До съвсем скоро китайците консумираха главно и основано т.нар. кафява захар, т.е. нерафинирана. Сега, с падането на цената на рафинираната и повишаването на жизненото равнище и потреблението на населението в страната, бялата захар заема почти същото положение, както и при нас в България. Същевременно обаче и, за разлика от нас, кафявата захар в Китай е запазила мястото си на полезен продукт и се продава във всеки един супермаркет.
Сега ще ви разкажем, с какво е тя полезна и как я използват китайците. Междувпрочем, кафява захар в България може да се намери в диабетичните магазини и в големите супермаркети, така че при желание може да се снабдите с нея.
Кафявата захар, която в Китай се нарича червена захар „хунтан”, се произвежда само по естествен начин – машините се използват евентуално за пресоване на захарната тръстика за извличане на сока и, който след това се вари. В нея не присъстват никакви вредни химически вещества като различни киселини, консерванти, избелващи вещества и модификатори. Тя има висока калорийна стойност, но в нея се запазват всички естествени минерали и витамини от сока на захарната тръстика. Междувпрочем, вероятно, всички знаете, че много от болестите в съвременния свят се дължат на употребата на рафинирани храни като захар, олио и сол. Затова е много важно по възможност да добавим в храната повече естествени хранителни вещества.
Нерафинираната захар може да се използва по същия начин като бялата като подсладител за напитки и в кулинарията, като придава същата наситена сладост, както и бялата захар.
В старите книги по китайска медицина се упоменава кафявата захар, като се казва, че тя се извлича от тръстика и е от полза за хората. В друг медицински справочник вече се дава по-пълна информация за нея, като се казва, че тя е от полза за жлъчката и черния дроб, подхранва кръвта и я кара да циркулира по-добре, кара да се изхвърлят утайките и да се премахват задръстванията по различните пътища, също и да се махне излишната влага в организма.
Сред полезните вещества са калций и желязо, които са абсолютно необходими на организма. В таблицата на атомния спектър на кафявата захар пък се виждат много най-различни минерали, като някои от тях имат много силно изявени свойства за създаване на кръв.
Китайската медицина смята, че след раждането на дете, в тялото на жената остават много утайки, всички пулсове са отслабени и коремната област е много болезнена. Те предписват някои традиционни средства за разрешаването на тези проблеми, както и за свиването на матката, като задължително при приема на отварата в нея трябва да се добави кафява захар, с цел да се премахне излишната влага и така да се постигне спиране на болките. В този случай може да се пие и само топла вода с разтворена кафява захар вътре. В Китай съществува обичай и досега, след раждането на дете, съседите и роднините да занасят на родилката някаква отвара с кафява захар и сварено яйце.
Всъщност ако кафявата захар има загряващ характер, на което се дължат полезните и свойства в отстраняването на вредните вещества от организма и подхранването на кръвта, то бялата захар е с неутрален характер и не може да постигне ефекта на нерафинираната, въпреки сладкия си вкус.
През лятото е доста топло, което кара много хора посредством климатик да намаляват силно температурата в офиса или жилището. Това може да доведе до т.нар. „климатично заболяване“. То се изразява в болки в корема, повръщане или разстройство, настинка, схванати рамена и кръст и др. В Китай в този случай предписват традиционната отвара от джинджифил със захар. Тя кара тялото да се изпоти и да намали температурата, да стопли стомаха и да спре повръщането или разстройството, както и да премахне токсините. Ако често се намирате в климатизирани помещения, пиенето на тази отвара ще ви помогне да предотвратите „климатичното заболяване“.
Сега ще ви дадем основната рецепта за отварата от джинджифил и кафява захар, а после ще поясним, как тя се прилага според симптомите: вземете 2-3 парчета по 3 см пресен джинджифил и ги наситнете. Добавете 2 с.л. кафява захар и варете около 20 мин. Пийте 3 пъти на седмица, като това не трябва да продължава повече от 2 месеца. Пресният джинджифил е лютив на вкус, което кара сърцето да бие по-учестено, кръвните съдове да се разширят и кръвообращението да се засили. Така цялото тяло се загрява. А кафявата захар, както казахме вече, е със загряващ характер и спира болките, както и подхранва кръвта. Тази рецепта не е подходяща само при възпалено гърло.
Тази рецепта може да се използва с добавка на сол или оцет за бани на краката за лекуване на настинка или пак със същите добавки за компреси на схванати от студения въздух кръст и рамена. В двата случая това води до загряване и съответно до премахване на неразположението.