Изследване на учени от Университета на Юта установи, че човешкото общество е възникнало благодарение на по-ниското ниво на мъжкия полов хормон тестостерон
На детайлен анализ и сравнение са подложени надвеждните дъги, формата и обемът на черепите на над 1400 съвременни и древни хора – 13 от които на възраст над 80 хил. години, 41 – между 10 и 38 хил. години, и 1367, принадлежащи на хора от XX век.
Установява се, че настъпилите промени в надвеждните дъги и горната част на черепа свидетелстват за значително понижаване на нивото на тестостерон, което на свой ред е свързано и с началото на културния прогрес в човешкото общество.

Изследване на учени от Университета на Юта установи, че човешкото общество е възникнало благодарение на по-ниското ниво на мъжкия полов хормон тестостерон
Точната причина за това обаче учените все още не са в състояние да посочат, като все пак се предполага, че съвместното съжителство и сътрудничеството между хората намалява агресията.
„Древните хора заживяват по-близо едни до други и започват да проявяват все по-голяма търпимост, за да предават помежду си новите технологии“, заявява един от авторите на проведеното изследване Робърт Сайри, коментирайки причините, довели до появата на човешкото общество.
Приема се, че съвременният човек се появява на Земята преди около 200 хил. години, но едва 150 хил. години по-късно оръдията на труда и изкуството се превръщат в неизменна част от живота му – факт, който десетилетия наред озадачава учените, които не са в състояние да разберат защо този процес отнема такъв огромен период от време, за да доведе в крайна сметка до възникването на човешкото общество.