* 81-метрова кръстословица бе разпъната на картинг писта „Лаута“ в Пловдив.
* Това е най-дългият ребус в света. Авторът на кръстословицата е известният пловдивски енигматик Георги Неделчев, който я е правил близо 10 години.
* Ребусът е с ширина 75 сантиметра, а общата площ е 60 квадратни метра.
* Съдържа 57 002 думи и се състои от 174 029 квадратчета, докато предишният рекорд за брой квадратчета е бил 50 000.
* Произведението е с формат – АЗ и има 150 страници.
* Според Георги Неделчев решаването й ще отнеме поне 2-3 дни.
* Авторът вече е кандидатствал за вписване в Книгата на Рекордите Гинес и очаква отговор от централата дали е одобрен. Ако това стане, той ще е третият рекордьор в тази област.
– Георги, ти си направил кръстословица за Гинес, както и уникален магически квадрат, без аналог в останалия свят. Представи се с няколко думи.
– Георги Неделчев се казвам. Съставям кръстословици вече 22 години. Първоначално като любител, сега вече като професионалист. В смисъл, това ми стана професия през последните няколко години.
– За колко издания си работил?
– Някога започнах основно в София. Броих ги – някъде към 70 издания. След това вече се ограничих основно в Пловдив и региона. Не съм ги борил с точност, но може би има към стотина вече вестници и списания, с които съм работил. Някои от тях вече не съществуват. А иначе като бройка съм направил някъде над 12 000 кръстословици. Сега точно не мога да кажа колко, но са там някъде. Още в началото се ориентирах към някои, така да се каже
ВЪРХОВЕ В енигматиката
защото да направиш кръстословица не бих казал, че е толкова сложно – но да направиш нещо, което до момента не е правено, означава да оставиш следа. Нещо като еталон в енигматиката.
– Прави впечатление това, че в своите творения се ориентираш към многобуквените думи.
– Да, така е. Защото да направиш един квадрат от 4-5 буквени думи е лесно. Може да го направи и едно дете. Докато аз се ориентирах към големите думи. Направих магически квадрат с 9 букви след 18 годишни усилия. Не непрекъснати, разбира се. Имаше и прекъсвания, но в края на краищата успях. На някого това може да му се стори безсмислено, но все пак това са милиарди комбинации от 9 квадратчета.
Ако трябва да ги изчислим 9 на 9 – това са милиарди вероятно. Тъй че и един компютър трудно би могъл да го направи това нещо. Преди 18 години ми бяха първи опити да направя магически квадрат 9 на 9.
Тогава не успях, но направих една розетка – пак с 9 буквени думи. Кандидатствах в Гинес, но от там ми отговориха, че нямат подобен рекорд. Получават много предложения всяка година – 10 000 тогава, а преди 2 години ми отговориха че получават по 65 хиляди предложения на година и трудно въвеждат нови достижения. Та тогава по тази причина ми отказаха. Може би им се е видяла трудно или недостатъчно популярно. Не знам. Но магическият квадрат е много по-популярен. Той е още от римско време, а дори като се разрових открих, че още древните китайци са правили магически квадрати.
Отново казвам, че се ориентирах към неща, които не са правени до сега.
НАПРАВИХ СЪЩО И ПИРАМИДА ОТ 22 БУКВИ
Няма някаква световна статистика или нещо официално, но така, неофициално, между колегите се знае, че няма правена толкова голяма пирамида, или такъв магически квадрат като моя – на никакъв език.
Днес вече има. На български.
– Казваш, че до момента няма публикувана подобна пирамида или квадрат никъде по света?
-Точно така. До момента няма официално показано или споменато от някой да е направено такова нещо. Още в началото на 90-те години, макар че за мен не е самоцел да вляза в Гинес, имах желание като направя нещо такова да кандидатствам. Смятах, че ще бъде оценено. Все пак е престижно да влезеш в книгата на рекордите.
– Известно е, че ти си носител на наградата „Енигматик на годината“. Да ни разкажеш нещо?
– Това беше една класация на вестник „123″, който в началото на 90-те години събираше така да се каже, цвета на енигматиката. Най-добрите автори в България публикуваха там. Та тогава публикувах доста мои неща, включително и най-голямата кръстословица, правена до момента в България – 2226 думи.
И през 1993 година, според питване до читателите на вестника, бях из- бран за енигматик на годината. Той, вестникът, след година-две изчезна, както и много други издания, но такава е ситуацията в България.
– Направи ми впечатление, че по форумите, в които пишат почитатели на кръстословиците. има мнения от хора, които пазят твои кръстословици и дори са ги решавали на отделни листчета, за да си запазят оригиналите чисти.
– Да, аз също се учудих че пазят мои неща отпреди години, даже в един форум ми пуснаха снимки да си ги припомня. Форумите дават възможност да поддържам, доколкото мога, връзка с почитатели. Преди имаше връзка и между самите автори, но сега нещата са доста променени.
– Разкажи малко повече за уникалния 9-буквен магически квадрат.
– Още преди да пристъпя към съставянето на този магически квадрат, аз започнах да събирам от всичката литература която имам в къщи – справочна и енциклопедична – само 9-буквени думи. След като приключих с книгите у нас, се прехвърлих в библиотеката, защото тя предлага много повече литература, отколкото аз мога да имам в къщи. След доста време усилено търсене, успях да извадя някъде около 10 хиляди думи. И това – само 9-буквени думи. Ако си направиш сметка с колко думи работи средно българинът…
– Последните статистики показват че средният българин е с доста ограничен речник.
Ако не се лъжа, ставаше въпрос за около 300 думи, с които разговаряме.
– Именно, но да се върнем на темата. з за себе си бях с усещането, че някъде сред тези 10 хиляди думи я има комбинацията, която ми трябва. Макар, че не можеш да ги запомниш всичките и да ги комбинираш по памет. Естествено, всичко записваш, впоследствие ги подредих по азбучен ред. Имам си и моя техника на подреждане на думите, която няма да обяснявам.
– Нешо като професионална тайна.
– Да, всеки си има своите методи на работа. Примерно, аз поставям думите отзад, за да мога да им виждам края. И така достигнах до 5-6 комбинации, които пазя и до днес, в които съм кръстосал 8 думи, и остава само деветата. И въз основа на тези комбинации, естествено, и с помощта на интернет, защото не можем да отречем колко ценен източник на безкрайна информация е, успях. Дори успях да направя не 1, а 4 магически квадрата с 9 букви.
– Имаш ли амбицията да подобриш собственото си постижение, макар и все още да не е признато от Гинес?
-Не. Нямам подобни амбиции, защото все пак вече съм на години, чувствам умора. А това е дълъг и уморителен труд. През 1991 година започнах усилено – буквално ден и нощ, през всяко свободно време, и така продължи 2 години… След това намалих темпото, и през годините с прекъсвания продължавах работата си – докато накрая вече успях да направя уникалната комбинация. Допълнително и през 1993 година, когато изпратих 9-буквената розетката в Гинес, и те ми отказаха, това ми подряза така да се каже крилата като порив. Защото аз смятах да кандидатствам в Гинес с розетката, квадрата и кръстословицата – и поне едно от тях да оценят. Не, че Гинес ми е толкова важен. Дори съм малко разочарован от Гинес. Още тогава разбрах, че за да вляза в Гинес, трябва да направя най-голямата кръстословица.
Защото и тогава, и досега виси един рекорд, който е на един канадец, за кръстословица с най-много съставени думи и с най-голям брой квадратчета. През 2003 година след дълги отлагания и канене започнах. Три години ми отне, но я направих, и я изпратих – но все още нямам окончателен отговор.
– Каква е разликата между твоята кръстословица и досегашният рекорд?
– Доста е голяма. 7 хиляди думи. 8 моя полза.
– Да кажеш някакви конкретни цифри.
-Значи
ПРЕЗ 2000 Г. Е ПОСТАВЕН СЕГАШНИЯТ
Канадец е човекът, казва се Франсиско Арена Букет – 50 000 ДУМИ СА НЕГОВИТЕ. МОИТЕ СА 57 002 – разликата е седем хиляди и две думи. КВАДРАТЧЕТАТА ВАЖНИ. НЕГОВИТЕ СА 144 585. МОИТЕ СА 174 029 Което е една сериозна разлика.
– Обикновено рекордите на Гинес са подобрявани с малка разлика, често само с единици. При теб разликата е в хиляди.
– Все още нямам официален резултат от Гинес, но аз съм търпелив човек и чакам. Когато стане – тогава. Смятам да им изпратя и този уникален магически квадрат, както и 22-буквената пирамида.
– След като на теб ти е отнело толкова години да направиш този магически квадрат, за колко време смяташ, че може да бъде решен?
– Това е много относително. Някой може да успее да го реши за минути, това е въпрос на късмет, ако успееш да се ориентираш правилно. Някой може да не успее да го реши никога. Друг да го реши за ден или за два дни. Често ми задават същия въпрос и за голямата кръстословица. Това е относително. Един може да я реши за 2 часа, друг за 4 дни, а трети – никога да не я реши. Това е също като при малките кръстословици. Всеки решава за различно време. Зависи от човека и от възможностите му. Не е нещо стереотипно, за което да кажеш конкретно време.
– Колко различни вида подобни енигматични загадки правиш ти?
– Не съм правил такава статистика. Но да кажем, че правя така най-разпространените. Както и различни хибридни форми, които не мога да нарека кръстословици или енигматика – по-скоро като подреждане на думи. Да речем -10-15 като брой.
– Да ни кажеш колко време отнема съставянето на една стандартна кръстословица?
– Различно е, да ти кажа. Не мога да кажа точно време. Ако да речем, я правиш масово, без да влагаш нещо по-специално и по-трудно -отнема между няколко часа и един ден, с всички работни подробности.
– Нещо да сме пропуснали да те питаме, а ти са искаш да го кажеш?
-Да. Пропуснах да кажа, че съм потомствен енигматик. Тъй като баща ми, още през 40-те години на миналия век, е автор на кръстословици във вестник „Ребус“ и други издания.
И мога да кажа, че тази моя любов и страст към енигматиката е наследена по негова линия.