъртвания и при ухапване от бясно куче.“
Не бих могъл да кажа доколко са верни твърденията за действието на бъза при ухапване, но при ужилване от насекоми, най-вече оси и пчели, действието на бъзовите листа е мигновено. Достатъчно е само да се натрие ужиленото място с размачкано листо и за няколко минути всички оплаквания отзвучават. Използва се и тревистият, и дървесният бъз. Чаят от бъзови листа помага при пневмонии. Много е подходящ за укрепване на белите дробове и предпазване от възпаления през есенно-зимния сезон. 1 – 2 супени лъжици бъзови листа се запарват за 10 минути в 1/2 л вряла вода. Чаят се прецежда и се пие на 3 – 4 порции през деня. Хроничните белодробни възпаления и астмата изискват продължително лечение. Чаят трябва да се пие поне месец, за да има резултат.
Цветовете на бъза помагат за сваляне на температурата и имат противовирусни свойства, които конкурират тези на антибиотиците.
В Германия чаят се съчетава с липовия цвят и се прилага за добро загряване и изпотяване. Рецептата е следната. Краката се потопят в кофа с гореща вода, колкото може да се търпи. Изпиват се 3 чаши горещ чай – по 1 супeна лъжица липов и бъзов цвят. Гърдите, а също така стъпалата и глезените, се обтриват с камфоров спирт (или друго мазило съдържащо камфор). Обуват се чорапи, облича се пижама и настиналият се завива в леглото до рамене, за да се поти.
Сиропът или мармаладът от плодовете на бъза са особено витаминозни. Помагат при анемии и действат кръвоочистващо. Помагат и за възстановяване след химиотерапия, облъчване, тежки операции.РЕЦЕПТАБъзов сироп
Необходими са 1 кг плод и 1 кг захар. В подходящ буркан се нареждат ред добре узрели бъзови плодове, ред захар. И така, докато бурканът се напълни. След ден два плодовете и захарта се разбъркват. Държи се до пълно стапяне на захарта. Бъзовият сироп се прецежда в чисти бутилки. Държи се на хладно място. С него може да се подслаждат билковите чайове или да се разрежда и пие с вода.
Мехлем с восък
А ето и една наша народна рецепта за външно приложение.
Кората на младите бъзови филизи се пържи в зехтин или олио, прецежда се, добавя се пчелен восък и се бърка, докато восъкът се разтвори и мехлемът се сгъсти. Средството има много добро действие при изгаряния.