Той се казва Йордан Камджалов, работи в Берлин и винаги успява да вдигне публиката на крака сред шумни и дълги аплодисменти
Роден е в Търговище. Завършил е гимназия. Неговата майка е учителка по музика, затова в дома им имало три пиана. Отива в София и кандидатства в Музикалната консерватория. И е приет. Това за него е първото чудо в неговия живот, защото бил единственият без средно музикално образование. Но трудът, който е полагал през детските си години се увенчали с успех. И той започва да следва дирижиране.
Маестро Йордан Камджалов е безкрайно благодарен на всички своите преподаватели, но най-вече на Васил Казанджиев – професорът, който му преподава оркестрово дирижиране и Нева Кръстева – професор по полифония. И двамата са повярвали в неговия талант, по време на цялото следване са го окуражавали, че от него ще излезе много добър диригент.
Още като студент кандидатства в Берлин. Оказва се, че е първият български диригент, приет да следва в Берлинската консерватория, която има безспорен авторитет по целия свят като една отлична школа. А това за маестро Йордан Камджалов е второто голямо чудо в неговия живот.
Там, докато посещава многобройните майсторски класове и музикални курсове, се запознава с почетния диригент на Чикагската филхармония Пиер Булез, с главния диригент на Берлинската филхармония Саймън Ратъл, с главния диригент на Щатскапеле в Берлин Даниел Баренбойм. Тези съвременни светила в дирижирането успяват да допринесат изключително много за неговото професионално ориентиране и оформяне на неговия личен почерк като диригент.
Сър Саймън Ратъл му дава ценен съвет – доверието между диригент и оркестър трябва да бъде много силно, защото то е основополагащо. Йордан Камджалов е убеден, че един оркестър може да свири 99% от програмата без бъде под надзора на диригент. Това твърдение е успял да провери и с професионални, и с аматьорски оркестри в България и в чужбина.
Големите лични успехи на маестро Йордан Камджалов започват с номинация за специална награда от Международният конкурс в Полша (2007). Става четвъртфиналист на Международния конкурс за млади диригенти в Безансон, Франция (2007). Следва първа награда от Четвъртия международен конкурс “Йорма Панула” във Финландия (2009).
Всички отличия са само доказателство за безспорния талант на маестро Йордан Камджалов. Той има ангажименти из цяла Европа (Берлин, Цюрих, Хелзинки, Лондон, Лисабон) и по реномираните сцени в САЩ (Лос Анжелис, Бостън, Балтимор).
От 2012 г. маестро Йордан Камджалов е назначен да бъде Генерален музикален директор и главен диригент на операта, филхармонията и на музикалния фестивал в Хайделберг. За да заеме тази длъжност е бил направен кастинг между повече от 150 кандидати от целия свят. Това е третото чудо в неговия живот.
През месец юни 2012 г. маестро Йордан Камджалов ще направи 10-дневно турне в Германия и във Финландия с Бароковия оркестър на Хелзинки. Участие ще вземе и изключително талантливата Веселина Кацарова – мецосопрано.
Докато дирижира на сцената маестро Йордан Камджалов не използва партитура. Докато се подготвя той си разделя партитурата на няколко части и после ги наизустява. Докато дирижира той използва минимални движения, но разчита много на контакта с очи.
Наред с всички ангажименти, маестро Йордан Камджалов е основал фондация през 2010 г., която раздава стипендии на талантливи български музиканти, които се избират с конкурс. Стипендиите позволяват обучение по целия свят. Фондация финансира и конкурсни участия в различни фестивали в България и по света. От 17 години е искал да направи тази фондация, защото си е дал сметка, че България не се грижи достатъчно добре за талантливите млади хора и много от тях погубват своя талант поради липса на средства. Когато вече е имал достатъчно опит, известност и средства, маестро Йордан Камджалов я създава. Това е четвъртото чудо в неговия живот.
За повече информация ТУК>
В личен план Йордан е женен и заедно със съпругата си Наталия имат две деца – Рада и Кубрат. Семейството обича да прави походи из планините на България.