Каменната гора в Шилин, Китай – един от най-интересните природни феномени по света
Каменната гора е изградена от карстови образувания. Тя е в окръг Шилин (автономна местност). Разположена е върху площ от 13 акра. Учените предполагат, че е на възраст поне 270 милиона години. След Китайската стена, това е другата голяма забележителност на Китай. Китайците казват, че ако човек отиде в тяхната страна и не види Каменната гора, все едно нищо не е видял.
Посетителят, който успее да достигне до тази невероятна гора от камък, се натъква на безброй карстови формирования, които се издигат от земята към небето и приличат на сталагмити. Погледнати в далечина, изглеждат като огромна гора с високи дървета.
Легендата разказва, че преди да се появи каменната гора, там е живяла една девойка на име Ашима. Тя била лудо влюбена в един младеж, но родителите категорично й забранили да бъде негова съпруга. Измъчвана от любов, която не може да изживее, Ашима се удавила. Тялото й се превърнало в камък. В нейна памет, всяка година организират едно специално честване – Фестивал на факлите. Там се провеждат състезания по борби и много танци.
Местността Шилин представлява една област, на която се намират и други природни забележителности – там са две пещери, две каменни гори, има още две езера и един прекрасен водопад.
През 2007 г., две от частите на този чудесен природен обект – Каменната гора, наречена Найгу, и малкото селце Суогей, са включени в списъка на ЮНЕСКО като обекти в Световното наследство.