Болният от язва на дванадесетопръстника обикновено не се разболява от рак на стомаха! Разглеждаме също дуоденит, гастрит и други заболявания на храносмилателната система.
– Професор Мечков, кои са най-честите заболявания на храносмилателната система? Разполагате ли с данни за развитието на тези болести през последните години? Има ли нарастване?
– Основните заболявания, които засягат горната част на храносмилателния тракт (хранопровод и стомах), са широко разпространени. Честотата им няма някаква особена динамика. Интересно е, че в края на в края на деветнадесетия век съотношението между язвите на стомаха и на дванадесетопръстника е било твърде различно от това, което е днес. Тогава е преобладавала язвата на стомаха и се е срещала по-често сред жените.
През двадесетия век поради урбанизацията и ред други фактори на преден план излиза язвата на дванадесетопръстника. Съотношението на ЗАБОЛЯВАНЕТО НА МЪЖЕ КЪМ ЖЕНИ Е ОКОЛО 4:1. “Привилегия” да боледуват от язва днес имат мъжете. Преди години заболяванията на хранопровода бяха твърде редки.
Днес рефлуксезофагитът (възръщане на храната от стомаха към хранопровода) се среща често и – без да плаша хората – някои заболявания в долната част на хранопровода са предракови. По отношение на стомаха доминират две заболявания: стомашната язва и ракът на стомаха. Последните данни показват, че само при 2-3% от язвите на стомаха се стига до рак.
– Тези данни за света ли са?
– Да, но важат и за България. По брой на язви отдавна сме в Европа. Друго заболяване е хроничният гастрит, свързан главно с нарушения в хранителния режим. Една от главните причини за него е Хеликобактер пилори. Заразяването с него става с вода, с целувка и др.
– Хеликобактер пилори лекува ли се и как?
– Да, при това много ефикасно – чрез гастроскопия и взимане на парченце от стомашната лигавица. Има и неинвазивни (без оперативна намеса) методи – изследват се изпражнения, където се откриват антигените на бактерията, изследва се кръв, където се откриват антителата, съществува и дихателен тест.
– Най-информативният метод за откриване на Хеликобактер пилори фиброгастроскопското изследване ли е?
– Естествено, фиброгастроскопията е най-информативна за съответните промени в стомаха. Преди години гастроскопията представляваше нещо като гълтане на саби. Фиброгастроскопът е мек и огъваем и хората не трябва да се плашат от него. Очаква се в скоро време у нас да се извършва и т. нар. капсулна фиброгастроскопия – гълта се радиокапсула, излъчваща съответните сигнали. По този начин ще се виждат образите на стомашните органи, както и на тънките черва.
– Разкажете моля за болестите на дванадесетопръстника.
– Той е част от тънките черва. Една от най-честите локализации на язвите е тази на дванадесетопръстника. Значението на Хеликобактер пилори и тук е голямо. При около 80% от болните с язва на дванадесетопръстника се открива Хеликобактер пилори – смята се, че той е един от главните причинители на заболяването. Днес тази язва се лекува много лесно – с т. нар. изкореняване на Хеликобактер пилори. Язвата на дванадесетопръстника е проблем, ако не се лекува. При установяване на точната диагноза перспективите са много добри, няма никаква опасност от развитие на рак. Нещо повече – болният от язва на дванадесетопръстника обикновено не заболява от рак на стомаха.
– Какви са симптомите на този вид язва?
– Известна периодичност на оплакванията. Литературните данни, които споделям, доказват, че тази язва не е рязко свързана със сезоните. Значение има по-скоро начинът на хранене, който се променя със сезона. Сред другите оплаквания са болка на гладно или 2-3 часа след хранене. Особено характерно е, че болката може да се появи нощем – след четвъртия час от приема на храна. Тези симптоми говорят за напреднал язвен процес. Началните симптоми са: болка в горната част на корема (под лъжичката), а при приемане на храна болката изчезва.
– Наследствени ли са заболяванията на храносмилателната система?
– Има такъв елемент. НАСЛЕДСТВЕНОСТ ИМА И ПРИ РАКА НА СТОМАХА, И ПРИ ЯЗВАТА НА СТОМАХА (по-ниска), а при язвата на дванадесетопръстника за 30-40 на сто от болните е характерна наследствена обремененост.
– Неподходящото хранене и лошите хранителни навици могат ли да предизвикат заболявания?
– Бих искал да подчертая няколко елемента. Колко пъти се храни пациентът? Каква храна консумира – количествена и качествена характеристика? През последните години се наблюдава неправилно хранене и при млади, и при възрастни. Не се закусва, пие се само кафе, обядва се на крак със сандвич, а основното хранене е вечер. Нормалното хранене е точно обратното. Тъй като сутрин е най-активната дейност на човека, основната храна трябва да бъде тогава. Чърчил е живял над 90 години, защото сутрин изяждал по една кокошка и няколко яйца.
– Пропускате пурите и ускито…
– Да, така е, но храната е по-важна в случая. Сутрин калоричността трябва да бъде поне 40% от храната, която се приема дневно, на обед – 25-30%, а най-малко и най-леко трябва да се храним вечер. Тук е мястото да подчертая, че стомашните заболявания са едни от най-честите. Неприятното е, че се проявяват в активната възраст. Хранителният режим трябва се определя от лекар, а не от самозвани лечители.
А те са твърде много. Едно е да слушаш Бетовен или хубава българска народна песен, друго е “музиката” от чалгаджийски тип. Чалгата в медицината са теориите за хранене от тайнствени “диетолози”, които не разбират нищо. Не говоря за народната медицина, предавана от векове. Тя има своето място – в определени случаи, разбира се.
– Вярно ли е, че най-голям е броят на раковите заболявания на храносмилателната система?
– Да. Най-честата локализация на неоплазмите (рак) е в стомашно-чревния тракт.
– Какъв е процентът на болестите на храносмилателната система сред всички други заболявания?
– Около 20% – на стомаха и на дванадесетопръстника.
– Необичайните комбинации от храни вредят ли на стомаха?
– Естествено. Вреди преди всичко необичайното хранене за определен човек. Често посетителят на ресторанта го заболява стомаха. Според мен за избягването на тези ситуации трябва да се спазват правилата на българската кухня.
– Какво е диспепсия?
– Диспепсията е нарушено хранене. Дис е отрицанието, пепсия е смилане.
– Добре ли е да се опитаме да повърнем, когато чувстваме стомашно смущение?
– Не. Повръщането е свързано с повръщателния рефлекс. ОБИКНОВЕНО СУТРИН ПОВРЪЩАТ ПИЯНИЦИТЕ И БРЕМЕННИТЕ ЖЕНИ. За повръщането в други случаи трябва се търси причината. То е един от белезите на преплитането на червата. Повръщането е алармиращ симптом и пациентът трябва да се обърне към лекар.
– Как се проявява недоброто храносмилане?
– Чрез повръщане, диаричен синдром, болков синдром.
– Вредно ли е да се пие по време на хранене?
– Да, ефикасността от храненето намалява, защото се разрежда стомашният сок.
– Какво представлява острият гастрит?
– Среща се рядко. Причинява се от поемането на някакъв корозивен материал, разяждащ стомаха. Става дума по-скоро за грешка в храненето, водеща до раздразване на стомаха. Острият гастрит изисква спешна помощ.
– Какво е дуоденит?
– Дуоденом е латинското име на дванадесетопръстника. Дуоденит е възпалението му.
– Как се лекува?
– Това е предязвено състояние. Може да се развие с участието на Хеликобактер пилори, при заболяване на жлъчката, както и в стомаха. Дуоденитът е много честа диагноза, но е съпътстващо заболяване.
– От какво се предизвиква ракът на стомаха?
– Все още НИКОЙ не знае. Който разбере, ще стане Нобелов лауреат.
– Всички тумори на стомаха злокачествени ли са?
– Слава Богу, не. Има и доброкачествени – това са полипите. Те се лекуват ефикасно без оперативна намеса, а чрез ендоскопски техники.
– Имате ли данни за стомашния карцином в България?
– Той е на едно от първите места, конкурира се с карцинома на гърдата и с карцинома на дебелите черва.
– Какво представлява колитът – симптоми, лечение, усложнения?
– Това е възпаление на дебелото черво. В България не е широко разпространено, среща се най-често в скандинавските страни. У нас преобладава т.нар. възбудимо дебело черво. Процесът е не толкова възпалителен, по-скоро е нарушена моториката на дебелите черва, свързана с друга външна причина (напр. стрес).
АЛАРМАТА ЗА ОРГАНИЗМА Е ДЕБЕЛОТО ЧЕРВО. Той е като винтила на парния котел. Всеки човек, изпаднал в стрес, изпитва коремни болки. Лечението на възбудимото дебело черво е по-трудно, защото трябва системност и много голямо доверие между лекаря и пациента. Болният просто трябва да вярва, че лекарят ще му помогне.
Едно интервю на Здравка ИВАНОВА
==КОЙ Е ТОЙ==
Григор Мечков е роден на 7 февруари 1931 година, умира на 26 декември 2004 г. Завършва Медицинската академия в София през 1955 година. Има 4 специалности: вътрешна медицина (1964), гастроентерология (1965), хематология (1975) и военно-полева терапия. Избран е за доцент през 1971 г., а за професор – през 1987 година. Член е на БАН от 1995 година.
Специализирал е в много държави, между които Германия, Норвегия, Франция, Русия. От 1960 г. е член на Управителния съвет на Военномедицинската академия в София, а в периода 1990-1992 г. е неин началник – длъжност, на която е избран от колегите си. Има чин генерал-майор. От 1992 г. оглавява клиниката по вътрешна медицина в V МБАЛ.
През 1988 г. е избран за председател на българския клуб по хирургична гастроентерология. През 1992 г. е избран за президент на Българската асоциация по ултразвукова диагностика в медицината. От 1999 г. е член на борда на научно-изследователския комитет и на Световната организация по телекомуникационна медицина в областта на гастроентерологията.
През 2001 г. е избран за президент на Българската асоциация хирургична гастроентерология. Научните му интереси са в сферата на хроничните чернодробни заболявания, свързани с вирусния хепатит, паразит-ните инфекции на гастроинтестиналния тракт, пептичната язва, онкологичните заболявания в гастроентерологията, ултра-сонографията в реално време (която въвежда в България). Автор е на 300 научни публикации.
If have need of skin & health care Look this specials: .
az
az sashto imam qzva otidih na lekar predpisa mi antibiotik I dr. lekarstva za stomaha kogato gi pieh nqmah bolki sprqh dagi piq pak otvreme na vreme imam bolki kakvo trqbva the napravq pri tozi sluchai.