Съдържание: ⊕ Хипноза с поглед. Как да я усвоим? ⊕ Хипноза и невролингвистично програмиране (НЛП). ⊕ Регресивна хипноза (регресия). Ериксонова хипноза. Хипнотерапия (Медицинска хипноза). ⊕ Хипноза за отслабване ⊕ Самохипноза за отслабване у дома? Възможно е. ⊕ Тета хипноза ⊕ Хипноза и сън ⊕ Хипноза за деца ⊕ Хипнозата отказва от цигарите ⊕ Майчина хипноза
Любопитството към хипнозата датира от векове. Някога са я причислявали към окултните науки, днес е част от психотерапията.
В древността всичко, свързано с хипнозата, се е смятало за „тайно“ знание, подвластно на избраници. В съвремието всеки човек би могъл да се занимава с хипноза. Стига да разбере как се прави. Възможно е. Сами и в домашна обстановка.
Вижте и ТОВА: Лечение с хипноза. Конкретни практики и терапии!
Тази методика изглежда магична. Защото позволява да се проникне в подсъзнанието, като се преодолява съзнанието. Хипнозата е процедура, при която човек се въвежда в състояние на транс с разнообразни техники. В транс съзнанието за кратко е „стопирано“ и човек не е в състояние да анализира и контролира достигащата до него информация, дори изпълнява чужди заповеди.
Способността да изпаднеш в транс без външна помощ се постига постепенно. Постепенно се усвоява и задържането и продължаването на транса. Експертите предупреждават: Който иска качествено да се занимава с хипноза, трябва да развива волята, концентрацията и самоконтрола си. Да спре кафето, тютюна и алкохола. И да не шикалкави.
Хипноза с поглед. Как да я усвоим?
В очите на човек е концентрирана голяма сила. Неслучайно всеки сериозен хипнотизатор съвършено владее техниката за хипноза с поглед. Според експертите да хипнотизира с поглед хората може само онзи, който е способен да се концентрира, съсредоточава и да предава мисли на разстояние. Разбира се, подобно умение следва постоянно да се тренира и всячески да се развива.
За да овладеете тази техника в домашни условия, ще ви трябва търпение, постоянство, диван и един помощник. На дивана се разполага помощникът, фиксирате очите му с погледа си. Мислите ви му внушават да заспи. Сеансът се провежда в пълна тишина в продължение на няколко часа. И така дни наред тренировки. Докато успеете да приспите вашия помощник.
За да усвоите по-бързо хипнозата с поглед, използвайте следното упражнение: Върху лист хартия нарисувайте кръг с диаметър 3 сантиметра. Закачете листа на височината на очите си при седнало положение. Настанени удобно, започвате да се взирате във фигурата пред вас, без да мигате. Представете си, че от очите ви излизат лъчи, които проникват в кръга. Тренировката трябва да продължи, докато очите ви се просълзят. Повтаряйте упражнението дни наред. То подобрява техниката за концентрация на погледа в определена точка.
Един силно фокусиран поглед човек усеща и с гърба си.
Хипноза и невролингвистично програмиране (НЛП).


Невро-лингвистичното програмиране става все по-известно у нас напоследък. Вие знаете ли нещо за него? Пишете ни по-долу в коментарите!
Когато сме в хипноза обикновено сме приятно отпуснати – разсейващите стимули и “дразнители” от външния и вътрешния свят са сведени до минимум. Това позволява без усилие да се фокусираме върху определена идея, мисъл, чувство или усещане. Хипнотизаторът ни въвежда в транс и постига съответните внушения с различни прийоми и техники.
Един от много методи за въздействие е НЛП. Трите букви НЛП означават: невролингвистично програмиране.
Това пък е: въздействие върху психиката чрез речта. Но! Отдавна НЛП използва съвкупност от психологически методи и техники, чрез които комуникацията с подсъзнанието е по-резултатна. Невролингвистичното програмиране променя начина, по който мозъкът достига до информацията и я възприема.
Затова и реакцията му на събитията се променя. В състояние на хипноза НЛП подобрява комуникацията ни и най-вече тази със себе си. НЛП помага да си изясним ценностите в живота, да си поставим по-значими цели и подкрепящата мотивация, за да ги постигнем.
Обобщено: Резултатна комуникация, управление, решаване на социални задачи и психологически проблеми, контрол над „Аз-а“ и житейските обстоятелства, „препрограмиране на съдбата“, личностно израстване, работа с безсъзнателното – всичко това може да бъде постигнато при хипноза чрез НЛП .
Конкретно: НЛП бори срес и фобии. Помага на бизнеса, спорта, творчеството, междуличностните отношения. Подкрепя здравето.
Как да се избавим от връхлитащата ни тревога или от сковаващия стрес, като обикновено не знаем как са възникнали. Но НЛП знае. Този метод помага да бъде проследен начинът на мислене, предизвикващ тези ирационални чувства и усещания. И да бъдат препрограмирани. Променя се гледната точка. Механизмът е подобен и при фобии или конкретен страх. Хипнотизаторът помага да променим реакциите си към травмиращите ни събития. Можем и сами. Чрез една от „стрелите“ на НЛП – визуализацията (с въображението си „виждаме“ желаните образи, чувства, усещания).
Чрез НЛП (с хипнотизатор или с автохипноза) бизнесът ще оздравее. НЛП помага да подобрим връзките си хората, да отстраним недоразумения с колеги, партньори, сътрудници, управленци; да постигнем успех в преговори.
НЛП е фантастичен инструмент и за спортистите. Защото подобрява концентрацията и вниманието. Защото изважда на повърхността увереността в собствените сили и мотивацията за победа.
НЛП „гледа“ с перископ как общуваме с хората. НЛП помага да разберем, че нашето мнение не е единствено. НЛП помага да проумеем прости житейски истини. Отваря затворени врати към роднини, приятели, любими.
Филмът се прожектира във въображението на твореца, главният герой е той. На финала НЛП изважда на бял свят от подсъзнанието на „зациклилия“ артист неподозирано богатство от идеи, образи, чувства.
Чрез НЛП резултатно общуваме със себе си. Извисяваме мислите си, подобряваме физиката си. Тоест, ставаме по-здрави
Регресивна хипноза. Ериксонова хипноза. Хипнотерапия (Медицинска хипноза).


У нас стават все повече специалистите по регресивна хипноза. Вие знаете ли някой наистина добър? Някой разочаровал ли ви е? Споделете с нас по-долу в коментарите! Ще ви бъдем благодарни!
При регресивната хипноза човек „се връща назад“ в далечно минало време и може да разкаже за него. Въображаемото изживяване на травмиращи минали събития в хипнотично състояние значително намалява негативния емоционален заряд на спомена и подобрява психичното здраве. Затова регресивната хипноза се причислява към така наречените катарзисни техники на психотерапията. Подходяща е за преодоляване на стари психически и физически травми от миналото (смърт на близки, катастрофи, изнасилвания).
Повлиява лечебно на депресии, посттравматични стресови и хранителни разстройства, фобии, зависимости. Като хипнотерапия съдейства и на здрави хора: да пренаредят екзистенциалните си приоритети, да разкъсат тегнещи от миналото връзки, да експонират стари събития. Чрез регресивната хипноза може да разберем какви сме били в предишен наш живот, а също и да разберем каква е мисията ни в настоящия. След сеанси на регресивна хипноза човек променя цялостния си житейския модел.
Всичко това се постига чрез трите вида регресивна хипноза: възрастова регресия, възрастова прогресия и духовна регресия.
Възрастовата регресия разголва с терапевтична цел намиращите се в несъзнателната част на психиката ни спомени, мисли, чувства от предишни етапи на живота ни. Открояват се всички страхове и проблеми, които може отдавна да сме забравили, но са се отпечатали върху нашия характер, психическото и физическото ни здраве, а може и да са изкривили съдбата ни.
При възрастовата прогресия хипнотизаторът ни въвежда в по-късен период от нашия живот и ни подготвя към най-оптимални реакции на различни жизнени ситуации в бъдеще. Духовна регресия се определя като пътуване към Висшия Аз. Духовната регресия съчетава едновременно регресия в минал живот и регресия в живот между животите. Тя не е любопитство към отминали животи, а докосване до висши теории за познанието.
Ериксоновата хипноза носи името на Милтън Ериксон, изключително популярен хипнотизатор от САЩ. „Огледало“ на пациента, „сливане“ с пациента – алфата и омегата на неговата методика.
Хипнотизаторът става огледало на пациента: диша с неговата честота и повтаря неговите жестове. Пациентът вижда в лицето на терапевта свое подобие. А на сродна душа можеш да се довериш. Следва „атаката“ на хипнотизатора: вече е лесно да внуши мисли, тези, представи, които пациентът „да прегърне“ като свои. Успешно работещ начин за препрограмиране. И очевидна препратка към НЛП.
За хипнотерапията е характерна краткосрочност, ефективност и висока предсказуемост на резултатите. Прилага се от обучен специалист там, където и психотерапията. Ускорява преодоляването на различни страхове и фобии, зависимости и вредни навици, депресивни състояния, психически травми, стрес, безсъние, ниска самооценка, негативни емоции; подобрява качеството на живот. Отскоро хипнотерапията се използва при алергии, астма и в стоматологията.
Хипноза за отслабване


Ще се радваме, ако споделите с нас по-долу в коментарите, ако знаете човек, който наистина е постигнал отслабване чрез хипноза!
За да отслабне, човек не бива да тормози съзнанието си. Може да отслабне без диети. С хипноза. Тя, работейки с подсъзнанието, променя старите вредни навици за хранене. Хипнотерапевтите твърдят, че трудно се свалят излишните килограми, защото са резултат от дълбоки психологически проблеми. Мнозина преяждат, когато се страхуват, когато са неуверени в себе си, когато нещо куца в живота им: няма положителни емоции, преобладават отрицателните мисли и чувства.
Подсъзнателно храната се възприема като някаква награда, като компенсация за липсващите удоволствия. Тази хипноза помага човек да промени хранителния си режим, да пребори чувството за глад, съпътстващо всички диети. Терапевтът успява да разкъса доминиращия у пациента преди сеансите асоциативен кръг и той да започне да възприема храната в нейния утилитарен смисъл – като източник на енергия.
Хипнозата за отслабване формира ново положително мислене, което води до друг начин на живот – без излишни килограми, но не лишен от удоволствие. Не повече от 20 минути продължава един хипнотичен сеанс за отслабване. Нужни са поне 10 – в спокойна и комфортна за пациента обстановка.
Самохипноза за отслабване у дома? Възможно е.


Как да направим хипноза сами на себе си или така наречената самохипноза.
Медитацията е една от техниките. Първо следва да се научим да пропъждаме от главата си негативните мисли и външните дразнители. Когато пристъпваме към самохипноза, трябва да се чувстваме в безопасност, напълно отпуснати – психически и физически.
Като усвоим основите на медитацията, можем да използваме техниката „гледам въображаем филм, в който главен герой съм аз и моята храна“. По този начин ще погледнем отстрани на проблема си. Ще видим как изглежда ситуацията, когато, след като си се скарал с някого, бързаш да захапеш сандвич или да се натъпчеш със сладки. Какво общо има храната с конфликта? И така стъпка след стъпка, отговор след отговор – ще променим хранителните си навици.
Самохипнозата за отслабване успешно използва т. н. афирмация (Affirmations). Това е ритмично повтаряне на положителни утвърждаващи фрази – простичък начин на осъзнато въздействие върху нашия мозък. Практикува се векове наред като мантри, заклинания, молитви. Автотренингът е съвременният аналог на афирмацията.Това е своеобразен разговор със собственото подсъзнание, когато човек повтаря една фраза при определен ритъм. Съзнанието започва да приема заданието като свое и започва да реагира в унисон с него. Подобни техники за работа у дома помагат да се изгради подходящата мотивация за спазване на диети и постоянни физически натоварвания.
Тета хипноза


Хипнотерапевтите атакуват специалната „тета“ честота и така бързо достигат до хипноза на пациента!
Тета е една от честотите на мозъчните импулси (алфа, бета, делта, тета). Тета вълните са границата между съзнанието и подсъзнанието. Мозъкът е на тета честота (4-8 херца), когато сънуваме или когато току-що сме се събудили. В подобен мозъчен ритъм сме в дълбока релаксация. Тогава изпитваш пълно блаженство, щастие и комфортна връзка с околния свят. Смята се, че мозъчните тета вълни са характерни за творческите личности, владеещи способността да изпадат в пълна релаксация, медитация и хипноза.
Стимулацията на тета мозъчните импулси намалява стреса и тревожността, бори физическата и умствената умора, укрепва имунната система, засилва дългосрочната памет, интуицията и подсъзнателните връзки, освежава емоционалността, многократно умножава творческия потенциал. Някои смятат тета вълните за мост между физическото и астралното тяло.
Но! Ако ви смятат за „непоправим мечтател“, усилването на тета вълните не е за вас! Това се отнася и за страдащи от сънливост, апатия, депресия, синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност При тях тета мозъчните импулси доминират и не бива да се стимулират допълнително.
Научим ли се да контролираме тета честота, ще можем да влияем на онази част на подсъзнанието, недостъпно при будност. Съзнанието може да бъде тренирано, за да повишим тета импулсите в мозъка ни. Начините за активирането на тета вълните лесно се усвояват.
Тета хипнозата или самохипнозата цели да определи диапазона на забавените мозъчни вълни (алфа и тета), за да може резултатно да се въздейства на подсъзнанието.
Тета честота се „атакува“ от хипнотрапевтите, или от самите нас, като автохипнотерапевти, за да се постигне избраната цел. Използват се различни техники.
Визуализацията повишава мозъчните тета импулси. Провежда се в отпуснато състояние и със затворени очи, в приятна обстановка. Какво ще си представим в образ, звук, усещания избираме сами. Медитацията в разбирането й като състояние на чисто съзнание и постигане на дълбока фаза на разхлабване и успокояване е идентична на хипнозата (автохипнозата). Отпускането на тялото и изключването на определени мозъчни зони са в синхрон.
Доказано е, че почти всяка музика се възприема от дясното полукълбо на мозъка и стимулира тета вълните. Когато слушаме музика, по естествен път се активират тета мозъчните импулси.
Не е здравословно да стимулираме тета мозъчните вълни с безсъние, седативни препарати, алкохол и наркотици.
Хипноза и сън
Малцина не познават безсънието. Било в единия му вид, когато трудно заспиваш, или в другия – когато заспиваш като заклан, но след 2-3 часа се ококорваш, та чак до сутринта. Безсъние е и разкъсаният сън: заспиваш – събуждаш се, заспиваш – събуждаш се, и така безброй пъти.
Щом не сме на „ти“ с безсънието, може и да не се интересуваме, че щом легнем и заспим, преминаваме през 4 различни фази преди заключителната – непробудния сън. Добре е да ги запомним, ако страдаме от безсъние и искаме да се избавим от него. 1. Размисъл (какво се случи днес, какво ме чака утре). 2. Фантазиране (откъслечните мисли преминават в представи за приятни места и изживявания по време на отдих). 3 Дрямка (настъпва, когато и тялото, и разумът се разхлабват). 4. Безсъзнателен сън (не фиксира случващото се).
След хипнотерапия тези 4 етапа на преход от будно състояние в заспиване се преминават леко. Хипнозата е надеждно средство за здрав и дълбок сън в продължение на цялата нощ. Хипнотерапевтът използва познати и при други терапии средства. Ако искаме да си помогнем сами, трябва да помним това, на което хипнотизаторът се позовава: в третата фаза – дрямка, съзнанието „гасне“ и се отваря „вратата“ към подсъзнанието. При дрямка сме особено чувствителни и податливи на внушение. Без ужаси преди сън!
Може приятно четиво, лека музика, природни звуци. И още една хитрост при самохипноза. Оказва се, че сме по-податливи към собствените си думи, отколкото към тези на терапевта. Лягаме да спим, затваряме очи и повтаряме многократно (на глас или наум): „Ще спя дълбоко и непробудно цяла нощ!“. „Заслужавам спокоен и здрав сън!“. Тези „хапчета“ ще трябва да гълтаме всеки път преди сън, докато… Докато онова напрежение, което напряга мозъка, изчезне. Нервите и мускулите се отпуснат. Заспиваме… Събуждаме се чак на сутринта. Бодри.
Хипноза за деца
Хипнозата е успешен терапевтичен метод и за деца от 6 до 16 години. Децата не се страхуват от хипнозата, доверчиви са и имат богато въображение. Сеансите с деца са кратки. Внушенията се съобразяват с възрастта. Обикновено се свързват с действия и герои от любими книги и филми на детето, с негови предпочитани играчки, игри, занимания.
Хипнозата за деца е резултатна, когато тя им доставя удоволствие; те трябва да имат доверие на терапевта (родителя) и да вярват в бъдещите резултати (а не само родителите им да искат промяната).
При хипноза (самохипноза) на деца трябва да се съобразим с умственото им развитие. Ефектът ще е по-голям, ако хипнозата/самохипнозата наподобява игра. Ако целим детето да се избави от конкретен страх (нощно напикаване), избираме – например – подходящо телевизионно предаване. Родителите помагат със „сценария“ и постигането на хипнотичното (отпуснато) състояние на детето. Идентификацията, съпреживяването с героя, ситуациите и чувствата от екрана ще се пренесат в реалността на детето.
Визуализацията и въображението работят резултатно и срещу навика детето да си смуче палеца. Провокираме въображението му: той е в клас пред дъската. На нея вижда надпис „Смуча с палеца“. Взема гъба и изтрива написаното. Всичко, спъващо развитието на детето, можем „да изтрием“ от подсъзнанието му, да го препрограмираме и да затвърдим постигнатото. Хипнотичните (самохипнотичните) сеанси помагат на детето да се раздели със страховете си, да повиши концентрацията и успеха си, да подобри поведението си, да стане по-самоуверено. С две думи: да стане психически и физически по-здраво.
Нека припомним: Самохипнозата е форма на медитация, когато постигаме душевен и физически покой. Как? Избираме на най-подходящи всекидневни техники за настройка на подсъзнанието към нов образ (чрез внушение), тренираме поддръжката на активно подсъзнание, използваме визуални образи за отстраняване на отрицателния опит и за постигане на поставената цел.
Резултатна самохипноза има, когато има мотивация, самодисциплина, физическа сила, постоянство. Това може да бъде разбрано и усвоено от по-големи деца (над 12 години). За бебета и по-малки деца (а защо не и за по-големите, дори не само за онези, които не успяват да усвоят самохипнозата) се препоръчва използването на майчината хипноза, утвърдила се като майчина хипноза за щастие.
Хипнозата отказва от цигарите
Хипнозата е изключително силен и ефективен метод да откажем цигарите. Но при важното условие, че се чувстваме достатъчно мотивирани да ги спрем. Хипнотизаторът работи с подсъзнанието ни – задава му се нова мозъчна програма: да се разделим с вредния навик. Хипнозата е успешна само, когато се опира на индивидуалните ни внушения. Защото в нашето съзнание е трайно жива асоциативната връзка между цигарата и дейностите, които ни подтикват да запалим.
За всекиго тютюневото „вдъхновение“ е твърде лично. Един не признава кафе без цигара, друг извънредни радости или скърби без дълбокото дръпване на тютюн. Хипнозата цели точно това – да разруши тези асоциативните връзки. Тази зависимост – никотиновата, може да бъде премахната с хипноза: 80-85% от пушачите, подложили се на хипносеанси, отказват цигарите, сочи световната статистика на учените.
Хипнотерапевтите използват специфични техники, за да предизвика у пушача отвращение от цигарите. Насочват го към визуализация на пушене, предизвикващо горчив вкус и сухота в устата, затрудняваща дишането кашлица…
Терапевтът може например да внуши на изпадналия в транс, че като запали цигара ще усети в устата си неприятен за него вкус на храна или напитка (използват се конкретните изрази, с които преди сеанса пушачът е обрисувал тези си усещания). По време на хипноза пациентът може да бъде предизвикан да реагира в драстични ситуации, свързани с тютюнев дим. Някои хипнотерапевти действат по-глобално върху подсъзнанието на пациента. По време на сеансите те му внушават, че пушенето трови тялото, а тялото е нужно, за да си жив; човек трябва да уважава тялото си и да го пази.
Регресивната хипноза също е много резултатна. Пациентът е върнат в детската му възраст, когато не познава пушенето и диша с пълни гърди. Прогресивната хипноза пренася отказващия цигарите напред във времето – той си представя, че вече не пуши, че диша безпроблемно. Специалистът може да обучи пушача на самохипноза, за да повтаря той определени фрази всеки път, когато му се припуши.
Има хора, които решават изведнъж да спрат цигарите. Други го правят постепенно. Според различната нагласа на пушачите хипнотичните сеанси са с различна продължителност.
Майчина хипноза


Известната майчина хипноза е позната на хората, откакто съществува човечеството. Пишете ни по-долу в коментарите, ако знаете как се използва!
Майчината любов е в основата на уникалната „Мама терапия“, създадена от проф. Борис Драпкин, известен детски психиатър. Според него майката обикновено обича детето си според собствените й потребности, а не според нуждите на детето. Психотерапевтите са констатирали, че, когато майката често изтъква недостатъците на детето си, когато го обижда, детето расте хилаво, потиснато, неуверено.
А когато майката е неотлъчно с детето си – поне до 2-годишна възраст, когато често го милва, прегръща, играе с него, когато с нежност и любов се вглежда в очите му и гальовно и често му казва, че го обича, то расте весело, жизнено, здраво. От огромно значение за децата на всяка възраст е майчиният глас, всяка една негова интонация. Хипнотично действа на децата майчиното слово – за добро или за зло.
За да бъде само за добро, професор Драпкин е формулирал в своята „мама терапията“ четири блока с различни фрази, които майките трябва да използват по време на своята хипнотерапия у дома. И 4-те блока завършват с: Аз много те обичам. Първият блок Драпкин е нарекъл „Витамини на майчината любов“. Използват се фразите: Аз те обичам много. Ти си най-скъпото, което имам. Без теб не мога да живея.
Всички те обичаме. Вторият блок е насочен към физическото здраве. Майката трябва да извика във въображението си идеалния образ на детето си. И да повтаря изразите: Ти си силно, здраво, красиво дете. Добре се храниш, бързо растеш. Рядко боледуваш. Фразите в третия блок стимулират психическото здраве: Ти си спокойно, търпеливо, общително, добро, умно, весело дете. Всичко разбираш и помниш.
Бързо заспиваш, нямаш кошмари. Четвъртият блок се опира на народните вярвания. Майката изрича: Отнемам ти болките и всичко, което ти пречи, и ги хвърлям далече. Майката може да изброи конкретни проблеми на детето, наричайки: „Отнемам… хвърлям…“ Това работи, доказал е в практиката си професор Драпкин.
Сеансите започва 20-30 минути след като детето заспи – майката сяда до главата му и произнася на глас или наум всяка фраза по три пъти. И така вечери наред – месец, два – според състоянието на детето. Не е необходим лекарски контрол.
Майчината хипноза е полезна не само за проблемни деца. Тя действа оздравително на цялото семейство. Защото съдържа само положителни послания.
Сугестия – практически основи на внушението
Сугестията (внушението) е най-употребяваната техника при всички психотерапевтични методи. Тя е основен инструмент на хипнотерапията.
Сугестивната психотерапия е начин на психично въздействие върху болния главно чрез словесното внушение на психотерапевта. Но и със силата на погледа, маниера, поведението му. Податливостта на внушение е психологическа нагласа в неосъзнатата част на мозъка да проникнат послания извън контрола на съзнанието. Подсъзнанието приема информацията без цензура, без участието на разума и волята.
Има лесно и трудно податливи на внушение индивиди. От значение са както генетичните фактори, така и особеностите на личността. Хора в критични ситуации, преживели психотравми или с невротични разстройства са силно податливи на внушение.
Внушенията биват преки и косвени. При косвената сугестия информацията е завоалирана и се възприема незабележимо. Преките внушения се делят на императивни и „меки“. Многократно и отчетливо повтаряни кратки заповеднически фрази характеризират императивните внушения.
Наричат ги още бащински. Като майчински метод на сугестия е определян вторият вид пряко внушение. С дълги, омайващи фрази, произнесени спокойно, се въздейства главно на емоциите. Според ситуациите, в които се прилага, сугестията бива явна или задочна, по време на транс или сън. Внушенията мога да се правят с прекъсвания, със специални процедури или медикаменти и да имат остатъчен ефект.
Силата на внушението се практикуват от незапомнени времена. Няма значение как наричат повтарящата се фраза – мантра, утвърждение, формула или зикър – силата е огромна. На внушението се основават автогенният тренинг, визуализацията, НЛП, плацебо ефектът, сугестологията. Всеки сам може да пробва различни техники. Най-простото е да си повтаряме дни наред фраза или дума – по-добре глагол.
Например: „Ще успея“, „Здрав съм“, „Всичко е наред“. Но има мисли, които ни обсебват, внушени ни от близки и роднини, от медиите, от случайни хора на улицата. Препоръчително по-често да сме сред природа, за да „изчистим“ мозъка си от вредни внушения.
Съществуват позитивни и негативни внушения, които могат да доведат до позитивни и негативни действия и резултати. В личен, битов и обществен план. Източници на сугестия могат да бъдат индивиди, групи, медии. Сугестията широко се използва от рекламистите и политиците. Внушението може да е насочено към индивиди, групи, социални прослойки.
Книги на Милтън Ериксон
Американецът Милтън Ериксон (1901-1980) записва името си сред едни от най-популярните психотерапевти на ХХ век като създател на недиректна, „мека“ хипноза, известна като Ериксонова хипноза. В основата й е невролингвистичното програмиране. Ериксън е основател и председател на много научни сдружения, издава списание American Journal of Clinical Hypnosis, има над сто публикации и няколко книги. Творчеството му е на границата на медицината и поезията, науката и изкуството, затова се цени не само от тесни специалисти.
Популяризатори на Милтън Ериксон и неговите хипнотерапевтични методи са учениците му. Със „Стратегии за семейна терапия“ Милтън Ериксон покорява САЩ, Европа и Русия. Съставител е Джей Хейли (jay-haley-on-therapy.com. Той е основният редактор на трудовете на Ериксън. Една от многото му книги за Учителя е „Необичайната психотерапия“. Твърди се, че дори прочитането на книгата дава целебни резултати. В „Хипнотични реалности“ Ърнест и Шейла Росси са включили уникални демонстрации на Ериксън за клинична хипноза, подробно анализирани.
Признатите майстори на невролингвистичното програмиране Бендлер и Гриндер са наситили труда си „Шаблони на хипнотичните техники на Милтън Ериксон от гледна точка на НЛП“ с ярки примери и обширни коментари. „Пълен курс по хипноза. Модели на хипнотични техники на Милтън Ериксън“ е неповторим резултат от сътрудничеството между Гриндер, Бендлер и Делозие. Книгата е за всеки, искащ да развие личностния си потенциал. В „Хипнотерапия. Случаи от практиката“ анализът е диалог между Ериксън и ученика му Ернест Росси; читателят „присъства“ на сеансите.
„Явлението Милтън Ериксон“ се откроява най-пълно в авторските книги на чудодееца. Надникване в творческата му лаборатория е „Слушате гласа ми“ („Мой голос останется с вами“) – този сборник от психотерапевтични истории и анекдоти е най-четената книга на Ериксън и в Русия. Оригинален афористичен стил, блестяща клинична интуиция, нетрадиционни решения, висока резултатност и разнообразие на използваните методи – ето защо „Стратегия на психотерапията“ се е превърнала в своеобразна библия за специалистите.
В „Човекът от февруари“ легендарният Ериксън анализира случай от практиката си, наситен с многостепенни комуникации с подсъзнанието на една пациентка и терапевтична преработка на травмиращи я спомени.
Руският книжен пазар е щедър към изданията за и от Милтън Ериксон. От сайтовете livelib.ru/author/ и koob.ru/erickson/ могат не само да се поръчват книгите, но и да се теглят. А чрез orangecenter.bg срещу 84 лв. от Англия може да бъде доставена „Seminars, Workshops and Lectures of Milton H. Erickson“.
Лечение на алкохолизъм и наркомания с хипноза
Болезненото пристрастие към алкохола е тежко хронично заболяване. Алкохолизмът уврежда целия организъм, води до деградация на личността. Алкохоликът често остава без работа, дом и семейство. Той има нужда от помощ, защото обикновено не се признава за алкохолик.
Лечението на алкохолизма с хипноза е разпространен метод. Много са техниките, използвани в хипнозата, за да „се закодира“ човек срещу неуправляемата употреба на алкохол. Наричат метода „кодиране срещу алкохолизъм“ стресотерапия (в Русия негов „баща“ е А. Р. Довженко).
Преди самата хипноза терапевтът разговаря с пациента, за да си изясни мотивацията му и как се подава на внушение. Възможни са психотерапевтични сесии (беседи) с група пациенти или с отделни. За да започне хипнотерапията, пациентът трябва да има желание да се избави от зависимостта, да се поддава на внушение и седмица преди първия сеанс да е „чист“. Кулминацията на лечението е хипнотичният сеанс. Пациентът не е под дълбока хипноза, а в лек транс. Хипнотерапевтът кодира в подсъзнанието на алкохолика указания за здравословен живот. Внушава му се отвращение към алкохола.
Лечението на алкохолизъм с хипноза е краткосрочна терапия – един или два сеанса, зависи от случая. Кодирането се прави за година, две, пет или за цял живот. Ако е за определен срок, терапията се повтаря след изтичането му. При слаби резултати се търсят други методи.
Не се подлагат на лечение с хипноза хора с психически отклонения и психически заболявания. Алкохолният делириум, алкохолните халюцинации и бълнувания са противопоказни за хипнотерапията. Тя не се прилага и на пациенти със сърдечни заболявания, прекарали инфаркт, с хипертонични кризи, сърдечно-съдова недостатъчност, онкозаболявания и черепно-мозъчни травми.
Хипнозата може да се прилага за лечение и на наркомания, но само в ранния й стадий. Тогава успешно може да се въздейства върху психо-емоционалното състояние на пациента и да се изгражда нова, подкрепяща мотивация. Както при алкохолизма, така и при ранния етап на наркозависимост, може да се внушат неприятни физически усещания, да се кодират мисли и поведения, водещи до отказ от повторен прием на наркотици.
НЕ ВСИЧКИ ВЯРВАТ НА ХИПНОЗИ САМОХИОНОЗИ
РЕГРЕСИВНИ ХИПНОЗИ ХИПНОТЕРАПИИ
ВНУШЕНИА САМО ВНУШЕНИА А СЕ ЗНАЕ ЧЕ ВЯРАТА
КРЕПИ ЧОВЕКА С ВЯРА И САМОВНУШЕНИЕ МОЖЕ
ДА СЕ САМОЛЕКУВАМЕ САМОИЗЛЕКУВАМЕ НО
С ВНУПЕНИА САМОВНУШЕНИА МОГАТ ДА СЕ
ПОСТИГАТ ПОЛИЖИТЕЛНИ ИЛИ ОТРИЦАТЕЛНИ
РЕЗУЛТАТИ В ЗАВИСИМОСТ И ОТ ПОДСЪЗНАНИЕТО
И НА ПАЦИЕНТА И НА ЛЕЧИТЕЛЯ ДОКТОРА БОКОРА.