През 1965 година група съветски учени, работещи в долината на река Пегтъймел на полуостров Чукотка, Североизточен Сибир, неочаквано се натъкват на зашеметяващи скални рисунки (петроглифи), създадени от народа на чукчите в далечното минало
Сред откритите рисунки в Чукотка, наред с обичайните изображения на елени, представляващи главният източник на месо за местното население, се открояват и няколко по-нестандартни – или на хора с огромни шапки, или на гъби с човешки тела и странни крайници.
Първоначално мнозинството от учените, направили любопитното откритие, решават, че въпросните изображения имат връзка с елементите от националните носии на чукчите, и само един от тях – Николай Диков, излага необичайната хипотеза, че това са изображения на някакви тайнствени хора гъби, приета с подчертан скептицизъм от колегите му.

През 1965 година група съветски учени, работещи на полуостров Чукотка, Североизточен Сибир, неочаквано се натъкват на зашеметяващи скални рисунки
През 1999 година етнографът Андрей Головнев, изучаващ наскалните рисунки на северните народи, установява, че краката на гъбообразните фигури са изобразени във вид на затворени линии, което ги прави още по-подобни на пънчетата на обикновените гъби.
За да се направи опит да бъде разгадана тази мистерия, през 2005 година е организирана научна експедиция, която се отправя към долината на река Пегтъймел, където членовете ѝ прекарват значително време сред местното население, изучавайки неговата култура и обичаи. В хода на наблюденията се оказва, че при чукчите съществува истински култ към гъбите, при това не към обичайните манатарка или булка, а към мухоморката. Установява се също така, че изображенията са направени с помощта на метални инструменти.
За разкриването на тайната помагат самите чукчи на полуостров Чукотка, които заявяват, че чрез мухоморките те общуват със своите мъртви предци. Това е така, тъй като те не погребват покойниците си, а оставят телата им на открито в тундрата, като впоследствие единственият начин да общуват с тях е именно чрез гъбите.
Легендата разказва, че Долината на предците е покрита от сълзите на напусналите този свят и не може да бъде посетена самостоятелно от нито един жив. За да направи това, човек трябва да осъществи контакт с един от хората гъби, изяждайки седем мухоморки (магическо число) и изпадайки в състояние на транс, подобно на интоксикация, след което бива отвеждан до своя роднина в отвъдното. Чукчите вярват също така, че предците им могат да разкажат не само за задгробния свят, но така също и да отговорят на различни техни питания.
Изследователите на наскалните рисунки от Чукотка са убедени, че те трябва официално да бъдат признати за паметници на културата, свидетелстващи за своеобразното наследство на този древен народ.