В Индия, земята на тайните, стои от векове крепостната стена на Kумбалгарх втората по дължина в света
Kумбалгарх е втората по дължина непрекъсната крепостна стена на Земята, след Великата китайска стена. Съоръжението е част от крепостта Kумбалгарх. Странно защо тя все още няма голяма популярност извън региона, но е много добре запазена и историята й е изпълнена с мистика и тайни.
Крепостната стена на Кумбхалгар е разположена в щата Раджастан, в западната част на Индия и обиколката й е цели 36 километра. Необичайният строеж на масивната стена започва през 1443 година от махараджа Рана Кубха и изграждането продължава цял век. Легендата разказва, че неуспехите са съпътствали строежа още от самото начало. Боговете искали човешка жертва – но не обикновена, а доброволна, казали мъдреците на махараджата. Там, където паднела главата, трябвало да се построи главната порта и тогава стената щяла да стане здрава, споена с със саможертвата. Стената на крепостта е била за времето си удивително фортификационно съоръжение.
Непревзимаема за директна атака Кумбхалгар е падала само веднъж във вражески ръце, заради липсата на вода за нейните защитници. Като военно съоръжение тя е запазена и достроявана до 19-ти век, когато стената е разширена. Нейната дебелина на места достига до 5 метра.
Кумбхалгар е издигната на стратегически хълм с височина 1100 метра, от който може да се наблюдава околността на много километри надалеч. Крепостта Kумбалгарх има общо седем огромни порти, охранявани от кули.
В крепостта се построени около 360 храма, като 60 от тях са хиндуистки, а останала част са посветени на джайнизма – религия, предшественик на будизма. Крепостта и стената са отворени за посещения още миналия век, но гидовете отправят предупреждение към желаещите да я посетят, че в някои от по-отдалечените ѝ части все още съществуват скрити капани и защитни механизми срещу неканените гости. Чудото на Великата индийска стена на Kумбалгарх вече започва да набира популярност със своитетайни и мистика.
Боян Петракиев