В книгата си „Бъдещето на човечеството“ футурологът Мичио Каку размишлява как ще изглежда живота ни зад пределите на Земята. Защото усвояването на нови територии ще бъде просто необходимост.
Съдържание:
Живот на Луната е не само възможен, но и предстоящ в близък план, вярват мнозина футуролози и научни фантасти. А учените работят по въпроса.
Първите хора на Луната
Първите космонавти, стъпили на повърхността, остават за кратко – едва за няколко дни. Бъдещите ще трябва да се приспособяват към лунните условия, които силно се отличават от земните.
Един от факторите, които ограничават времето на пребиваване на Луната, е достъпът до храна, вода и въздух. Запасите се носят от Земята и могат да стигнат в най-добрия случай за няколко седмици.
Производство на кислород
Когато бъде построена лунна база, една от първите задачи на космонавтите ще бъде да сглобят система за производство на кислород за дишане и за отглеждане на храна. Съществуват множество химически реакции, при които се отделя кислород.
Връзка със Земята
Друг важен момент – връзка със Земята, не представлява проблем. Радиосигналът пристига със задържане от порядъка на секунди. Ако не се впечатляват от такова забавяне, астронавтите ще могат да използват телефони и интернет, както на Земята.
Енергия от Слънцето


Луната е най-вероятната бъдеща спирка на човека
Първите хора на Луната първоначално ще живеят в космическата капсула. Те трябва да поставят слънчеви панели, за да започнат да произвеждат самостоятелно енергия. На всяко място по Луната Слънцето свети непрекъснато по 2 седмици, а след това още толкова време се спуска тъма. Затова ще трябват големи комплекси от акумулатори, в които може да се съхранява електроенергията от слънчевия период.
Залежи от лед и реголит
Търси се вариант да се използват залежите от лед на полюсите. По математически оценки те възлизат на 600 млн. тона и представляват слой с дебелина от няколко метра. Значителна част от леда е годен да се събира и изчиства с хранителна цел, а също и като източник на кислород.
Използваема е и лунната земя – реголит, в която се съдържа удивително много кислород. По-точно на всеки 1 тон реголит се пада по 1 кг кислород.
Ниска гравитация
На Луната хората ще трябва да се приспособят към ниската гравитация. Претеглянето е функция на масата, а масата на Луната е по-малка от тази на Земята. Хората ще се учат да ходят при новите условия, както са го правили веднъж като деца. Най-добрият начин за придвижване на Луната е чрез скачане, което в крайна сметка е доста по-лесно от обикновеното ходене. Но и за това трябва опит, както установиха космонавтите от Аполо.
Слабата гравитация има и плюсове – придвижването на тежка техника на Луната ще бъде много по-лесно, отколкото на Земята. Ракетите ще излитат по-евтино. Има предпоставки за изграждането на оживен граждански космически порт.
Радиацията
Още един фактор, който ще трябва да се отчете е радиацията. За експедиция от няколко денонощие тя не представлява проблем, но ако се живее с месеци, натрупването ще е значително и хората ще ги грози рак.
Прогнозата за времето на Луната ще е съвсем различна. Тя ще съобщава за слънчевата активност и радиацията, вместо за температури, ветрове и дъжд. При мощни изригвания на Слънцето населението ще трябва да се крие в убежища.
Разумно е постоянната база на Луната да се построи подземно. Много модули ще могат да се донесат готови от Земята, но на място ще се наложи обработка на метали, камък и керамика. Инфраструктурата може да се построи от реголит, който е навсякъде.
Лунен отдих и развлечение


Хората на Луната вечер ще съзерцават… Земята
Спортът на Луната ще е специфичен заради липсата на въздух и ниската гравитация. Вероятно ще се развият експедициите, приключенските обиколки и екскурзиите. На Луната има забележителности – величествени кратери и поразителни панорами. Може би ще се карат всъдеходи, а може би ще има състезания с тях.
Разходка по Луната
Какво ще стане, ако човек свали скафандъра си на повърхността на Луната? Естествено, той ще остане без въздух за дишане. Но има и още нещо – кръвта в жилите му ще кипне. На Земята водата кипи при 100°С, но това е на морското равнище. При качване във височина атмосферното налягане пада и температурата на кипене се понижава. Така и на Луната – при ниско налягане точката на кипене е доста по-ниска. Кръвта и др. телесни течности ще кипнат.
Определено свалянето на скафандър на Луната би било неприятно изживяване. Хората ще трябва да живеят в защитени пространства, в които се пресъздават земните условия на живот. Под земята или на повърхността, но закрити с огромни стъклени херметични похлупаци, бъдещите градове на Луната ще бъдат определено футуристични.
Видео: Реални снимки от обратната страна на Луната