Медицинските гъби са обект на сериозни проучвания в областта медицината и науката от 60-те години на 20-ти век
Според учените съществуват около 150 вида медицински гъби, които инхибират растежа на различни видове тумори, особено при рак на стомаха, хранопровода и белите дробове.

Медицинските гъби са обект на сериозни проучвания в областта медицината
Науката за гъбите се нарича микология, а „микотерпаия“ е наименованието на терапията, която използва гъбите за лечение.
Вижте 10 любопитни факта свързани с медицинските гъби и тяхното действие:
1. Най-добре изучената медицинска гъба е шиитаке, която съдържа лентинан, полизахард, който повлиява действието на имунната система. Според учени от САЩ лентинан е едно от най-ефикасните вещества срещу радиация. Смята се, че шиитаке съществува от 3 хиляди години, наричали са я „гъба на Спящия Буда“ и „Гъба-император“.
2. „Гъбата на японските гейши“ – мейтаке е била много полезно средство за отслабване при гейшите, които са опитвалия всяко едно ястие, което се предлагало на гостите им. Приемайки мейтаке те са се предпазвали от напълняване. Използва се за стимулиране на имунната система, помага при диабет, затлъстяване, рак напростата и пикочния мехур, регулира хормоните при жените
3. Рейши е гъбата наричана „вълшебният крал на билките“ и се използва за лечение от близо 5000 години. Според китайските лекари е най-добрата гъба за домашната аптечка. Използва се за лечение на практически всички заболявания – смята се, че повишава позитивната сила и силата на духа.
4. Кордицепс е естествен антибиотик – действа върху някой от най-устойчивите бактерии като златист стрептопкок, пневмокок и други. Мощен противораков агент, действа благотворно върху болести на дихателните пътища и чудесен имуномодулатор.
5. Кориолус пъстроцветен помага за смъкване на температурата и изваждане на токсините от тялото, нарича се още „Пеперудено крило“ и помага срещу редица остри и хронични заболявания.
6. Харициум има вкус подобен на рибата, раците и омарите, наречена е „Бодлива таралежова брада“, а в Древен Китай са ги наричали „лек, осигуряващ дълголетие“. Можете да си я отглеждате и у дома на балкона.