Ако си падате по слънцето и високите температури, Якутск определено не е вашето място
Якутск категорично е обявен за най-студения град на света и за това определено има основание.
Едва през юли температурите могат да стигнат до +20 градуса, но през януари средната температура е -35.
Не всеки може да оцелее на такова сурово място, където дори не трябва да носите очила, когато сте навън, а дори и колите не могат да оцелеят без да са в покрити гаражи, завити с одеяла.
На -5 градуса студът дори е освежаващ и шалът и шапката са всичко, което ви е нужно, за да се чувствате добре. Но на -20 ноздрите се изсушават от студа и човек дори се затруднява да кашля. На -35 опасността от измръзване е по-вече от реална, а на -45 градуса, металът на очилата залепва за кожата и премахването му става само с отлепяне и на части от кожата…
Това е реалността в Якутск, но за местните хора и тази сурова природа си има своята прелест и очарование.
Населението на града в Източен Сибир е около 200 000 души ( да се чуди човек как толкова хора успяват да живеят при такъв климат).
Абсолютният рекорд е измерен на 6 февруари 1933 година, когато живакът е паднал до -67.7 градуса. Това е абсолютният световен рекорд, който все още не подобрен.
Как изглежда типичното облекло в Якутск: чифт памучни чорапи, с чифт чорапи термични над тях; един чифт на глезена-високо Gore-Tex ботуши; чифт термални наполеонки; чифт дънки; термална жилетка; тениска с дълъг ръкав; тънък чифт вълнени ръкавици; , изработени от вълна; вълнен шал; и вълнена шапка.
Повечето коли в Якутск са японски автомобили втора употреба, тъй като издържат на студа по-добре от Лада и другите традиционни руски возила.
Ако живееха българите там, досега да са се преселили в Африка! Вижте колко опустя нашата страна, пък климата ни не е трагичен като при тях!