Неочаквана терапия по време на Ковид-19. Жителите на градовете се прераждат
Птиците се завърнаха в притихналите градове. Или ние вече ги чуваме? Минавайки покрай градинки и кичести дървета, просто се ослушайте. Ще чуете стотици птичи трели. В спокойствието и тишината те се надпяват без почивка.
Но дори и да не ги чувате, птиците сега ни лекуват. Гласът им оказва лечебно въздействие. Човешкият слух не улавя всички звуци, но няма значение – и скритите за ухото ни честоти въздействат. Важното е, че сега птиците се чувстват спокойни и необезпокоявани в притихналите градове и щедро ни даряват трелите си.
Ето как точно лекуват птиците
Лечебният ефект от птичето пеене се случва така: чрез ухото звуците попадат в слуховата зона в мозъчната кора. Те провокират изменения, които оказват влияние върху физиологичните процеси на целия организъм.
Музикалните звуци представляват стабилна хармония. Органите и системите им се подчиняват, под техния ритъм те се регулират и започват да работят по-добре.
В структурите на мозъка гласът на птиците е „записан“ като положителен дразнител. Човек слуша пеенето и у него се появяват положителни емоции. А емоциите и физическото състояние са свързани. Крайният резултат е по-здрав, по-добре организиран във функционирането си организъм, по-добра устойчивост на болести. С други думи:
здрав имунитет
Извънредното положение заради Ковид-19 ни върна загубеният контакт с природата в многолюдните градове. Върна ни тишината и природните звуци, което неминуемо ще се отрази върху здравето ни.
Това е отдавна установен от психолозите факт – затова те са създали терапия чрез въздействието на гората и чрез въздействието на птиците.
Кои птици как ни влияят
Едни видове успокояват, пеенето на други повишават настроението, трети подобряват съня.
- Славеят и коприварчето лекуват депресивни състояния, премахва главоболието, активизира работата на всички системи и органи.
- Дроздът и чинката пораждат равномерни ритми, които успокояват сърцебиенето, лекуват аритмия. Същото се случва и под трелите на канарчето.
- Специално дроздът сваля кръвното налягане.
- Червеногръдката обезболява – под песните й изчезват болки в главата, сърцето или ставите, както и спазми в стомаха и черния дроб.
- Всички пойни птички помагат при неврози, тревога и стрес.
Птича терапия:
Изследване на Ексетърския университет документира научно, че живеещите в райони с повече птици, дървета и храсти имат минимална заболеваемост от депресии и стрес. Разбира се, това проучване е направено в Англия, но ето сега ние го изпробваме и у нас. Може би насилствено, но благотворният резултат изпитваме всички.
Освен това англичаните ни уверяват, че врабчетата, враните, гугутките и останалите „градски“ птици лекуват не по-зле от своите пойни събратя.
Тишината също лекува
В природата няма абсолютна тишина, но „тихият“ шум оказва уникално въздействие върху човешките хормони. Под негово влияне се изработва допълнителен допамин. А допаминът поражда чувство на удовлетворение, любов и привързаност. Освен това подобрява умствената способност.
Една сутрин през септември 2017 г. невробиологъг Мишел Ле Ван Кюин се събужда парализиран. Той е получил инсулт, който го приковава за седмици. Изписват му абсолютен покой и той сам се потапя в тишина. Използва състоянието си, за да изследва влиянието й и напълно се възстановява. През 2019 г. той публикува книга „Мозъкът и тишината“, в която се огласяват резултатите от двугодишни изследвания по темата в Института INSERM.
Невробиологът развива тезата за „звънтяща тишина“. Той казва, че звуците се чуват не от нашите уши, а от мозъка ни. Дори когато спим. И получавайки информация отвън, мозъкът решава какви хормони да синтезира – дали адреналин или допамин например. И ако твърде често изработва хормона на стреса, то неговото натрупване затормозява имунната система, повишава сърдечния ритъм. Ето защо шумът разболява, а тишината и приятните звуци лекуват.
В Япония е разпространена „горска“ терапия, чрез която се премахват негативните мисли и се лекуват сърдечни и съдови проблеми. Под влияние на тишината човек чува себе си и забавя ритъма. Започва да мечтае и да създава.
Ние всички се нуждаем от тишина, но съвременният живот ни лишава. Особено ако сме жители на столицата или на големите градове. Ето една от „обратните“ страни на коронавируса. Да се наслаждаваме на спокойствието. То ни регенерира и подмладява.
Видео: птичи песни за релакс